Jak z domácnosti odstranit chlupy a alergeny psů a koček

Sdílíte-li domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v prachu také jejich alergeny. Ty mají velmi malé rozměry a dostanou se téměř všude. Usazují se v srsti a po zaschnutí se uvolňují do místnosti. V domácnosti zůstávají i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy.

Základem je péče o srst

Eliminovat zvířecí chlupy a alergeny lze za pomoci speciálních přípravků a pravidelné péče o zvířecí srst. Dobrou prevencí u hrubosrstých psů je trimování, u psů s dlouhými či krátkými chlupy je důležité časté kartáčování. Tím se zbavíte nejen přebytečných chlupů, ale budete také pravidelně rozprostírat kožní maz po srsti, a tím trochu zmírníte její vypadávání.

V době línání vyčesávejte každý den. Během roku pak stačí jednou týdně. Psa je také praktické v období línání vykoupat. Přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně, a ne na vašem koberci.

Pomůže vhodné krmivo

Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo. „Psovi neprospívají granule s obsahem obilnin. Vhodné jsou grain-free produkty, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ta nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání,“ doporučuje odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Nepodceňujte pravidelný úklid

Pro domácnost bez zvířecích chlupů a přemnožených alergenů je důležitý také pravidelný úklid, především utírání prachu a časté vysávání. V případě domácnosti se psem nebo kočkou se vyplatí investovat do kvalitního vysavače. Kde je to možné, je ideálním pomocníkem centrální vysavač, který veškeré vysávané nečistoty odvádí bez víření dosud nevysátého prachu ihned mimo obytné místnosti,“ radí Jiří Najman z Čistýdomov.cz.

Vyzkoušejte elektrostatické rukavice

Praktickým doplňkem jsou i elektrostatické rukavice, které efektivně zachycují zvířecí chlupy a redukují alergeny. Lepkavá vrstva vytvoří elektrostatický náboj, který umožní zachytit všechny zvířecí chlupy tak, že je poté můžete bez problému sebrat a vyhodit. Rukavice pomáhají odstranit zvířecí chlupy z nábytku, textilií a z jiných těžko přístupných míst, kam nedosáhne vysavač.

Čtěte také:  Jsou nenáročné a kvetou dlouhé týdny. Modřence byly právem vyhlášeny Cibulovinou roku 2019

Log in with your credentials

Forgot your details?