Trend mezi pokojovkami: Máte už doma živé kameny neboli lithopsy?

Poslední dobou vzrůstá zájem o pokojové rostliny a také sukulenty. Znovuobjeveným pokladem mezi sukulentními rostlinami jsou zástupci rodu lithops, které vypadají jako barevné oblázky. Díky jejím květům se jim přezdívá kvetoucí nebo také živé kameny. Víte, jak je pěstovat?

Živé kameny jsou sukulenty, které pochází ze suchých písčitých pouští v Africe. Rostou velice pomalu a to, co vypadá jako kámen, jsou vrcholky dvou tlustých listů přitisknutých k sobě. V zářezu mezi listy se objevují drobné květy v bílé, žluté nebo růžové barvě, mladé sukulenty kvetou až po 2 nebo 3 letech od výsevu. Lithopsy jsou ale díky svým barvám a kresbě na povrchu ozdobné, i když zrovna nekvetou. Výborně vypadají i proložené barevnými oblázky, mezi nimi živé kameny vyniknou.

Jak pěstovat živé kameny?

Stejně jako jiné sukulenty nemají lithopsy rády hodně vody a přelitou půdu. Nejvíce bude kamínkům vyhovovat zálivka přibližně jednou za čtrnáct dní, kdy je substrát úplně vyschlý. Rozlišovat bychom měli i zálivku podle ročních období. Na jaře a na podzim zaléváme mírně, přes léto zálivku zvýšíme. Přes zimu umístíme rostlinu do chladné světlé místnosti a prakticky nemusíme zalévat. Také s hnojením je to jednoduché, rostlina žádné hnojivo totiž nepotřebuje.

Jaký substrát vybrat? Určitě zvolte písčitohlinitou půdu, můžete si ji sami namíchat nebo zvolte již namíchaný substrát z obchodu určený pro kaktusy. Rostlinám vyhovuje nejlépe pokojová teplota a světlé stanoviště, může být klidně i na přímém slunci. Přes zimu můžete dát lithopsy do chladnější místnosti, teplota by však neměla klesnout pod 10 ˚C. Neuzavírejte je však do tmavé místnosti jako jiné kaktusy, při nedostatku světla ztrácí listy barvu a vytahují se do výšky. Jednoduché to je i s přesazováním, přesazování totiž není zpravidla nutné, pouze pokud by byl kořeny rostlin vyplněn celý květináč.

Čtěte také:  Snadnější snídaně díky kuchyňským pomocníkům. Které vybrat a jak vám usnadní práci?

Množení kvetoucích kamenů

Rostliny můžete nechat vyklíčit ze semen, kdy vyklíčí za 6 až 12 týdnů od vysazení. Nejvhodnější období pro výsev je od března až do června. Semínka rozhodíme rovnoměrně po povrchu substrátu a pak je pouze přitiskneme do hlíny. Kromě toho je lze množit oddělením trsů, ale postupujte opatrně.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?