Montáž světel do sádrokartonu

Sádrokartonové stropy a podhledy vylepšují interiér starých domů a bytů, kdy zakryjí starý nevzhledný a poničený strop, vyřeší v místnosti s vysokým stropem problém s náklady na vytápění, nebo vytvoří nové prostory. S oblibou se tato technologie používá i v novostavbách, kde dokáže vykouzlit zajímavá řešení. Se sádrokartonem získáte dokonalé rovné stěny, a navíc součástí návrhu a montáže sádrokartonových obkladů jsou taky nové rozvody elektřiny. To znamená, že v případě rekonstrukce starého domu nebo bytu nesmíte zapomenout na rozvržení svítidel (můžete nahradit klasické lustry za moderní světla), zásuvek a vypínačů. Získáte tak moderní osvětlení interiéru.

Moderní a úsporná LED svítidla

Přemýšlíte, jaká moderní svítidla do nového prostoru vybrat? Co se bude do vašeho nového domu či bytu hodit nejlépe? Samozřejmě záleží na tom, v jakém stylu bude místnost, kterou zařizujete, a kam chcete nová světla pořídit. Bude to osvětlení do obývacího pokoje, do kuchyně, na chodbu, nebo do šatny? Před pár lety byly z ekologických důvodů staženy klasické žárovky z prodeje a současným trendem se stala LED světla. Počáteční investice do LED osvětlení je sice o něco vyšší, díky úsporám na spotřebované elektrické energii se ale brzy vrátí. Technologie LED dokáže ušetřit až 80 % nákladů na energii, navíc má ze všech zdrojů největší životnost (v průměru cca 30 000 hodin). Dobrá zpráva je, že se LED žárovky stále vylepšují a zároveň zlevňují. Výhodou proti klasickým halogenovým žárovkám, které vydávají teplo a nehodí se proto kvůli nebezpečí požáru do podhledů a nábytku, je, že LED svítidla teplo nevydávají a mohou být tedy namontována i do sádrokartonu.

Jak vybírat jednotlivá LED světla

Podle toho, kam budete chtít nové osvětlení umístit (do kuchyně nad linku, jako centrální osvětlení do obýváku, do koupelny, do šatny…), vyberte nejvhodnější typ LED světla do sádrokartonu. Nejlépe se hodí tyto typy:

Čtěte také:  Zpříjemněte si pobyt doma a potěšte svoji peněženku instalací tepelného čerpadla

LED panely

LED panel je ploché svítidlo, které je vhodné pro montáž do sádrokartonu, do podhledu, na stěnu, kam se může zavěsit nebo vestavět, záleží na systému uchycení. Každý panel je dodáván jako set svítidla, zdroje napájení a balení pružinek, pomocí nichž panel snadno uchytíte do připraveného otvoru. Vybírat můžete z různých velikostí, tvarů, výkonových variant, barev, je zde i možnost stmívatelnosti. Panel je moderní, elegantní, tenký a úsporný zdroj světla.

LED panely svítí okamžitě na plný výkon. Nejsou náchylné na časté spínání a mají dlouhou životnost. Nebudete se o ně muset starat, protože jsou bezúdržbové. Nevydávají nepříjemné zvuky. Oproti klasickým stropním svítidlům se nepřehřívají, jsou tenké a jednotlivé LED diody nejsou viditelné. Na výběr je teplá bílá, bílá nebo studená bílá barva světla.

Příkladem je třeba elegantní čtvercový LED panel o výkonu 6 W a velikosti 12 x 12 cm je vhodným řešením pro montáž do stropu nebo stěny. Řadí se do kategorie vestavných svítidel, je dodáván s pružinkami pro uchycení panelu. Do stropu je potřeba udělat montážní otvor o velikosti 105 x 105 mm.

2 2
Široká nabídka LED světel. Zdroj: ledsolution.cz

LED bodovky

LED bodová světla (bodovky) jsou názvy pro LED žárovky s paticí GU10 nebo MR16. V této kategorii naleznete taky LED bodovky do sádrokartonu. To znamená, že máte možnost zakoupit celý set LED žárovky, vestavného rámečku a patice. Tento komplet pak stačí zapojit do sítě a instalovat do sádrokartonového stropu.

LED bodové žárovky svítí okamžitě na plný výkon, nadměrně se nezahřívají a instalací v sádrokartonu nehrozí požár. Nevadí jim časté rozsvěcování a zhasínání. Jedná se o dostupnou ale přitom úspornou variantu světla.

 LED bodovky jako centrální osvětlení

LED bodovky využijete třeba v kuchyni jako centrální osvětlení, kde by mělo mít světlo dostatečný výkon. Výběr konkrétního světla se bude řídit podle velikosti místnosti, pro větší kuchyň nad 20 m2 se doporučuje LED svítidlo s výkonem nad 70 W, u menších místností do 50 W.

Čtěte také:  Pět tipů, jak mít domov bez obtížného hmyzu!

Do sádrokartonového podhledu v menší místnosti vyberte třeba set bílého kovového rámečku s LED žárovkou GU10 5 W. Světlo se do sádrokartonového podhledu uchytí pomocí pružinek, které jsou součástí balení. Vstupní napětí je 230 V.

Vyberte si i vhodnou barvu světla podle toho, kde vám bude svítit. Trávíte v kuchyni málo času, občas si něco připravíte a rychle sníte? Tak je pro vás vhodné neutrální denní světlo. Pokud je kuchyň srdcem vaší domácnosti, kde trávíte spoustu času při různých činnostech, zvolte dostatečné světlo s teplou bílou až žlutou barvou.

LED pásky

Tam, kde nemůžete světlo k sádrokartonu přimontovat, využijte LED pásky. Hodí se k připevnění na hladké povrchy, na sklo, kov, hladké dřevo, nábytek. Pásky jsou variabilní a jednoduché na připevnění (zkontrolujte si, zda máte také připojovací kabel, který nemusí být součástí balení). Zvolíte si délku, jakou potřebujete, a přilepíte oboustrannou lepící páskou. Nejčastěji LED pásku využijete v kuchyni nad linkou.

333
Řešením může být i LED páska. Zdroj: ledsolution.cz

Montáž světel do sádrokartonu

Nový strop už máte, světla jste si vybrali a teď vás zajímá, jak ještě do nového stropu ze sádrokartonu LED osvětlení namontovat?

Je to celkem jednoduché, jen musíte věnovat velkou pozornost rozměření a zakreslení, kde budou nová světla umístěna, abyste si nový strop hned nezničili. Vrtákem pak vyvrtejte dírku a podle potřeby ji rozšiřte rašplí, pilkou nebo frézkou. Až budete mít potřebný otvor připravený, můžete do něj nainstalovat vaše LED svítidlo. Zajistěte ho pomocí pružin, které jsou dodávány v setu. Když je světlo pevně umístěno, nainstalujte kabeláž. Zespodu nasuňte žárovku a pojistěte ji proti tělu pružinou. Pak rozvedete kabely a připojíte je na vývody keramického těla svítidla.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?