Jaké jsou nejčastější mýty kolem sádrokartonu a jeho využití v interiéru bytu?

Sádrokarton je moderní materiál s řadou žádaných vlastností. Snadno se s ním pracuje, je lehký na manipulaci a přepravu. Při rekonstrukcích oceníte jeho vysokou pevnost. Díky řadě variant má v interiéru mnoho využití, včetně realizace atypických designérských prvků. Již dávno nejde jen o „zmačkaný papír“. I přesto je k tomuto materiálu cítit ve společnosti jistá nedůvěra, existuje o něm totiž mnoho nepravd. Které kolují nejčastěji?

„Cihla je cihla, proč bych měl stavět papírovou zeď?“

Ve srovnání s klasickou pálenou cihlou sádrokarton šetří čas, peníze, energii i životní prostředí, je flexibilnější a dokáže velmi dobře tepelně a zvukově izolovat. Další výhodou je čisté a jednoduché krytí veškerých instalací, které neznamená další prašné práce navíc. Výrazná je jeho nesrovnatelně nižší hmotnost, kterou oceníte při přepravě i použití, kdy nezatěžuje statiku domu.

„Cihla je levnější.“

Náklady na běžnou cihlovou příčku činí minimálně o ¼ více než za příčku sádrokartonovou, kterou tedy postavíte levněji a hlavně za kratší čas. Při stavbě tak máte práce hotové až dvakrát rychleji než s klasickou cihlou. A pokud máte šikovné řemeslníky, výstavba jedné příčky může zabrat pouhých 24 hodin. Šetříte tak čas i peníze.

„Sádrokarton prorazím rukou.“

Už jste to někdy zkoušeli? Na vašem místě bychom to nedělali, protože si můžete velmi lehce ublížit. Některé druhy desek mají z důvodu jejich použití v bezpečnostních konstrukcích zvýšenou odolnost proti mechanickému namáhání. Dutý zvuk při poklepání na desku sádrokarton ale opravdu má – klame tělem. I tomu však lze předejít dodržením správných technologických postupů včetně vložení minerální izolace, která se při izolaci příček využívá nejčastěji.

„Přes sádrokarton je všechno slyšet.“

Sádrokartonových desek je hned několik druhů, nelze je proto házet do jednoho pytle. Některé desky například lépe tlumí hluk. Rozhodující vliv na akustiku má však konkrétní skladba celé konstrukce. I při menší tloušťce tak mezibytové sádrokartonové příčky dosáhnou o 14 až 20 dB lepší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti než zděné příčky z tradičních materiálů. Existují navíc i tzv. akustické desky, jimiž se dá docílit neskutečných výsledků. Hlasitá televize sousedů nebo křik dítěte od vedle vás už tedy nikdy nemusí obtěžovat.

Čtěte také:  Jak správně vybírat a provozovat klimatizaci do bytu

„Sádrokarton rychle navlhne.“

I v prostorách se zvýšenou vlhkostí najde sádrokarton své uplatnění. Existují totiž desky s tzv. impregnací, která zvyšuje jejich odolnost vůči vlhku. Na trhu jsou dostupná řešení pro celou škálu úrovní vlhkosti počínaje běžným provozem v kuchyních či koupelnách až po prostory
s extrémní vlhkostí, jako jsou vývařovny, prádelny nebo bazény. Je však třeba mít na paměti, že plochy přímo ostřikované vodou musí být chráněny hydroizolačním nátěrem, jelikož samotné obložení keramickým obkladem nestačí.

„Sádrokarton nic neudrží.“

Některé druhy sádrokartonových desek mají nosnost na jednom kotevním bodě až 80 kg, a unesou tak třeba i člověka. Celkově ale platí, že na libovolném místě stěny opláštěné sádrokartonovými deskami můžete připevnit dodatečné zatížení. Ať už jde o obraz, polici, televizor nebo kuchyňskou skříňku, správně zvolený typ desky a kotevního prostředku udrží vše potřebné. Nosné příčky, které se využívají v dřevostavbách, pak drží konstrukci celého domu. Jejich pevnost je tedy lety ověřená.

„Sádrokarton rychle shoří.“

Požární odolnost sádrokartonových konstrukcí je řádně testována a certifikována. Speciálně upravené konstrukce pak dokážou vzdorovat ohni i více než 90 minut. Navíc, a co možná málokdo ví, je, že sádra v sádrokartonových deskách váže množství krystalické vody, díky níž desky dokážou odolávat požáru dokonce naopak o něco déle než jiné materiály.

Přehledné porovnání vlastností cihly a sádrokartonu v základních charakteristikách

MateriálCIHLA SÁDROKARTON
Orientační doba výstavby7 pracovních dní, čas potřebný na výstavbu od započetí prací po začátek malování 1,5 pracovního dne, čas potřebný na výstavbu od započetí prací po začátek malování
Zvuková izolaceRw = 39 dB, nezabrání přenosu hluku z běžné konverzace Rw = 47 dB, zabrání přenosu hluku z běžné konverzace
Tepelná izolaceU = 1,94 W/(m2.K), součinitel přechodu tepla – špatně izoluje sousední místnosti U = 0,57 W/( m2.K), součinitel přechodu tepla – lépe izoluje sousední místnosti
Doprava a zatížení1 411 kg, nutné dovézt a přenést na domluvené místo 280 kg,  nutné dovézt a přenést na domluvené místo

Zdroj: Rigips

Napsat komentář