Přicházejí výrazné změny v odečtech tepla a vody. Poznačte si důležité termíny

Forma odečtů spotřeby tepla a vody prochází výraznými změnami. Některé z nich již mají i svou legislativní podobu, další jsou ve schvalovacím procesu. Společně se specialisty na monitoring, odečty a rozúčtování spotřeby tepla a vody ze společnosti ista ČR jsme pro vás připravili aktuální přehled nejdůležitějších termínů. Proč, co a od kdy se změní?

Proč ke změnám dochází a čeho se týkají?

Na základě evropské legislativy je i Česká republika povinna upravit některé zákony a vyhlášky tak, abychom mohli lépe hospodařit s teplem a vodou. Je to i v našem zájmu, protože výdaje za teplo a teplou vodu tvoří v současnosti značnou část rodinného rozpočtu.

Od 1.1.2022 již není možní instalovat jiné než dálkově odečitatelná měřidla

Povinnost instalovat již pouze dálkově odečítatelná měřidla spotřeby tepla a vody stanoví Novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, která vstupuje v platnost 1.1.2022. V praxi to tedy znamená, že v domech, kde bude kdykoliv po termínu 1.1.2022 v rámci pětiletých cyklů docházet k povinné výměně vodoměrů a v rámci čtyřletých cyklů docházet k povinné výměně měřičů tepla bude již nutné instalovat pouze vodoměry a měřiče tepla s rádiovým modulem, umožňující dálkové odečty.

Bez ohledu na legislativní povinnost jsou v mnoha bytových domech dálkové odečty spotřeby vody již řadu let standardně využívány.  

Pro odečty spotřeby tepla jsou dnes standardně využívány indikátory spotřeby tepla (poměrová měřidla) na radiátorech nebo měřiče tepla (u horizontálních rozvodů ÚT). Povinnost jejich osazení vyplývá z prováděcího předpisu vyhlášky č. 237/2014 Sb. V domech, kde jsou indikátory spotřeby tepla na radiátorech osazeny, se s termínem 1.1.2022 nic nemění.

Od 1.1.2027 již není možné používat přístroje, které nejsou vybaveny dálkovým odečtem, umožňující dálkový odečte minimálně 1x za měsíc

Doposud instalované přístroje (bez dálkového odečtu) je nutné vyměnit nejpozději do 1.1.2027. S ohledem na kapacitní možnosti realizačních firem je však nutné začít připravovat výměnu s dostatečným předstihem.

Čtěte také:  Období odečtů tepla a vody se blíží. Co bychom právě nyní měli udělat?

Od 1.1.2023 musí uživatelé dostávat měsíční reporty o spotřebách

 Dle návrhu změny zákona č. 6/2013 Sb. bude povinnost předávat měsíční spotřeby od 1.1.2023. Povinnost platí pro domy, které již k tomuto datu budou vybaveny dálkovými odečty.

„Pro domy, kde v době po 1.1.2023 ještě nebudou přístroje dálkově odečitatelné (s možností odečtu minimálně ke každému konci měsíce), není ani povinnost předávat od 1.1.2023 měsíční informace o spotřebě. Jakmile bude třeba přístroje vyměnit, tj. z důvodu jejich životnosti u RTN, nebo z důvodu prošlého cejchu (měřiče tepla, vodoměry TV), je již třeba je nahradit dálkově odečitatelnými. Pak od data jejich montáže platí povinnost předávat měsíční informace o spotřebě,“ vysvětluje Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista Česká republika.

Povinnost předávat měsíční informace o spotřebě tepla a vody je jednoznačně na straně poskytovatele služeb. Tím je myšleno SVJ. Není nutné je předávat v tištěné podobě, pokud o to příjemce služeb (konečný uživatel) výslovně nepožádá. Je možné je zpřístupnit elektronicky například přes webový portál a uživatele o tom informovat.

„Pro jistotu ještě uvádím, že vycházím z návrhu zákona, který dosud neprošel legislativním procesem, pouze připomínkovým řízením,“ upozorňuje Jarmila Trčková ze společnosti ista Česká republika. Podle rychlosti schvalovacího procesu lze odhadovat přijetí zákona v průběhu prvního pololetí roku 2022.

4 komentáře u „Přicházejí výrazné změny v odečtech tepla a vody. Poznačte si důležité termíny“

 1. a) instalace mBus sběrnic vyjde ve větším domě na statisíce
  b) měsíční odečty “chodbové” s radiovým modulem pak vyjdou min. na cca 20 Kč/byt/měsíc – tedy cca 300 Kč/vč.DPH ročně a byt
  c) měřiče s dálkovým odečtem jsou 2x dražší než vizuální

  Odhad nákladů navíc je min. 500 Kč/ročně – A to vše v zájmu úspor za teplo: cílem je tedy pravidelným informováním vlastníka ušetřit více než 5% nákladů . Tomu vážně někdo věří?

  Odpovědět
  • V našem SVJ máme měřidla tepla i vody s dálkovým odečtem (“chodbovým) již cca 10 let. Majitelům bytů již 4 roky předáváme v polovině roku údaj o spotřebě s porovnáním proti předchozímu roku (hraji si s excelovskou tabulkou) a je spokojenost, dokonce někteří ani na tom netrvají. Tento pololetní odečet nás stojí, resp. stál cca 3.500 Kč. Již vidím, jaké nadšení bude ze strany majitelů, až jim výbor sdělí, že budou dostávat měsíčně přehled a zaplatí si 11x zbytečně něco, co tak často nepotřebují ani nechtějí.

   Odpovědět
 2. Dobrý den.
  Jsem členem společenství vlastníků jednotek domu č.p.658-663 ul. Švabinského, Bílina. Ale mám starosti o jeden vchod, kde vlastním být já a11 bytových jednotek vlastní jakási společnost ( před tím přej vlastnil soukromnik). Tři bytové jednotky jsou obsaženy nájemníky . Ostatně jsou prázdné. Spravuje majetek SEVER Plus s.r.o.
  Na žádne schůzy jsem nebyla, nevím co plánuji dělat s prázdnými byty. Asi nepočitaji zapotřebí sdělovat informací s jedinou “cizí” vlastníci. Byty by daly pronajmout ale… nepronajmaji.
  Mám s toho všeho špatný pocit.
  Co mám udělat proto aby náš vchod fungoval jako normální bytu s bydlicimy nájemníky a nechatral?
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět

Napsat komentář