Přírodní materiály a prostředí pro dítě. Jak designéři změnili panelákový byt?

Mladý Tomáš bydlí v bytě v paneláku. Staromládenecké pojetí bytu mu v době končících studií na vysoké škole a v počátcích zaměstnání plně vyhovovalo. Přítelkyně otěhotněla a narodil se jim syn. Vážná nemoc způsobila, že Tomáš zůstal se synem sám. Životní změna vyvolala i potřebu radikální úpravy bydlení.

Staromládenecký byt vyžaduje s příchodem dítěte změny

Před narozením Vítka Tomáš s přítelkyní plánovali, jak si společně opraví Tomášův staromládenecký „holobyt“ a přizpůsobí ho potřebám rodiny. Před onemocněním přítelkyně zvládli opravit obývák, ložnici a z původní pracovny chtěli udělat pokojíček pro malého Vítka. K tomu však už nedošlo. Z Tomáše se stal rodič na plný úvazek. Opustil zaměstnání a přešel na rodičovskou dovolenou. Plánuje, že se ke své ekologické profesi opět vrátí.

Rekonstrukce bytu se ujali zkušení designéři Kamila Douděrová a František Kobližka. Úpravy bytu naplánovali s důrazem na přírodní materiály. Vycházeli přitom jak ze zájmu Tomáše o ekologii, tak i z potřeb vhodného prostředí pro malého Vítka.

V jakém stavu se byt nyní nachází?

Tomáš má byt v ostravském panelovém domě. V bytě je ložnice, pokoj, obývací pokoj, kuchyň, koupelna a chodba.

Před narozením Vítka se Tomáš pustil do první etapy rekonstrukce. Nejdůležitější bylo vyřešit koupelnu. Základem bylo odstranění nevyhovujícího umakartového jádra. Koupelna je nyní vyzděná.

Dále se Tomáš zaměřil na dveře. Obložky ponechával původní. Některé dveře vysadil – Tomášovi to takhle připadá praktičtější.

Poslední změnou v rámci dřívějších Tomášových úprav bytu byla nová výmalba bytu. Úpravy se netýkaly podlah ani původních elektrických rozvodů.

Podle představ Tomáše by se úpravy designérů měly zaměřit především na dětský pokoj, který potřebuje novou výmalbu, renovaci vestavěné skříně, výměnu světla a nábytku. Měly by tam být postel, stůl, židle, šuplíky.

Na druhém místě priorit je chodba. Potřebovala by novou podlahu, výmalbu a najít řešení pro úložné prostory.

Čtěte také:  Změňte styl interiéru hrou světla a stínu

Rekonstrukce bytu začala bouráním příčky

Přání Tomáše pro změnu dětského pokoje a chodby dozná pod rukami designérů výrazné rozšíření. Nepřehlédnutelnou změnou bude vybourání příčky mezi obývacím pokojem a kuchyní. Příčka je nenosná, takže s jejím odstraněním není žádný problém. Otevřený prostor poskytne více místa a byt bude působit vzdušněji. Řešení je praktické i z hlediska dohledu nad malým Vítkem. I když bude táta Tomáš v kuchyni, neztratí synka v obýváku z dohledu.

Dispoziční změny vyvolají potřebu i nové kuchyně. Pro Tomáše to bude nečekané, ale rozhodně příjemné zjištění.

Zajímavým prvkem bytu se stane kartónový nábytek

Při hledání vybavení bytu, které by splňovalo Tomášovu přízeň pro ekologii, designéři záměrně zvolili i méně obvyklý kartónový nábytek. Jako základ je používán nový i recyklovaný silný kartón. Jednotlivé vrstvy jsou vyřezávány laserem a lepené k sobě disperzním lepidlem. Běžně jsou z takto upravovaného kartónu vyráběné stoly, židle, poličky, gauče, křesla, postele a další prvky a doplňky interiéru. Pro svou originalitu a variablitu je karton oblíbeným materiálem u designérů, kteří z něj dokáží navrhnout originální, ale přitom plně funkční kusy nábytku pro stylový interiér.

Nábytek a doplňky z kartónu jsou v Tomášově bytě použity v kuchyni, obývacím pokoji i v pokojíčku malého Vítka.

Požadavku na ekologii i zdraví vyhověly křídové barvy

Z původního vybavení bytu se designéři rozhodli ponechat masivní komodu a šatní skříň v pokoji Vítka. Novou fazónu získaly nátěrem ekologickými křídovými barvami.

Tyto barvy jsou vhodné v interiéru i exteriéru, můžete je použít na nábytek, ale také na malování stěn, podlah, kožených či textilních potahů, kovových nebo plastových doplňků a na řadu dalších povrchů.

Barvy jsou vodou ředitelné a tím pádem i vysoce ekologické. Navíc jsou téměř bez zápachu, takže s nimi můžete bez problémů pracovat i v uzavřených místnostech. Sympatický je i úklid, protože barva se dá velmi snadno umýt obyčejnou vodou.

Čtěte také:  Rekonstrukce bytu, která vyřešila plíseň v bytě i další nevyhovující podmínky

Byt ve stylu přírodních materiálů a struktur

V bytě se designéři zaměřili na jednotný styl v přírodních tónech. Hlavní slovo dostalo dřevo a jeho struktury. Přírodní styl bytu doplňují mechové obrazy. Většina vybavení bytu je nová. Ponecháno bylo jen několik původních kousků s novým nátěrem povrchů, které designéři zakomponovali do nového stylu.

Dotaženému stylu interiéru odpovídá i pojetí nové kuchyně. I zde je dominantní vzhled dřeva. Odlehčení do prostoru vnáší prvky bílé. Protipólem je nerezový styl kuchyňské sestavy. Celek působí velmi příjemně a stylově vyváženě. Tady se bude příjemně pobývat, jíst i vařit.

Jak rekonstrukci bytu hodnotí designéři?

S výsledkem jsou designéři spokojeni. Úpravy bytu provázel jediný technický problém. Podlaha v předsíni byla v hodně špatném stavu. Musela se vyrovnávat výška s navazujícím obývacím pokojem a bylo nutné srovnat nerovnosti po probourání příčky mezi kuchyní a obývákem. Jinak ale vše proběhlo bez problémů a Tomáš se svým malým synem Vítkem nyní mají ekologické, zdravé a hezké bydlení.

Celý průběh přestavby i s komentáři architektů a dalších odborníků můžete sledovat také v televizním pořadu Jak se staví sen – extra v pondělí 10. února ve 21.35 na Primě.

/Foto: TV Prima/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?