Nový trend vnese do vašeho interiéru jedinečnost. Naučte se upcyklovat!

Přejete si, aby váš byt nebo třeba balkón vypadaly o něco originálněji? Našly by se u vás věci, které už nepotřebujete? V takovém případě vyzkoušejte upcyklaci – dokonalý způsob, jak proměnit staré věci v nové poutavé produkty.

Upcyklace vdechuje nový život starším použitým předmětům. Začnete s tím, co máte k dispozici a vytvoříte něco lepšího, pěknějšího nebo skutečně užitečného – často se zdravou dávkou tvořivosti a originality. Upcyklace je dnes populárnější než kdy dřív, takže je na čase, abyste si ozvláštnili interiér nefalšovaným sběratelským kouskem!

Neopakovatelný interiér

V současnosti přikládáme čím dál vyšší význam autentičnosti, řemeslnému zpracování a nostalgii. Vybíráme si stále častěji udržitelnější materiály, vintage nábytek a fair trade potraviny i oblečení. Nebojíme se trochu si ušpinit ruce a vrháme se do vlastnoruční výroby keramiky, malování nádobí i jiných kutilských projektů v nejrozmanitějších podobách. Zabránit vzniku odpadu už neznamená rezignovat na styl nebo úroveň. Právě naopak: když vyrobíte vlastní věci z materiálů zachráněných před vyhozením, dodá to vašemu domovu atmosféru. Podle vzorů módních návrhářů i designérů a architektů nám upcyklace nabízí jedinčnou inspiraci na na vytvoření neopakovatelného interiéru.

I podlaha dokáže něco navíc

Zbyla vám po položení nové podlahy nějaká prkna nebo podlahové díly? Byla by škoda je jen tak vyhodit – poslouží vám jako vynikající rozjezd tvořivého projektu. V okamžiku si můžete pořídit nový rámeček na fotky nebo věšák na kabáty. A co třeba originální prkénko na krájení? Květináč k pěstování bylinek na balkoně? Nikdy nebylo jednodušší vypěstovat si vlastní dobroty!

Jste nadšení cyklisti? Své hobby si můžete přinést i dovnitř, když staré kolo upcyklujete na super doplňky. Z kousků staré pneumatiky vyrobte náušnice, ze světlometu lampičku na stůl… Nebo co takhle cyklohlavu („cycling head“) na stěnu? Zapomeňte na zvířecí hlavy a zkuste tenhle nový cool styl!

Foto: Quick-Step

Krok za krokem: Jak vyrobit cyklohlavu na stěnu ze zbylého podlahového prkna

  • Máte staré nebo rozbité kolo, které už jen zabírá místo? Odšroubujte řídítka a sedátko.
  • Spojte řídítka se sedlem nebo použijte jen samotná řídítka – budou představovat zvířecí rohy.
  • Připravte si šablonu erbu, nebo jiného zajímavého tvaru a obkreslete ji na podlahové prkno.
  • S pomocí ruční pilky vyřízněte ze dřeva nebo laminátu příslušný tvar.
  • Na tuto desku umístěte řídítka tak, aby připomínala zvířecí rohy. Na závěr můžete použít i sedlo.
  • Bezpečně řídítka a sedlo připevněte pomocí kabelové pásky.
  • Pověste dílo na zeď a připravte se, jak návštěvy okouzlíte kouzelnou novou výzdobou!
Čtěte také:  Léto a pes v bytě. Na co musíme dát pozor?

Jaký je rozdíl? Upcyklace neznamená totéž co recyklace

Při recyklování znova zpracováváte použité (nebo vyhozené) materiály. Například plastové lahve lze roztavit na výrobu nových lahví, ze skleněných střepů se dá vyrobit nové sklo. Je to dobrý způsob, jak se vyhnout odpadu, ale není to nejlevnější a někdy ani nejekologičtější proces. Navíc původní materiál ztrácí hodnotu. Při upcyklaci přeměníte staré materiály v nové užitečné věci tím, že s nimi provedete něco kreativního o originálního. Takto vdechnete věcem nový život, který kolikrát může být i lepší než ten původní. Jako typický příklad poslouží dřevěné palety: stačí trocha čištění a snahy a můžete si z nich poskládat letní pohovku, houpačku nebo stůl. A když jim věnujete i lehký dotek nátěru, budou rázem vypadat úplně jinak.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?