Ob Pixabay Money 605077 1920

Jaká jsou pravidla pro zvyšování nájemného?

Bydlení v Česku se za poslední roky prodražilo. Rostly ceny energií, zvyšovaly se úrokové sazby a rostlo nájemné. Nejhůře na tom byli ti, kteří během uplynulého roku hledali nájemní bydlení. Vyšším nákladům na bydlení ale neunikli ani ti, kteří v nájmu už bydleli. Ke zdražení přistoupilo mnoho majitelů nájemních nemovitostí. Jak se bude situace vyvíjet dál? A kterými pravidly se zvyšování nájemného řídí?

Prague 7172594 1280

Vysoké výdaje za energie ovlivňují ochotu nájemců respektovat požadovaný nájem

Energetický štítek se postupně stal při nákupu a prodeji nemovitosti standardem, při pronájmu ho ale nájemci často příliš neřeší. Pronajímatel má přitom ze zákona povinnost jej předložit, nebo jej v krajním případě nahradit alespoň vyúčtováním energií za uplynulé 3 roky. Velká část pronajímaných bytů je přitom stále v energetické třídě G, tedy mimořádně nehospodárná. Pronájem energeticky nehospodárné nemovitosti přitom může pro nájemce znamenat ročně i o desetitisíce vyšší náklady, což by měl zohlednit při rozhodování o akceptovatelné výši nájemného.

Ob Které Byty Se Nejlépe Pronajímají

Které byty se nejlépe pronajímají?

Hypoteční trh je již rok v útlumu a zájemci o koupi nemovitosti vyčkávají na lepší příležitost. To nahrává majitelům nájemních bytů, o které je stabilně vysoký zájem. Které byty se pronajímají nejlépe? A jak efektivně nemovitost upravit, aby se pronajímala dráž? O tipy se podělil David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

House G15f108f2f 1920

Jaká rizika plynou při pronájmu bytu z trvalého pobytu nájemce?

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

K

Hon na studentské spolubydlení startuje. Za kolik letos pronajmete?

Na české vysoké školy už za chvíli opět zamíří desítky tisíc studentů hledajících bydlení. A většina z nich bude s ohledem na omezené kapacity kolejí i letos bydlet v nájemních bytech. V největších městech si letos za spolubydlení opět připlatí. Bude to však méně než loni a zároveň je výrazně větší šance, že najdou byt podle svých potřeb.

Businessperson Protecting Balance Between Percentage And House

Základní úroková sazba zůstává beze změny. Hypotéky zlevňují jen pozvolně

Česká národní banka podle očekávání na srpnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny. Ta tak již rok zůstává na 7 % a ani v dohledné době se neočekává, že bude klesat. Průměrná sazba u hypoték přesto klesla již třetí měsíc v řadě, a to na 6,19 %. V praxi to ovšem znamená, že lidé zaplatí jen o pár sto korun méně.