Šest základních kritérií pro výběr klimatizace do bytu

Rozhodli jste si pořídit klimatizaci? Trh jich nabízí dlouhou řadu a může být poměrně obtížné se v nich orientovat. Jaká by měla být, aby fungovala efektivně, ekonomicky a uměla právě to, co bude pro nás skutečně důležité a využitelné?

K čemu bude klimatizace sloužit?

Při výběru si nejdříve položte otázku, co od klimatizace očekáváte a jak často i kde ji budete používat. „Primárním impulzem bývá samozřejmě v létě ochladit domácnost, což zvládnou základní modely. Ovšem současná řešení, na která při výběru také narazíte, umí i vytápět, protože v principu jsou klimatizace tepelná čerpadla vzduch-vzduch a nabízí tepelný komfort celoročně,“ říká Radek Vanduch, hlavní technik Panasonic Heating & Cooling Solutions.

Mobilní klimatizace či stacionární?

Nelze obecně odpovědět, který typ klimatizace je nejlepší. Vždy záleží na vašich potřebách a preferencích. Mobilní klimatizační jednotky jsou volně přesuvné z místnosti do místnosti, kdy je však nutné teplý vzduch odvádět například ohebnou hadicí. Jedná se o ideální řešení na víkendové chaty či do sezonních provozoven. Spadají většinou do energetické třídy A, takže mívají vyšší spotřebu.Rovněž je třeba mít na paměti umístění kompresoru v jednotce, jenž může způsobovat výrazně vyšší hlučnost klimatizace ve vnitřních prostorech.

Stacionární jednotky najdete primárně v tzv. splitovém provedení. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (obsahuje výparník) a venkovní jednotky (obsahuje kompresor a kondenzátor). Své místo si najdou v celoročně či pravidelně užívaných objektech. Bývají dražší než mobilní jednotky, ovšem s rychlejší cenovou návratností kvůli provozní úspoře, jelikož spadají do energetické třída A++ a A+++. Rovněž produkují méně hluku poskytují větší uživatelský i tepelný komfort. „Obecně vzato, mobilní jednotky vzhledem k jejich spotřebě i vyšší hlučnosti doporučujeme pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení,“ doplňuje Vanduch.

Čtěte také:  3 typy venkovního osvětlení

Jaký výkon klimatizace?

V okamžiku, kdy si zvolíte, co všechno musí klimatizace umět a kam všude umístíte vnitřní jednotku, přichází volba výkonu jednotky. Ten musí odpovídat i tepelným ziskům místnosti. „Pokud zjistíte, že tepelné zisky místnosti jsou 5 kW, tak 3kW klimatizace samozřejmě není dostačující. Vždy se proto obraťte na odbornou firmu, která vám požadovaný chladicí výkon vypočítá a pomůže se všemi náležitostmi souvisejícími s instalací a zprovozněním klimatizace,“ radí Radek Vanduch.

Potřebujete zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti?

Špičkové klimatizace obsahují technologie na zlepšení kvality vzduchu, takže si nemusíte pořizovat separátní čističku vzduchu. „Rezidenční klimatizace Panasonic Etherea například obsahují technologii nanoe™X, která umí mimo jiné eliminovat různé druhy alergenů, například pyly či bakterie. Poradí si i s tabákovým kouřem, který během 2 hodin odstraní z 90 %,“ říká Radek Vanduch. Jak nanoe™X funguje? „Zjednodušeně řečeno, jednotka generuje hydroxylové radikály OH. Ty se přirozeně vyskytují v přírodě a dokážou zabránit množení virů, bakterií či plísní tím, že se váží na nežádoucí škodlivé částice obsažené ve vzduchu. Tyto volné radikály OH odeberou vodík z nežádoucí částice, následkem čehož se rozkládá buněčná struktura této částice a vzniká zcela neškodná molekula vody H2O obsažená ve vzdušné vlhkosti. Technologie nanoe X vygeneruje miliardy těchto radikálů za sekundu,“ vysvětluje Radek Vanduch.

Sekundárním jevem chlazení je vysušování vzduchu v místnosti, což je efektivně eliminováno právě funkcí nanoe™X. Uživatelé jistě ocení funkci nanoe™X, jež aktivně brání třepení vlasů a chrání před nežádoucím vysušováním pleti.

Jak je pro vás důležitý uživatelský komfort?

Špičkové klimatizace nabízí vysoký uživatelský komfort, který přináší například vestavěná síť WLAN sloužící pro lepší ovládání, snadné připojení k internetu a pohodlné řízení na dálku např. aplikací v mobilním telefonu. „Naše nejnovější domácí klimatizační jednotky Etherea lze nejen snadno ovládat přes aplikaci Panasonic Comfort Cloud z jakéhokoli chytrého zařízení Android nebo iOS. Prostřednictvím aplikace můžete sledovat aktuální spotřebu jednotky, a také mít přehled o dlouhodobé spotřebě energie díky celoročním podrobným záznamům. Můžete také zvolit vhodné nastavení jednotky a stát se aktivním iniciátorem ještě efektivnějšího provozu zařízení, což má mimo jiné pozitivní vliv na dlouhou životnost klimatizační jednotky. Klimatizace jsou navíc kompatibilní s nejpopulárnějšími hlasovými asistenty na českém trhu, takže zákazníci nemusí k jejich ovládání doslova pohnout ani prstem,“ říká Vanduch.

Čtěte také:  Jaká jsou pravidla pro zvyšování nájemného?

Nepodceňujte odbornou montáž a servis!

Počítejte s tím, že klimatizaci smí naistalovat pouze odborně způsobilá osoba, která má certifikaci na nakládání s tzv. f-plyny. Za odbornou montáž zaplatíte podle obtížnosti v průměru 10 000 Kč, ale budete mít jistotu profesionálního provedení a platnou záruku na klimatizaci. Každou klimatizaci je třeba čistit a podrobit profesionální revizi. „Zručný uživatel zvládne vyčistit filtr i výparník zařízení i sám, nicméně čištění nenahrazuje servis, kdy se odborně kontroluje komplexní chod klimatizace a těsnost chladivového okruhu. Mnohdy tak lze preventivní prohlídkou předejít větším poruchám,“ doporučuje Vanduch. Cena servisu se zpravidla pohybuje od 1500 Kč a měli byste ho ideálně provádět jednou ročně.

Napsat komentář