D 1

Při zpoždění vyúčtování za loňské služby hrozí pronajímateli zaplatit nájemci pokutu

Do konce dubna měli nájemci obdržet vyúčtování záloh za služby. Podle zákona jej totiž musí dostat do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období, které je v drtivé většině případů shodné s kalendářním rokem. Pokud má pronajímatel zpoždění nebo je vyúčtování s chybami, má nájemce dle zákona nárok na pokutu ve výši 50 Kč za každý den prodlení – pokud není sjednaná nižší částka.

Mm

Kam zamíří ceny bytů a kdo nově dosáhne na státní příspěvek na bydlení

Drahé hypotéky, vysoké ceny nemovitostí a dvouciferná inflace – to jsou hlavní důvody, které aktuálně většině Čechů znemožňují přístup k vlastnímu bydlení. Na tuto situaci se snaží adaptovat i developeři, kteří hledají způsob, jak za takových podmínek pokračovat dál se stavěním a prodejem nových bytů. Jednou z dosud méně využívaných možností je kombinace nájmu s následným odkupem do vlastnictví.

Bez Názvu(3)

Zvýšení nájemného má své hranice

Stále rostoucí poptávka po pronájmu bytu žene nahoru i nájemné. A přestože na to má pronajímatel právo a zájem o byty zvyšování nájemného přímo nahrává, zákon pamatuje na nájemníky a stanovuje jasné podmínky kdy a o kolik lze nájemné zvyšovat.

Bezxnxxzvux3x

Úpravy v pronajatém bytě

Jen málokomu z nás nezáleží na tom, v jakém prostředí žije a co ho obklopuje. Zejména pak v případě dlouhodobého bydlení máme potřebu leccos v bytě upravit a přetvořit dle svého vkusu. Jak je to ale v případě, že bydlíme v pronajatém bytě? Musíme se na vše ptát majitele a má on právo jakýmkoliv změnám v bytě zamezit?

Bezxnxxzvux4x

Jaká pravidla platí pro zvýšení nájemného

Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen. Platí to i pro nájemné. Zdražování nájemného se dotýká téměř 1,4 milionu domácností, které bydlí v nájmu. Výši nájemného však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu.

D

Kdo hradí opravy v nájemním bytě 

V nájemním bydlení není nic neobvyklého, když pronajímatel přenechá nájemci k užívání zařízení bytu. Kdo se pak však o toto zařízení musí starat a hradit jeho údržbu či opravy? I toto si lze sjednat v nájemní smlouvě, a pokud ta tato ujednání neobsahuje, myslí na věc občanský zákoník. Proč je výhodné mít sepsán předávací protokol? A jak je to se škodami, které nájemce nebo někdo z jeho domácnosti na vybavení bytu přenechaném k užívání pronajímatelem způsobí?

Cookie Consent with Real Cookie Banner