Kdy a o kolik je možné zvýšení nájemného
Situace s nájemními byty je nyní divoká. Nájmy rostou, zájemci přesto jsou. Důsledkem jsou rostoucí ceny nájmů. Zvyšování ceny ale má svá pravidla.
Situace s nájemními byty je nyní divoká. Nájmy rostou, zájemci přesto jsou. Důsledkem jsou rostoucí ceny nájmů. Zvyšování ceny ale má svá pravidla.
Stále rostoucí poptávka po pronájmu bytu žene nahoru i nájemné. A přestože na to má pronajímatel právo a zájem o byty zvyšování nájemného přímo nahrává, zákon pamatuje na nájemníky a stanovuje jasné podmínky kdy a o kolik lze nájemné zvyšovat.
Kolotoč úrokových sazeb, cen bytů, pronájmů a celkových nákladů na bydlení se podepisuje na našich preferencích. Cesta k vlastnímu bydlení se často mění směrem k nájemnímu bydlení, na atraktivitě nabývá bydlení ve snadno dostupné vzdálenosti od Prahy. Zajímavou možností, jak si i dnes pořídit byt, je nová družstevní výstavba.
Jen málokomu z nás nezáleží na tom, v jakém prostředí žije a co ho obklopuje. Zejména pak v případě dlouhodobého bydlení máme potřebu leccos v bytě upravit a přetvořit dle svého vkusu. Jak je to ale v případě, že bydlíme v pronajatém bytě? Musíme se na vše ptát majitele a má on právo jakýmkoliv změnám v bytě zamezit?
Neustále rostoucí inflace má podíl na zvyšování cen. Platí to i pro nájemné. Zdražování nájemného se dotýká téměř 1,4 milionu domácností, které bydlí v nájmu. Výši nájemného však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu.
V nájemním bydlení není nic neobvyklého, když pronajímatel přenechá nájemci k užívání zařízení bytu. Kdo se pak však o toto zařízení musí starat a hradit jeho údržbu či opravy? I toto si lze sjednat v nájemní smlouvě, a pokud ta tato ujednání neobsahuje, myslí na věc občanský zákoník. Proč je výhodné mít sepsán předávací protokol? A jak je to se škodami, které nájemce nebo někdo z jeho domácnosti na vybavení bytu přenechaném k užívání pronajímatelem způsobí?
Trvalý pobyt a jeho zápis v pronajatém bytě je téma, které zajímá obě strany. Je s ním spojena také řada mylných domněnek. Jen pro úplnost uveďme, že vlastník bytu nemůže nájemci v trvalém pobytu v bytě zabránit. Přesto je více než žádoucí vědět o podmínkách trvalého pobytu více.
Zájem o nájemní bydlení stoupá. Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, horší dostupnost hypoték a stoupající úrokové sazby. Připočteme-li ceny bytů, je vlastní bydlení pro mnohé nedostupné. Řešením je nájemní smlouva.
Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Lze přepis trvalého bydliště zakázat v nájemní smlouvě? Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele?
Pronájmy bytů jsou stále více v kurzu, protože zájem o nájemní bydlení výrazně roste. Výhodný nájem bytu jistě zní lákavě, ale nejen u něho hrozí, že se nájemce bude muset odstěhovat dříve, než plánoval. Důvodem může být neprodloužení nájmu na dobu určitou, ale i zvýšení nájemného či výpověď. Jak se bránit?