Neznalost neomlouvá. Co byste měli vědět, chystáte-li se na koupi nebo výměnu bytu

Je jedno, jestli v bytě budete bydlet nebo ho pronajímat. Nestačí znát jen cenu bytu a jeho lokalitu. Je zde řada dalších faktorů, které rozhodnou o kvalitě všeho bydlení a hodnotě této velké investice.

Novostavba, nebo starší byt?

Při prohlídce staršího bytu je nutné zohlednit, zda bude potřeba rekonstrukce a v jakém rozsahu. Její hodnota tak navýší cenu, kterou za byt zaplatíte.

Rekonstrukci staršího bytu zvolíte, pokud chcete žít v určité lokalitě, kde je však další výstavba z nějakého důvodu omezená, nedostupná, nebo dokonce zakázaná. Naopak do novostavby se přestěhujete spíš tehdy, když toužíte po změně a chcete domov podle svých představ.

Budete mít z čeho zaplatit?

Pamatujte na to, že když pořizujete bydlení, neměli byste se vydat z peněz úplně. Mohou nastat nepředvídatelné situace, jako například nemoc nebo ztráta zaměstnání. Nejen pro tyto případy myslete na zadní vrátka. „Porovnejte si své představy a finanční rezervy. Abyste nemuseli stěhování odkládat, měli byste si buď včas našetřit, nebo si půjčit,“ upozorňuje Jiří Šedivý z Asociace českých stavebních spořitelen.

Pozor na skryté vady

Než se do nového příbytku nastěhujete, zpozorněte. Před převzetím nemovitosti totiž můžete objevit skryté vady, které si později vyžádají nemalé stavební zásahy a mohou se pořádně prodražit. „Při první obhlídce hledejte trhliny ve zdivu, zkontrolujte stav krovu a dřevěných trámových stropů. Tím odhalíte statické vady. Zaměřte se i na suterény a přízemí u nepodsklepených objektů, protože jejich špatné odvodnění většinou vede k vlhnutí stěn v přízemí. Abyste mohli zůstat v klidu, je dobré zaplatit si certifikovaného odborníka, který umí zhodnotit technický stav nemovitosti nejlépe,“ radí Radim Mařík, předseda Asociace inspektorů nemovitostí.

Zjistěte si, kdo bude váš soused v domě

Pokud se nestěhujete na samotu mimo civilizaci, budete mít nejspíš nějaké sousedy. Zdá se to jako maličkost, ale málokdo na to myslí. Přitom špatné sousedské vztahy dokážou znepříjemňovat váš život mnoho let. Proto si zjistěte, vedle koho vlastně budete žít. Popovídejte si s původním majitelem, jak se mu bydlelo, a dejte se do řeči s lidmi v okolí. Případně se zastavte přímo u vašich budoucích sousedů a udělejte si obrázek sami. Nikdy se nedozvíte úplně všechno, ale je dobré to aspoň zkusit.

Čtěte také:  Následky podvodných zápisů statutárních orgánů: Vytunelování SVJ není jediným problémem

Nepodceňujte účast na schůzi, zajímejte se o dění v domě

Bytové domy obvykle mají společenství vlastníků jednotek, které sdružuje všechny, kteří v nich žijí. Znamená to, že byste se měli účastnit pravidelných schůzí a spolupracovat s ostatními na chodu a údržbě domu. Nevyhnete se tomu ani tehdy, když se stanete členem družstva při přestěhování do družstevního bytu, kde pravidelná setkávání obyvatel bytového domu fungují podobně. Proto vám určitě přijde vhod zjistit si předem všechny povinnosti, které s bydlením v bytovce budete mít. Nemusí to být ale na škodu. Berte to jako možnost se na dění v domě podílet.

Napsat komentář