Rekonstrukce bytu, která vyřešila plíseň v bytě i další nevyhovující podmínky

I v dnešní době existuje řada bytů, které nesplňují dobré podmínky k bydlení. Častým problémem bývá chlad a plíseň. Pokud se navíc jedná o původní nebytový prostor, je bydlení v takových podmínkách problém. Jak takový byt rekonstruovat, aby obyvatelé bydlení v dobrých podmínkách a moderně?

Malý byt musí vyhovět potřebám tří lidí

Byt nabízí dvě malé obytné místnosti, v jedné z nich jsou segmenty kuchyně. Nejstarší dcera se osamostatnila, paní Martina nyní byt obývá s dvěma mladšími dcerami. Paní Martina musela za bývalého partnera zaplatit jeho dluhy a z těžké finanční situace se doteď nevzpamatovala. Navíc má částečný invalidní důchod.

Rodina se ocitla v nelehké životní situaci. Na řešení bytové situace nezbývaly možnosti.

Bez rekonstrukce se byt neobejde

Rodina bydlí v prostorách, které dřív sloužily jako prodejna a jsou k bydlení naprosto nevhodné.V přízemním bytě je vlhko a plíseň. Podlaha je studená, dům a byt není zateplen. Výkladní skříň dřívějšího obchodu nechali před pár lety zazdít a je zde okno.

Matka s dcerami žijí ve dvou místnostech. Jeden pokoj obývají sestry – studentka vysoké školy Tereza a mladší Kristýna, která je ve 2. ročníku střední školy. Maminka je v druhém pokoji, který zároveň slouží jako obývák i jako kuchyně.

Přáním je, aby po rekonstrukci každá sestra měla v pokoji svůj koutek s postelí, psacím stolem a skříň na oblečení. Také pro paní Martinu je nutné navrhnout v druhé místnosti optimální vybavení.

Paní Martina s dcerami by také přivítaly teplejší podlahu a nové osvětlení v bytě. Byt však potřebuje celkové úpravy, které by zajistily praktičtější uspořádání.

Jak vyřešit plíseň v bytě a chladnou podlahu?

Úkolem designérů Martiny Pištělákové a Jana Beka byla přeměna bývalé prodejny na plně funkční bytovou jednotku pro maminku a její dvě studující dcery. V tomto případě ale bylo nutné řešit nejen vnitřní uspořádání bytu a vybavení, ale také navrhnout řešení, které by trvale odstranilo plíseň v bytě a chlad. Designéři se proto museli vypořádat s chladnou dlažbou, nezatepleným stropem pod neobývanou půdou a vlhkostí ve zdivu.

Čtěte také:  Dlažba 3x jinak dodá styl chodbě, koupelně i kuchyni

Při likvidaci plísně je nejdůležitější vyřešit zdroj vlhkosti. Místa s plísní je nutné sanovat příslušnými přípravky proti plísni. Teprve po důkladné likvidaci plísně lze začít s úpravami povrchu stěn.

Designéři se zaměřili i na tepelné ztráty bytu. Problémem byla malá světelná výška prostor bytu, proto designéři museli počítat s každým centimetrem. K zateplení stropu pomohl podhled, mezi trámy a pod trámy stropu byla vložena izolace. Místo chladné dlažby byla na podlahu položena izolační podložka a tepelně příjemný vinyl.

Budou v bytě možné dispoziční změny?

Při hledání nové podoby bytu je vždy nutné nejprve posoudit, zda by nebylo možné upravit i dispoziční řešení – posunout příčky a uzpůsobit byt tak, aby lépe vyhovoval požadavkům bydlících. Byt paní Martiny a dcer je ale natolik malý, že by stavební úpravy postrádaly zásadnější smysl. Dispozici bytu se tedy designéři rozhodli ponechat. Byt bude i nadále poskytovat soukromí jedné místnosti – obývacího pokoje pro paní Martinu, druhý pokoj budou obývat obě dcery.

Výraznou změnou však projde kuchyň. Dosud neposkytovala prakticky žádnou pracovní plochu a v rámci místnosti byla rozdělena na několik samostatných prvků. Cílem tedy je kuchyň zcelit a vytvořit plnohodnotnou kuchyňskou linku.

Styl bytu je útulný, moderní a nadčasový

Starší dům, ve kterém se byt nachází, je nízkopodlažní. Do stylu domu designéři ladili i interiér. Jako dominantní materiály byl zvolen dřevodekor v kombinaci s bílou.

Na podlahu designéři vybrali vinyl světle dubové barvy. Podlahová krytina prochází přes oba pokoje bez přechodové lišty, což prostor opticky spojuje a zvětšuje.

Prvky vestavného nábytku a dveře jsou z materiálu imitujícího dub. Zbylé plochy jsou bílé, což opticky zvětšuje a prosvětluje malý byt. Výraznou roli v interiéru hrají různé struktury. Do obývacího pokoje designéři například navrhli bílé cihličky. Respektive obklad, který imituje bílé cihelné pásky. Celkový koncept doplňuje nábytek v klasických bílých barvách. Designéři tak vytvořili pro maminku a dcery příjemné prostředí k bydlení.

Čtěte také:  Realitní kanceláře a jejich triky a fígle. Odhalte je včas!

Celý průběh přestavby i s komentáři architektů a dalších odborníků můžete sledovat také v televizním pořadu Jak se staví sen – extra v pondělí 3. února ve 21.35 na Primě.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?