Pronájem bytu: Jaké jsou aktuální ceny bytů a budeme bydlet levněji?

Netypické období letošního jara vyvolalo i očekávání změn na realitním trhu. Nyní se více hovoří o ekonomickém dopadu nouzového stavu. Odrazí se v cenách bytů a poptávce po pronájmu bytu?

Realitní kanceláře hlásí předkrizová čísla

Ten, kdo chtěl koupit nemovitost si v době nouzového stavu raději nechal na nové bydlení zajít chuť. Jenže s postupným uvolňováním se touha po novém bydlení vrátila a lidé se do nákupu a pronájmu nemovitostí znovu pustili. Zvlášť ti, které koronakrize finančně nijak nezasáhla. Poptávka po nemovitostech je podle informací z realitního trhu stejně silná jako před krizí, ne-li dokonce silnější.

Kolik zaplatíte za pronájem bytu v Praze

Krize většinou cenu nemovitostí srazí, ale letos bylo patrné jen mírné zhoupnutí. „V poslední době na realitním trhu sledujeme nárůst nabídky prodejů v panelových domech a nabídku nájemního bydlení v Praze. Všem je nyní jasné, že zvýšení nabídky pronájmů je způsobeno sníženou činností Airbnb,“ popisuje Kateřina Houšková z portálu Bydlisnami.cz.

Jsou ostatní regiony výrazně levnější?

Větší nabídka pronájmů v hlavním městě ovlivňuje i chod života v regionech. Ceny pronájmů se v jiných městech snížily, a to právě kvůli zvýšené nabídce v Praze. Podle Bydlisnami.cz se například byt 2+1 v Mostě v dobré lokalitě před krizí nabízel až za 12 tisíc korun. V současné době se tato nabídková cena snížila o 10–20 procent.

Mnoho lidí z regionu severních Čech pracuje přímo v Praze a toto snížení ceny pronájmů způsobilo migraci za bydlením pracovní síly z regionů do Prahy, místo předchozího dojíždění.

/Ilustrační foto: 123rf.com/

1 Comment
  1. Kuba 1 měsícem ago

    Jeden píše to a ten zas tohle https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/nemovitost-realitni-trh-krize-pandemie-m-m-reality-arca-capital.A200628_165318_ekonomika_mato … Je jasný že byty nezlevní, pronájmy možná ale jenom na určitou dobu než se vše vrátí do normálu.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?