Sledovat spotřebu energií je dnes normální. Platí to i u tepla a vody

Blíží se jarní vyúčtování spotřeby tepla a vody za rok 2021. Nedoplatek nepotěší, ale v tuto chvíli už nezbývá nic jiného než jej zaplatit. Možná si i vy v tu chvíli řeknete – kdybych dříve věděl, že mám tak vysokou spotřebu, více bych šetřil. Teď už to bude možné a vy tak budete moci své náklady na teplo a teplou vodu podstatně lépe korigovat.

Legislativa jako prostředek k úsporám

Počátkem letošního roku vstoupila v platnost nová legislativa, která již stanovuje povinnost instalace pouze dálkově odečitatelných měřidel. Další legislativa, kde je prozatím očekávaná platnost od roku 2023, pak bude u dálkově odečitatelných měřidel ukládat povinnost předávat informace o spotřebě tepla a vody každý měsíc. Tak bude mít vlastník nebo uživatel bytu dostatek možností průběžně upravovat svou spotřebu tak, aby zbytečně nedoplácel.

Není pravda, že je to jen další byrokratická povinnost, kterou nám přikazuje EU. Není ani pravda, že za tím vším stojí lobismus firem, které dálkové odečty nabízejí. Pravdou však je, že budoucí povinnost měsíční informovanosti s sebou ponese určité zvýšení nákladů. Podle prvních propočtů však nebude tak vysoké, jak se někteří již nyní snaží propočítávat. Je to cena za technologický pokrok, kterým prochází všechna odvětví, bytové domy nevyjímaje. Není žádný důvod hledat nějakého viníka. Proč také. Jde jen o to, že je zde nyní možnost, jak za teplo a vodu zaplatit méně.

Bytové domy investují do úspor energií statisíce a milióny

Po etapě zateplování bytových domů hledají SVJ a družstva další možnosti snížení spotřeby energií. Typické jsou modernizace domovních kotelen či osazování regulačních prvků u dálkového vytápění. Se získáním souhlasu s těmito zpravidla náročnými investičními akcemi nebývá ze strany členů společenství nebo družstva problém, protože je zde jasný cíl ušetřit.  Nedává pak příliš logiku nevůle některých k posunu měření spotřeby k dálkovým odečtům a k možnosti častější informovanosti o spotřebě.

Čtěte také:  Vadí vám strom před okny? Kácení vás může přijít draho!

Mít informace znamená moci spotřebu ovlivnit

Spotřeba tepla a vody dnes tvoří značnou část nákladů na bydlení. Možnost mít přehled nad spotřebou tepla a vody častěji než jedenkrát ročně, přináší výrazný benefit. Tím je možnost volby. Díky tomu můžete sami a včas rozhodnout, jestli vám současný stav vyhovuje a máte své výdaje za teplo a vodu pod kontrolou, nebo začnete více šetřit tak, aby nebyly vaše předpokládané roční výdaje za teplo a vodu zbytečně vysoké.

Uvádí se, že případnou úpravou režimu a třeba odstraněním některých zlozvyků můžete díky průběžné informaci o spotřebě ušetřit až 20 % spotřeby energií. Ve srovnání s investicemi do domovních kotelen a regulačních prvků se tedy o nesrovnatelně menší výdaj s dobrým efektem. Proč zbytečně platit více?

16 komentářů u „Sledovat spotřebu energií je dnes normální. Platí to i u tepla a vody“

 1. 24.3. Vidím to mírně jinak – viz můj příspěvek k článku ..Jak vybrat rozúčtovatele tepla či vody?.. (pro info – nikdo na něj nereagoval + ani – )

  Ve většině případů lidé (nájemníci) v bytech mají měřiče víceméně dostupné a mohli si své spotřeby sledovat … moje reálná zkušenost (malý panel.dům 30 bytů) je, že to nesleduje téměř nikdo. A teď nebo v blízké budoucnosti se musí investovat do dálkového odečtu a následně i do rozesílání naměřených výsledků a tiše doufat, že jak píšete “….kdybych dříve věděl, že mám tak vysokou spotřebu, více bych šetřil.” No snad to jinde nájemníci využijí a nebudou to jen vyhozené peníze.

  Odpovědět
  • R: “Rozesílání naměřených výsledků” znamená konkrétně Co a KOMU ? Obdrží to zase jenom výbor SVJ, ten bude dělat obstrukce a vlastník jednotky neobdrží opět nic, jako dosud?
   Popř. si VJ musí tvrdě vyžádat a sám pořídít fotokopii?
   VJ má možnost si kdykoliv odečítat – jak často bude chtít, může si spotřebu korigovat doma v kalendáři, ale spotřeba za celý dům je utajovaná a je TABU. Pokud mám investovat, musím také obdržet výsledky sledování jak za byt, tak za dům. Jestliže mi to bude odpíráno, k čemu je taková investice?

   Odpovědět
   • To jste jako spoluvlastníci skutečně tak blbí, že neumíte dojít k bytový vodoměrům a odečíst si je? Do instalace dálkovÿch odečtů jste to dělali každý měsíc. Po jejich instalaci na to všichni kašlou …
    A jsem zvědavý jak si je budete číst z portálu přes internet…

    Odpovědět
  • Milane,

   že by měsíční odečty dokázaly ušetřit energii je pouhý názor, který není ničím podložený, jak se píše v druhém příspěvku. Alespoň já jsem takovou analýzu neviděl a to se v oblasti bydlení pohybuji mnoho let. Pokud by něco takového existovalo, tak by se to určitě široce prezentovalo.

   Před rokem 1989 se vše řídilo centrálně, protože podle tehdejších mocipánů lidé sami nemohli rozhodovat o svých záležitostech.

   Nyní je to obdobné. Pouze centrála moudra se přesunula z východu na západ. Ale lidé jsou opět považováni za nesvéprávné bytosti, které si nemohou o svém životě samostatně rozhodovat.

   Takže se vynaloží náklady, ČR nedostane sankci za nezavedení EED a úspora energií díky měsíčnímu reportu se bude limitně blížit nule. Cíl vlastně bude naplněn, protože i nula se vejde do očekávané úspory “až 20%”. :-))

   Hezký den!

   Pavel

   Odpovědět
  • Souhlasím s Vámi! Spotřeby jsou všem dostupné,ale budeme vynakládat horentní sumy na to,abychom měli měsíční odečty v tabulkách do kterých se stejně nikdo a nikdy nepodívá 🤦 To,koho to zajímá si spotřebu hlídají a kontrolují už teď.Ostatnim je to putna,jen se nám všem zvýší naklady-paradoxne místo jejich snížení 🤦 A pro výbory SVJ to bude další zátěž 😭 Už takhle to nechce nikdo dělat a bude to čím dál tím horší! Zajímal by mě názor nějakého právníka,zda lze tuto birokracii nějak obejít…odsouhlasit trvá shromážděním. Měřiče je mi jasné,že jen s dálkovým odečtem..s tím se už asi nic nedá.

   Odpovědět
   • A,

    tento nesmysl je nařízen z Bruselu a patrně nepůjde obejít. Možná v malých SVJ, protože kde není žalobce, není soudce. Ve velkých SVJ se asi vždy najde vyznavač Zeleného náboženství, který tomu věří a bude to požadovat.

    Máte pravdu v tom, že není velký zájem o funkci ve výboru a že to bude ještě horší. Uvedu dvě další byrokratická opatření. Na dalších se usilovně pracuje.

    První opatřením k 1.1.2023 je, že všem SVJ se nuceně zřídí datové schránky. Nevím jak se s tím vypořádají malá SVJ s členy výboru, kteří neovládají internet. Osobně mám několik datových schránek a mají i výhody. Ale počítačová gramotnost dříve narozených statutárů není moc velká. Navíc stát rezignoval na nějakou vysvětlovací kampaň a neupozorňuje, že SVJ budou muset se státem komunikovat jen elektronicky, jinak jsou sankce. To už je ve schváleném zákonu.

    Výše uvedené se týká jen menšího počtu SVJ. Všech SVJ se ale bude týkat opět zaváděná evidence “skutečných” majitelů, která má být zavedena již v 2022. Brusel pohrozil, že pokud nebude tato evidence zavedena v daleko větší míře než je dosud, tak že zastaví dotace. Neplnění povinností podle tohoto bruselského nesmyslu je pod značnými sankcemi. Vláda už to schválila, u poslanců to zatím není, ale ti to schválí.

    Hezký den!

    Pavel

    Odpovědět
 2. Tento článek by měl být zřetelně označen jako reklamní sdělení. Jde zřejmě o reklamu na základě lobby firem, které se živí odečítáním indikátorů a vodoměrů.
  Pokud snad nejde o reklamní sdělení, pak by redakce měla ten text okamžitě stáhnout. Jde o soubor neseriózních a ničím nepodložených tvrzení.
  Podívejme se na jedno z (ničím nepodložených) tvrzení autorky: “Uvádí se, že případnou úpravou režimu a třeba odstraněním některých zlozvyků můžete díky průběžné informaci o spotřebě ušetřit až 20 % spotřeby energií.”
  Otázkou je jakou měrou by se na této zcela spekulativní a fiktivní “úspoře” mělo podílet zvýšení frekvence odečtů z jednou ročně na dvanáctkrát ročně. Autorka však nedoložila žádnou skutečnost, která by její domněnku podpořila. Neuvedla ani jediný zdroj, ani jednu vědecky zpracovanou a řádně publikovanou experimentální studii, která ověřila zda se měsíčními odečty dá vůbec dosáhnout nějaké měřitelné úspory.
  Mantru o údajné “úspoře” slýcháme už od roku 2015. Povinnost k měsíčním odečtům byla zavedena evropskou směrnicí pro 300 milionů obyvatel Evropské unie, a týká se odhadem nejméně dvou milionů budov. Kde jsou ty vědecké experimenty, které jistě proběhly před tím, než byla evropská směrnice přijata?? Kde jsou všechny ty publikované výsledky, podložené tvrdými experimentálními daty???
  Rád bych si přečetl jaká je výše úspory po tom, co v domě X na adrese Y se začalo s měsíčními odečty namísto ročních. V České republice je minimálně 100000 takových domů. V kolika z nich se to experimentálně ověřovalo? Kdo a kdy to ověřoval, kde je popis těch experimentů, kde jsou naměřená data, kde jsou publikované výsledky?
  Nikdo nikdy nic nezměřil, nezkoumal? Proč tedy byla přijata novela zákona č. 406/2000 Sb.? Pokud jde o EU jako celek, v těch 27 státech a v milionech budov dosud nikdo nikdy nic experimentálně neprokázal? Ten údaj “až 20 procent úspor” je tedy jen dokola opakovaná lež z Bruselu?
  Samozřejmě je možné dosáhnout i úsporu 20 procent. Ve vytápění tím, že se vnitřní teplota v bytech sníží o 3°C. Tedy namísto 21°C budeme všichni topit na 18°C. V tom případě by ovšem vnitřní teploty v místnostech nebyly v souladu s hygienickými předpisy.
  Ovšemže k takové úspoře nepotřebuje nikdo měsíční odečty. Postačí mi pouze jeden teploměr položený na stole. Radiátorové termostatické hlavice se stáhnou tak, aby teploměr ukazoval 18°C.
  K čemu tedy poslouží ony měsíční odečty, kromě toho že jde o peníze do kapes odečítacích firem?

  Odpovědět
  • V našem paneláku je víc jak polovina důchodců, 1/4 podnájemníků (těm je vše jedno…). Snaha o úsporné topení byla u mě odměněna sankčním koeficientem, neboť jsem nedosáhl průměrné spotřeby domu. A tak jsem zaplatil za teplo co jsem neodebral. Netopil jsem jako důchodce celý den, ani jsem nepřetápěl nad 24°. Důchodci měli 27° a chodili si stěžovat na zimu …
   Zase jen další buzerace EU a análních lezců.
   Nehledě na skutečnost, že hodnoty z měřidel tepla jsou nic neříkající – to by se muselo dělat měsíční rozúčtování… a každé topné období je jiné…
   Zase to vymejšlí blbec co myslí pinďorem a ne mozkem.

   Odpovědět
 3. A jak to bude s vyhláškou či zákonem a vyúčtování spotřeby tepla, která zavedla sankce za to, že člověk šetřil a nebo příliš topil? Nesnáším teplo, stačí mi 20 stupnů, v ložnici 15 a radiátory mám celou zimu, pokud není mínus 10, na “dvojce”. Poslední zimy nebyly zimy, jsme zateplený dům, máme eurookna, úsporné osvětlení na chodbě a stejně neplatíme méně než dřív. Od zavedení nového způsobu vyúčtování mám stále “pokutu” za to, že se nechávám vytápět ostatními byty, přitom jsem krajní byt na návětrné straně a vždy jsem měla snížené procento z účtované ceny a teď mám 20 až 30% přirážku – pokutu za to, že netopím. Jsou na tom i ostatní v domě, takže zní ať topíš či netopíš, vždycky zaplatíš. Letos jsem zvědavá na tu dardu.

  Odpovědět
 4. S nadpisem článku “Sledovat spotřebu energií je dnes normální. Platí to i u tepla a vody” naprosto souhlasím. Indikátory a průtokoměry má určitě už nějaké desítky let převážná většina bytových domů. Co mi však nejde na rozum je jakou to má souvislost s tím jestli je odečet proveden vizuálně nebo dálkově.
  Autorka článku dělá z lidí nesvéprávné jedince. Na každém vodoměru a indikátoru je volně dostupný údaj o spotřebě. U vodoměrů není co řešit. U indikátorů tepla (digitálních) si musí zjistit co je aktuální údaj a co údaj za předchozí topnou sezónu.
  Co se týče “nesmyslné” frekvence odečtů, tak k tomu se už dostatečně vyjádřili předchozí diskutující. Navíc, po každém odečtu by mělo následovat vyúčtování. Takže už vidím ty firmy, které dělají roční uzávěrky pro bytové domy jak každý měsíc dělají vyúčtování energií pro x-tisíc bytů 🙂
  Ale ono to nakonec nebude tak “horké” jak se to zdá. Mám momentálně před sebou dvě nabídky od firem, které se zabývají dodávkou a montáží vodoměrů a indikátorů s rádiovým modulem a v každé je uveden odečet 1x za rok. Pochopitelně se jedná o měsíc leden, kdy indikátory tepla mají “plnohodnotný” údaj za předchozí topnou sezónu.

  Odpovědět
  • Lojzo,

   nesvéprávné jedince vidí v občanech žijicích v EU vrchnost v Bruselu. Vrchnost se domnívá, že pokud bude měsíčně, nebo častěji viz důvodová zpráva k novele, občan dostávat informaci, tak že bude šetřit teplem a teplou vodou. Že drtivá většina občanů zvládne na vodoměru přečíst kolik má spotřebu, vrchnost ignoruje. U tepla to bude složitější, ale ani měsíční odečty pravděpodobně nebudou mít jinou informaci, než kolik dílků indikátor zaznamenal. Vyúčtování velmi pravděpodobně měsíční nebude, to by musela být i měsíční fakturace od dodavatelelů tepla a TUV.

   Zatím jsem nenarazil na relevantní zdroj, že by měsíční informování o “spotřebě” a její úžasné výsledky někde někdo experimentálně vyzkoušel. Ale odpovídá to Zelenému náboženství a tak se musí tvrdit, že úspory budou. Jako u každého náboženství se o základních postulátech náboženství nepochybuje, ale věří se jim, bez ohledu na realitu a zdravý rozum.

   A Vašich potencionálních dodavatelů bych se zeptal, jak jsou na měsíční předávání informací připraveni.

   Implementace Směrnice EU EED je ve skluzu a velmi pravděpodobně bude přijata již v prvním čtení s účinností od 1.1.2023.

   Hezký den!

   Odpovědět
 5. Pokud je důvodem zavádění měsíčních odečtů a informování příjemců služeb o tom, jakou mají spotřebu, aby kdyžtak svoji spotřebu upravili, tak to moc účinné nebude.

  Kdo chce, tak si měsíční odečty dělá sám a nepotřebuje k tomu žádný zákon apod. Koho spotřeba nezajímá, tak si odečty nedělá a pokud mu o tom přijde informace, tak si ji zřejmě nepřečte.

  Já si měsíční odečty dělám 15 let, takže mám přehled, protože mě to zajímá. Koho to nezajímá, tak další pro něj nepotřebná informace (jinak by si odečty přece dělal sám) to nezmění.

  Odpovědět
 6. Dovolím si také přispět do diskuse.
  Uvedená směrnice EU 2018/2002 vznikla koncem roku 2018, platí od 2019 a uvádí následující tři základní body, viz Praktický rádce pro SVJ 1/2020 http://www.radceprosvj.cz :
  – do legislativy zemí EU měla být zapracována do 25. června 2020. Covid vše změnil, a proto jsme se nyní dočkali toho, co mělo již skoro 2 roky platit
  – po 25. 10. 2020 měla být instalovaná měřidla tepla a teplé vody pouze s dálkovým odečtem. V návaznosti na předchozí text se u nás toto také posunulo.
  – harmonogram frekvence informování spotřebitelů, pokud mají instalována měřidla s dálkovým odečtem. Zpočátku to mělo být po 3 měsících a až později měsíčně, a to od 1.1.2022. Zde je harmonogram v ČR posunut o jeden rok.
  Nyní moje názory.
  Od počátku roku 2020 jsem toto zaregistroval. Měli jsme plánovanou obměnu vodoměrů na přelomu 2020/2021, RTN až o 5 let později. Vodoměry jsme vyměnili 10.10.2020 za lokálně odečítané vodoměry, takže máme 5 let do roku 2026 čas na to, až si situace “sedne” a firmy budou umět dálkové odečty a firem bude dost, pak si vybereme z řešení.
  Všimněte si, že se hovoří pouze o teple, studená voda je opominuta, ale jenom masochista by si vyměnil RTN a vodoměry na teplou vodu za dálkově odečítané a vodoměry na studenou vodu ponechal lokálně odečítané.
  Co to přinese by mělo být podloženo tím, jaká informace se předává. Ve směrnici je uvedeno na straně 20 následující „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc.“
  Toto asi znamená, že stále platí roční zúčtování záloh, ale je otázka, jaké informace má dostat konečný spotřebitel měsíčně.
  A k tomu je třeba popsat, jak se spotřeba počítá v ročním zúčtování.
  Odečty vodoměrů jsou triviální, čísla jsou na vodoměru a každý si je může měsíčně zaznamenat na “pytlík od mouky” a odečíst. Informace z RTN jsou nějaké dílky, různí dodavatelé pracují v různém rozsahu (jednotky až stovky nebo desetitisíce). Tyto dílky však nic neříkají o spotřebě, takže nedostanete žádnou informaci.
  Jak se účtuje teplo a voda – vyhláška 269/2015, která nahrazuje vyhlášku 372/2001.
  Studená voda. Částka zaplacená za rok za celý dům se rozdělí podle náměrů bytových vodoměrů studené vody poměrově na byty.
  Teplá voda. Rozúčtování sestává ze tří částí: studená voda na přípravu teplé vody, teplo složené ze základní a spotřební složky. První část se vypočte stejně jako v případě studené vody, ovšem podle náměrů bytových vodoměrů teplé vody. Částka zaplacená za rok za celý dům se rozdělí na část dvě části. První část nákladů na ohřev teplé vody, základní složka, se rozpočte na byty podle plochy bytů, zatímco druhá část, spotřební složka, se rozpočte na byty podle náměrů bytových vodoměrů teplé vody. Takže je zřejmé, že z rozdílů stavů spotřeby teplé vody v jednom bytě nelze učinit kvalifikované závěry, jak spořit.
  Teplo. Spotřeba tepla obecně sestává také ze tří částí. Částka zaplacená za rok za celý dům se rozdělí na část dvě části. První část nákladů na teplo, základní složka ZS, se rozpočte na byty podle plochy bytů, zatímco druhá část, spotřební složka SS, se rozpočte na byty podle spotřeby na měřičích tepla na radiátorech. To odpovídá dílkům zobrazeným na displeji RTN. K výpočtu se ovšem používá směrné číslo SČ, které pro každý měřič RTN vznikne tak, že odečtené dílky se násobí několika konstantami, minimálně dvěma K3 a K5, které reprezentují výkon radiátoru a umístění místnosti v domě. Obvyklé je, že součet SČ za jeden byt je cca jedna polovina součtu dílků. Spotřební složka se podělí součtem SČ a pro každý byt vynásobí dílčím součtem SČ tohoto bytu. Následuje určení třetí složky nákladů na teplo. Podle vyhlášky 269/2015 musí být náklady na teplo bytu v rozmezí 80 % až 200 % průměrných nákladů domu. V rámci domu pak dojde k přerozdělení následovně:
  – bytu s více než 200 % se odpustí částka nad 200 % a od součtu ZS+SS se odečte částka tak, aby měl náklady právě 200 % průměru domu
  – bytu s nižšími náklady než 80 % se přičte k součtu ZS+SS taková částka, aby měl právě 80 % nákladů průměru bytu
  – saldo výše uvedených korekcí se „rozpustí“ pro byty 80 % až 200 %, v důsledku asymetrického intervalu 80 % až 200 % se těmto bytům vždy odečte určitá částka od jejich součtu ZS+SS.
  Nyní co by každý měsíc měla obsahovat informace pro konečné spotřebitele?
  Pokud dostanou pouze odečty měřidel, které si dnes mohou udělat sami, tak jim to pro úsporu nepřinese naprosto nic, ale budou to mít přes internet.
  Pokud by měli dostat vyjádření ve fyzikálních jednotkách a Kč, pak se musí výše uvedený výpočet provádět měsíčně, což není technicky problém, pokud jsou všechny vstupní údaje. Data odečtů jsou k dispozici. Jak je to ale s daty za celý dům? V Praze na západním okraji teplo dodává Veolie a fakturuje měsíčně, obvykle 7. den v novém měsíci. Vodu dodává PVK na základě manuálního odečtu vodoměrů na patě domu jednou za rok. Takže spotřebu vody mít měsíčně za dům a stejně i jednotkou cenu, nebo osadit patu domu dálkově odečítanými cejchovanými vodoměry s měsíční fakturací.
  A to ještě směrnice EU požaduje srovnání se stejným obdobím před rokem (naivní představa o konstantních jednotkových cenách) a nějakým „standardním“ spotřebitelem – vše si přečtěte ve směrnici.
  Takže si počkejme, jak se s uvedenými požadavky vyrovnají dodavatelé dálkových odečtů.
  Jistě chápete, proč jsme si posunuli výměnou vodoměrů start této akce o 5 let.

  Odpovědět
  • … a co z toho vyplývá ? Že ti co to navrhují a následně schvalují nevědí/neznají/nechtějí znát realitu vyúčtování/rozúčtování. K tomu všemu jen doplňuji, že tyto služby většinou platíme zálohově a to i v měsících , kdy např. není žádné teplo dodáváno.
   A zajímalo by mě , zda baterie v těch měřičích vydrží tak časté odečítání během 5-ti let. Odečítání totiž znamená “vysílání” a tím podstatně vyšší proudový odběr oproti běžnému provozu.
   Vidím to asi tak, že si odhlasujeme, že to tak často dělat nebudeme v rámci úspor nákladů na tyto služby.

   Odpovědět

Napsat komentář