Starými okny často uniká až polovina tepla

V České republice je stále mnoho starších budov, které neprošly renovací a vykazují velké tepelné ztráty. Jejich vytápění zatěžuje životní prostředí, ale především peněženky majitelů či pronajímatelů. Důvodem vyšších nákladů bývají často stará okna, která sice tvoří jen zhruba 10 % obvodového pláště budovy, ovšem skrz ně se ztrácí až 45 % tepelné energie. Logickým krokem je tak výměna oken. Jak k ní ale přistoupit a co si při výběru nových oken pohlídat?

Jaké parametry by nová okna měla mít?

Rozhodujícím parametrem, kterým se posuzuje únik tepla, je součinitel prostupu tepla (U). Zde je pro vás rozhodující hodnota Uw, která udává prostup tepla celým oknem. Jde o množství tepla vyjádřené ve wattech (W), které unikne přes 1 m2 okna při rozdílu teplot vnějšího a vnitřního prostředí o 1 stupeň Kelvinu – W(m2 K). Čím menší je hodnota Uw, tím lepší.

„Při výběru okna se rozhodně orientujete podle parametru Uw. Ten totiž kombinuje hodnoty Ug, což je prostup tepla přes zasklení a Uf, který uvádí hodnotu prostupu tepla přes rám. Pouze Uw hodnotí okno jako celek, a proto je klíčovým ukazatelem jeho tepelněizolačních vlastností,“ vysvětluje Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A. „V kombinaci s termoizolačními skly dosahují hodnoty Uw koeficientu výrazně pod 1,0 W/m²K. Stará okna přitom mohou mít i 3,0 W/m²K. Orientační hodnoty Uw, kterých byste měli dosáhnout, jsou u pasivních domů 0,8 W/m2K, u nízkoenergetických domů 1,0 W/m2K a pro běžná okna 1,2 W/m2K.“

Na nová okna lze čerpat i dotaci z programu Nová zelená úsporám

Pokud se rozhodnete přistoupit k výměně oken, nezapomeňte, že se na tuto oblast vztahují dotační tituly v rámci státní podpory Nová zelená úsporám. Dotace na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů (včetně zimních zahrad) se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů. Neopomeňte ani na titul Stínicí technika, který pomůže zafinancovat montáž prvků, jež sníží tepelnou zátěž budovy v letních měsících. Více se dočtete na www.novazelenausporam.cz nebo se poraďte s kvalitními montážními firmami, které s vyřízením dotace svým klientům pomáhají a často je i samy vyřizují.

Čtěte také:  Jaké jsou aktuální možnosti stavebních řešení pro úsporu energií?

Pro spokojenost s novými okny i požadované teplené izolaci je nutná také kvalitní montáž

Výběrem okna ovšem nekončíme. Nedílnou součástí je správná instalace oken a izolace okenního prostoru, aby nedocházelo k tepelným mostům a okno se nestalo dírou v jinak kompaktní tepelněizolační obálce budovy. „Nesprávnou montáží se můžete vrátit k stavu, který byl před výměnou okna, a to nikdo nechce,“ uzavírá Milan Klepsa.

U montážní firmy si prověřte reference, zajímejte se o harmonogram a detailní průběh výměny oken.

2 komentáře u „Starými okny často uniká až polovina tepla“

  1. Takže budeme každý rok měnit okna a zateplení dle zpřísňujících se nároků na domovní obálku? Jděte někam… a dotace = okrádání daňových poplatníků ve prospěch malé skupiny.

    Odpovědět
  2. Mám plasťáky 11 let a někde přes ně táhne. Nevím kde a zatím jsem nesehnal někoho s termokamerou. Ale v zimě mě to pěkně vytačí.

    Odpovědět

Napsat komentář