Tři čtvrtiny českých domů a bytů neumějí čelit vedrům

Vlny veder nás v poslední době sužují každé léto. I pro tyto situace může naše příbytky ochránit kvalitní zateplení domu. Zájem o zateplení je tažen především ochranou před zimou a úsporou energií, nicméně stále silnější je i efekt ochrany před letními vedry.

Přehřívání budov je nutné předcházet

„V rámci rekonstrukce budovy je nutné myslet na opatření proti letnímu přehřívání. Dobrá tepelně izolační obálka v létě zadržuje teplo a v zimě chrání před chladem. Rozhodně by se nemělo zapomínat na vnější zastínění oken, která jsou nejčastějším zdrojem přehřívání. K udržení příjemné teploty přispívá také řízené větrání s rekuperací tepla. Proto je lepší přehřívání předcházet,” vysvětluje konzultant pro úspory energie ve společnosti Centrum pasivního domu Michal Čejka.

U domů s plochými střechami může ke snesitelnějšími klimatu přispět i osazení střechy vegetací. „Tzv. zelená střecha v horkých letních měsících zabraňuje přehřívání budovy a zvyšuje tepelně izolační parametry její konstrukce. V zimě zase přispívá ke snížení tepelných ztrát a doplňuje tak běžnou tepelnou izolaci,” doplňuje Josef Hoffmann ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Místo energeticky náročného provozu klimatizací pomůže snížit vnitřní teplotu bytu kvalitní izolace

Český bytový fond patří mezi nejstarší v Evropě, tři čtvrtiny českých domů a bytů proto nejsou připraveny na to, aby podobným vedrům čelily. Více než tři čtvrtiny českých bytových domů mají špatné izolační podmínky, 60 % bytů postavených před rokem 1980 je zatepleno jen částečně nebo vůbec. Nutná je pokračující renovace zastaralého bytového fondu s důrazem na izolaci bytů a domů.

Trendem je instalace klimatizací do domácností. Pokud se jedná o pevné klimatizace s externí jednotkou, je vždy nutné souhlas vlastníka domu, překážkou pro instalaci může být i vyšší hlučnost externí jednotky. Provoz klimatizace zvýší také účty za energie. To jsou hlavní důvody, proč se stále rozchází počet zájemců o klimatizace a skutečných realizací. Obyvatelé domů pak hledají jiná řešení, jak teplotu v bytech snížit. Zateplení obálky domu omezuje nejen tepelné ztráty, na druhé straně i částečné chrání vnitřek domu před přehříváním.

Čtěte také:  Jaký podklad ploché střechy vyhovuje požadavkům pro instalaci fotovoltaiky?

Renovace a rekonstrukce starších domů by měly probíhat rychleji

V kvalitních a dobře izolovaných budovách podle něj žije stále jen menšina populace. Řada neziskových organizací v čele s Hnutím DUHA a Centrem pasivního bydlení proto upozorňuje, že česká vláda musí urychleně podpořit rozsáhlé renovace a rekonstrukce starších domů.

Stát těmto rekonstrukcím pomáhá např. formou dotací v programu Nová zelená úsporám, která je nově cílena i na nízkopříjmové skupiny obyvatel. Podle neziskových organizací je však současná podpora nedostatečná. Česká republika potřebuje podle nich doplnit stabilní a dlouhodobý program Nová zelená úsporám o bezplatné poradenství a pomoc s dobře cílenými doplňkovými opatřeními pro nízkopříjmové domácnosti, přípravu projektů a nízkoúročené úvěry. Stejně důležité je najít podpůrná opatření pro nízkopříjmové skupiny, které žijí v nájemním bydlení.

Organizace proto vyzývají vládu, aby podnikla zásadní kroky k zajištění odolnějších domů v budoucnu. Země EU v současné době jednají o nové dohodě, která stanoví minimální standardy energetické náročnosti budov prostřednictvím směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD).

1 komentář u „Tři čtvrtiny českých domů a bytů neumějí čelit vedrům“

  1. Vlny veder, zajistit snesitelnější klima, urychleně podpořit, organizace vyzývají vládu, …. ?? 🤦‍♂️. Opravdu myslíte tento burcující článek vážně??

    Odpovědět

Napsat komentář