Proč doma uklízet podle Marie Kondo

Marie Kondo pochází z Japonska a sama o sobě říká, že je úklidová konzultantka. Proslavila se svým nekompromisním přístupem k úklidu a organizaci. Její metoda vychází z nauky Feng Shui a také z minimalismu. Základem principu je harmonické uspořádání věcí kolem nás a očistit prostor od nedůležitých věcí. Podle této metody bychom se měli obklopovat jen věcmi, které nám dělají radost.

Základem je úklid po kategoriích

Metodu KonMari si u nás osvojují už i společnosti nabízející úklidové služby nebo interiéroví designéři. Využít ji ovšem může úplně každý a stejně tak bude úspěch zaručen.

Pozor však, neuklízejte po místnostech, ale po kategoriích. Kategorie jsou čtyři, a to oblečení, knihy, papíry a dokumenty, a nakonec nezařazené věci nazývané komono a vzpomínkové předměty. Do poslední kategorie se řadí například kancelářské potřeby, kosmetika, čisticí prostředky, potraviny, bižuterie nebo elektrické kabely.

Úklid po kategoriích v praxi znamená, že si nejprve do jedné místnosti přinesete všechno oblečení, které se doma nachází a následně ho vytřídíte. To samé uděláte s knihami, poté s papíry a dokumenty, a nakonec s věcmi komono.

První fáze je snadná, u druhé nemějte slitování

Metoda KonMari má dvě fáze. V první fázi je potřeba zbavit se všech věcí, které nepotřebujete a které pro vás nic neznamenají. „Projděte svůj dům či byt a každou věc si vezměte do ruky. Používáte ji? Máte z ní radost? Pokud je odpověď na obě otázky ne, jednoduše danou věc vyhoďte nebo darujte těm, kteří ji potřebují. Nemějte slitování. V druhé fázi poté přemýšlejte, jak budete věci, které jste si nechali, skladovat. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že metoda KonMari dovede zázraky nejen s domovem jako takovým, ale i s naším duševním rozpoložením,“ vysvětluje interiérová designérka.

Řád věcem prospěje

Podle metody KonMari věci ukládáme v určitém pořadí vedle, měli bychom jim dát své místo.

Čtěte také:  Kdy jsme povinni umožnit vstup do bytu?

Marie Kondo má vlastní systém organizace věcí, které si necháváte. Oblečení se skládá do úhledných kvádrů, které se ukládají vertikálně. V šuplících tedy nevznikají známé komínky, ale všechno oblečení vidíte na první pohled a snadněji najdete to, co hledáte. „Dobré je také oblečení roztřídit podle barev, to usnadní vybírání outfitu a orientaci,“ dodává interiérová designérka Anke Glut.

Také byste měli používat organizéry prostoru, nejrůznější boxy, pořadače, dózy. Tím si usnadníte i každý další běžný úklid jako například utírání prachu. Organizovat věci můžete i podle velikosti.

Nový systém dovede s interiérem zázraky

Podívejte se kolem sebe, na poličky, do skříní, do koutů, na parapety. Kolik věcí je všude kolem? Těm, kterých se nechceme zbavit, dejme řád.

„Změnit smýšlení nad věcmi, kterými se obklopujeme zní poměrně jednoduše. V praxi to ale znamená zbavit se věcí, ke kterým jsme si vytvořili nějaký vztah, a to i přesto, že nás vlastně moc šťastnými nedělají. Není to však tak, že bychom vyhazovali vše hlava nehlava. Vše je součástí promyšleného třídění,“ radí interiérová designérka.

Napsat komentář