Pronájem bytu: Pro vlastníka bytu i nájemce je důležité správně odlišovat pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti

Na byt či dům se mohou vztahovat různé typy pojištění, ve kterých není vždy snadné se zorientovat. Opomenutí nebo nesprávné pochopení může jak vlastníkovi bytu, tak i nájemci, způsobit nemalé potíže a zbytečné výdaje.

Co patří do pojištění domácnosti

Jako nájemce bytu či domu bychom se měli zajímat o pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení bytu způsobené cizí vinou.

„Představme si, že bychom byt otočili podlahou vzhůru – vše, co by spadlo, případně šlo ‚vysypat‘, spadá do pojištění domácnosti. Ostatní se týká nemovitosti jako takové, včetně rozvodů vody či elektřiny,“ upřesňuje Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.

Typicky jde například o vodovodní havárie, požár nebo krádež.

V jakých situacích nám pomůže pojištění odpovědnosti

Pojištění domácnosti se však nevztahuje na případy, kdy vlastní vinou poškodíme majetek či zdraví někoho jiného. V takové situaci přichází na řadu pojištění odpovědnosti, které chrání všechny členy domácnosti i domácí mazlíčky.

V pronajatém bytu může snadno dojít například k prasknutí hadičky u přívodu vody k pračce a následnému vytopení sousedního bytu. Protože jde o vinu nás jako nájemců, pojištění domácnosti by škody nepokrylo. V tomto případě uplatníme pojištění odpovědnosti.

Pojištění odpovědnosti se hodí i v mnoha dalších životních situacích. Pokryje třeba zaplacení rozbitého okna u sousedů, škodu, kterou zapříčiníme shozením zboží z regálu v obchodě nebo zranění cizí osoby při naší sportovní aktivitě. Majitelé temperamentnějších psích plemen zase ocení možnost vyřešit tak škodu, kterou jejich mazlíček způsobil na zahradě u vedlejšího domu.

Co řešíte v SVJ? My jsme to už vyřešili.

Stáhněte si komplexní informace zdarma.

Čtěte pečlivě, co pojistná smlouva zahrnuje, případně zvažte připojištění

Většina pojišťoven nabízí pojištění odpovědnosti v kombinaci s pojištěním domácnosti, aby tak byla pokryta většina situací, které mohou nastat. Výše roční pojistky odpovědnosti se pohybuje okolo jednoho tisíce korun v závislosti na výši pojistného plnění a přesných podmínkách pojištění. „Některé druhy pojištění odpovědnosti vylučují pronajatý majetek v bytě a je třeba si toto připojistit. Proto je nutné se důkladně seznámit s podmínkami pojištění, případně se domluvit s pronajímatelem již při řešení nájemní smlouvy,“ radí Hendrik Meyer.

Čtěte také:  Dva ovladače, set-top box, nebo raději nová televize? Jak se vypořádat s přechodem televize na DVB-T2?

/Ilustrační foto: Masonite/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?