Stačí jedna otravná moucha nebo komár a pohodový spánek je pryč. Navíc mohou přenášet také nemoci, anebo vyvolávat alergie. Jak se much a komárů v bytě zbavit?
Obtížní komáři
Svědivé štípance, které se ráno objeví po celém těle, jsou bohužel v létě častou daní za to, že člověk spí při otevřeném okně – zvláště pokud si rozsvítí. Jako určitou ochranu proti komárům lze použít rostliny a osázet parapet květináči s muškáty, afrikány, pelyňkem, levandulí či šantou kočičí, anebo šalvějí či mátou. Můžete pár lístků pravidelně odtrhávat a nechat i v místnosti. Komáři nemají rádi ani aroma hřebíčku či skořice, zkuste tedy mističky s tímto kořením nechat položené na parapetu, anebo jím naplnit plátěné pytlíčky a pověsit je po domě. Dalším řešením bez použití chemie jsou žárovky či lampy proti hmyzu, které se dávají se před vchodové dveře nebo na terasy. Hmyz je přitahován světlem, a když přilétne na drátěnou konstrukci, je usmrcen – což se však neobejde bez zápachu, navíc „odpad“ z mrtvých hmyzích těl je dosti nevábný. Pokročilejší modely likvidují hmyz „vysušením“, lze je proto používat i ve vnitřních prostorách, jelikož nevytvářejí takový zápach a hluk.
Nevábné masařky
Mouchy, a zvláště masařky, umí znepříjemnit pobyt v místnosti. Otravné bzučení ale není to nejhorší, co jejich přítomnost přináší – mohou navíc sedat venku na výkaly a následně na vaše jídlo, anebo vám doma naklást vajíčka. Mezi „babské rady“, jak mouchy odradit, patří svařený ocet, ovšem jeho nelibá vůně možná vyžene z domu i vás samotné. Dalším způsobem likvidace jsou lepící pásky zavěšené po domu. Lze je buď zakoupit, anebo podomácku vyrobit z kartonových pásků potřených směsí cukru a sirupu. Ovšem ruku na srdce, mucholapka nad kuchyňským stolem „ozdobená“ mrtvým hmyzem nevypadá v obytných prostorech příliš vábně… Stejně tak likvidace za pomoci plácaček a následné fleky po zdech či nábytku jsou někdy poněkud odpuzující podívanou – zkuste proto raději počkat, až se moucha usadí, a vysát ji ručním vysavačem.
Nebezpečné vosy a sršni
Tady už jde do tuhého – tento hmyz je nejen otravný, ale jeho bodnutí může způsobit zdravotní komplikace, zvláště u alergiků. Léčkou na vosy může být umělohmotná pastička, do níž se nalije šťáva, pivo nebo dá přezrálé ovoce, které hmyz naláká dovnitř, ale neumožní mu cestu ven. Vyrobit lze jednoduše i z pet lahve: Odstraníte víčko, odříznete horní část a na dno nalijete kýženou tekutinu. Hrdlo otočíte tak, aby směřovalo úzkým šroubovacím otvorem dolů, a pro zpevnění přelepíte izolepou. Nejedná se o designový skvost, ale svůj účel plní… Pokud v blízkosti svého domu nebo uvnitř něj (oblíbeným domovem pro vosy jsou různé štěrbiny, místa pod podlahou, ve střešních štítech či mezi okenními rámy) objevíte přímo hnízdo, nepokoušejte se raději o likvidaci sami, ale volejte deratizátora. Pokud vás napadlo volat hasiče, budete patrně zklamaní – ti vyjíždějí situaci řešit jen v případě, kdy se hnízdo nachází na veřejném prostranství a ohrožuje životy či zdraví lidí.
Nenechte hmyz, aby se u vás zabydlel
Likvidace hmyzu, který se v domě usídlil, se může stát během na dlouhou trať. Stojí pak spoustu úsilí a času. Důležitá je proto prevence, díky níž minimalizujete vniknutí nezvaných návštěvníků do svého domova. Vyplatí se tedy investovat do kvalitních sítí proti hmyzu. Instalovat je lze do oken, ale také do dveří, a to vstupních, balkonových i těch na terasu. Díky nim můžete v létě v poklidu větrat (a to i večer) a vpouštět do domu čerstvý vzduch, ale zároveň se nemusíte bát, že by se to ve vašem obýváku či ložnici za chvíli hemžilo jako na louce. V současné době si můžete vybírat z několika typů síťovin, k dostání jsou i protipylové pro alergiky, anebo zvláště odolné proti protrhnutí, které se vyplatí například majitelům psů nebo koček. Existují také různé mechanismy, které můžete volit individuálně tak, aby vám co nejlépe sedly do interiéru.
„Sítě v pevném hliníkovém profilu nevyžadují žádné zásahy do rámu okna, bez použití nářadí je můžete nasadit nebo vyjmout. Rolovací sítě, u nichž se síťovina pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel umístěnou v boxu, je už potřeba do rámů vrtat. Do klasických a dvoukřídlých oken, dveří a extrémně velkých otevíracích otvorů se nejlépe hodí plisované sítě,“ radí Jan Žižlavský ze společnosti Isotra. Tento typ sítí je zabudován v hliníkovém profilu, který lze jednoduše namontovat pomocí otočných klipů.