Náš pohled na využití balkónu se mění. Jaké jsou nejčastější investice?

Koronavirová pandemie objevila další nový fenomén: život na balkónech a lodžiích. Zájem o jejich využívání, zvelebování, nebo dokonce pořízení, během pandemie vzrostl. S balkónem či lodžií přitom hodnota nemovitosti může podle odborníků stoupnout až o půl milionu korun.

Z odkladiště a sušárny plnohodnotný prostor

Podle únorového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen si třetina mladých lidí představuje své ideální bydlení v bytě či domě s balkónem nebo terasou. Význam těchto nebytových prostor přitom během posledního roku výrazně vzrostl. Urychlil se tak trend, kdy se balkóny ze „skladišť“ a sušáren mění v plnohodnotnou venkovní místnost.

Leisure,area,on,a,balcony,in,a,city,apartment,with
Foto Adison

Na balkóny, lodžie a terasy se přesunul společenský život Čechů, kteří neměli možnost úniku do přírody před častými lockdowny. Proto se řada obyvatel pustila do zvelebení či rekonstrukce těchto prostor. Jejich úpravy se přitom pohybují v rozmezí od několika stovek až po několik desetitisíců korun.

„Více než třetina úvěrů, které stavební spořitelny loni poskytly, byla na rekonstrukci stávajících bytových či nebytových prostor. Právě stavebko je pro tyto úpravy ideální nástroj financování. Buď mohou zájemci použít peníze, které uspořili, nebo si za nízkou úrokovou sazbu bez nutnosti zajištění nemovitostí půjčit na rekonstrukci, ale třeba i pořízení balkónu či terasy,“ objasňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Hezčí podoba, ale i stavební úpravy

Na balkóny a lodžie si lidé nejčastěji pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace. Stále více se také prosazuje – a nejen mezi mladými – trend „urban gardeningu“, kdy si lidé pro vlastní potřebu pěstují nejen květiny, ale i bylinky či zeleninu. Ze stavebních úprav vedou pokládky nových dlažeb nebo zasklívání, instalace stínění či, v rámci větší rekonstrukce, posuvných skleněných stěn mezi pokojem a lodžií, čímž dochází k rozšíření obytné plochy.

Čtěte také:  Udělejte si atraktivní balkónovou minizahrádku. Nemusíte se o ni starat, přesto roste a kvete

Trendem je dostavba nových balkónů k bytům

Zájem roste také o závěsné balkóny. „Výjimkou není ani pořízení balkónu tam, kde doposud nebyl. Po jeho pořízení přitom může hodnota nemovitosti vzrůst až o několik set tisíc korun. Není přitom podmínkou, že si balkóny musí nechat nainstalovat všechny byty v konkrétním domě. Nicméně bývá cenově výhodnější nechat si zpracovat projekt pro celý dům, obyvatelé se pak postupně k jejich přístavbě přidávají. Financovat závěsný balkón lze mimo jiné také ze stavebka,“ dodává Jiří Šedivý. 

Na kolik vyjde rekonstrukce či zvelebení balkónu?

Závěsný balkón100 000 Kč
Zasklení balkónu15 000 – 20 000 Kč
Nová dlažba vč. pokládky (6 m2)10 000 Kč
Balkónový nábytek pro 4 osoby4 000 Kč
Bezkouřový gril3 000 Kč
Dekorace vč. osvětlení1 000 Kč
Rostliny vč. květináčů    1 000 Kč
Zdroj: AČSS

Všechny ceny jsou pouze orientační, vycházejí z cen volně dostupných na internetu.

Napsat komentář