Nájem bytu ve druhém čtvrtletí pořídíte levněji. Kterých lokalit se to týká?

Výsledky dat za druhý letošní kvartál hovoří jasně – ceny dlouhodobých nájmů ve velkých městech vlivem koronavirové krize oproti prvnímu kvartálu významně klesly. O kolik levněji a kde dnes můžete pronájem bytu získat?

Ceny za nájemní bydlení výrazně klesly i v Praze

Jak vyplývá ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce, nižší náklady na nájem bytu jsou patrné zejména v Praze, kde u některých kategorií měsíční nájemné zlevnilo až o devět procent. Za propadem cen stála mimo jiné výrazně vyšší nabídka bytů na trhu, a to zejména z řad majitelů, kteří byty před krizí pronajímali v krátkodobém režimu typu Airbnb.

„Pokles nájemních cen v letošním druhém čtvrtletí jsme zaznamenali v Praze u všech kategorií a je poměrně výrazný. Zatímco v minulých čtvrtletích se ceny měnily jen o stovky korun, nyní šly dolů o více než tisícovku. Na trh se týdně valily stovky bytů k pronájmu, což bylo patrné i v inzerci. Tento trend byl nejsilnější v centru Prahy a u dispozice 2+kk,“ uvedl Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz.  

Bydlení je nyní levnější i v Brně a dalších velkých městech republiky.

Za kolik dnes pronajmete nejžádanější velikost bytu 2+kk?

Zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku vyšel měsíční pronájem bytu v kategorii 2+1 na 17 400 korun, nyní je v Praze tato dispozice o 1 400 Kč levnější. U dispozice 2+kk pak rozdíl mezi kvartály činí dokonce 1 640 Kč. „V těchto dnech však začínáme u pražských bytů evidovat, že se průměrná cena lehce zvedá. Může to být dočasný výkyv, ale i obrat trendu. Na konci léta budeme moudřejší,“ dodává Martin Březina.

Zvyšující se dostupnost nájemního bydlení v Praze dokumentoval i rostoucí počet inzerátu. V druhém čtvrtletí bylo na portálu UlovDomov.cz inzerováno celkem 11 082 nabídek, což je oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku nárůst zhruba o patnáct procent. Zatímco nejvíce nabídek bylo tradičně na dispozici 2+kk, která z tohoto počtu tvořila skoro třetinu, nejvyšší nárůst počtu inzerátů byl u kategorie 1+kk, a to mezikvartálně o více než 400 bytů.

Čtěte také:  Jak se pronájem bytu studentům liší od klasického dlouhodobého pronájmu?

Naopak Brno výpadek krátkodobých pronájmů tak výrazně neovlivnil. „Nejde o město tak turisticky atraktivní jako Praha. Hlavní taháky jsou navíc zrušené, nebo se uskuteční v jiném režimu. Velká cena motocyklů bude bez diváků, strojírenský veletrh se neuskuteční vůbec, takže kdo počítal se slušnými cenami za krátkodobý pronájem, musel už tento záměr opustit,“ říká Martin Březina. Proto i zde šly ceny dolů, ale jen v řádu stovek korun.

Například nejžádanější dispozice 2+kk zlevnila o dvě stovky na 13 700 korun, kategorie 2+1 pak o 500 Kč na 13 000 měsíčně. Také v Brně se počet inzerátů na volné byty zvýšil, z celkem 1 732 v prvním čtvrtletí na 1 966 v druhém kvartále. „Počet volných bytů zřejmě ještě poroste. Brno je studentské město a řada vysokých škol přešla nebo do značné míry přejde na distanční výuku,“ uzavírá Martin Březina.

Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 2
Tabulka 2

Levný nájem bytu ale nemusí mít dlouhé trvání

Analytici však upozorňují, že kdy zejména v posledních dnech počet inzerátů klesá a poptávka začíná opět převyšovat nabídku. Ceny by tak mohly zahájit návrat k původním hodnotám před krizí.

Napsat komentář