Donuťte pelargónie, aby stále bohatě kvetly!

Je to už několik týdnů, co jste si přinesli sazenice nebo už bohatě kvetoucí muškáty k vám domů. Nyní ale už nekvetou tolik, jak byste si přáli. Poradíme jak na to, aby i vaše muškáty byly po celou sezónu květy doslova obaleny.

Pelargónie potřebují dostatek světla

Muškáty milují slunce a světlo. To je první a nejdůležitější podmínka bohatého květenství. Když je budete pěstovat na místě, kde nebudou mít slunce a světla tolik, kolik potřebují, sice porostou, ale květy budou řídké a bude jich méně.

Pěstujete-li převislé muškáty, je kromě slunce a světla důležitá i ochrana proti silnému větru. Převisy jsou poměrně křehké a mohly by se polámat. Na druhou stranu převislé muškáty dobře obrážejí a během krátké doby poškozená místa zarostou a rostliny dál bohatě pokvetou.

Kvalitní substrát

Pro pelargónie je ideální zakoupit speciální substrát na pelargónie. Je obohacen o perlit, který půdu provzdušňuje. Tak jim i volbou substrátu zajistíme optimální podmínky pro dobrý růst a mnoho květů.

Nebudete-li mít rostlin tolik, aby se vám speciální substrát vyplatil, vystačí si muškáty i se standardním zahradnickým substrátem. Máte-li možnost, přimíchejte do něho alespoň trochu písku.

Jak velký květináč?

Při dobré péči pelargónie rychle narůstají. Nyní, uprostřed vegetační sezóny, je proto ideální doba ke kontrole, zda není potřeba je přesadit do většího. Klasický truhlík 50 až 60 cm osadíme zhruba šesti rostlinami. Pro jednotlivé dospělé rostliny jsou vhodné květináče až o velikosti 21.

S přesazením rostlina dostane i část nového substrátu, ze kterého bude moci čerpat novou výživu. Dodržujte pravidlo, že čerstvě přesazené rostliny minimálně dva týdny nehnojíme. Pokud jste použili substrát se startovací dávkou živin, dodržte dobu bez hnojení, která je uváděna na obalu substrátu.

Čtěte také:  Na co nezapomenout při sepisování nájemní smlouvy?

Jak zalévat pelargónie

Stejně jako u ostatních balkónovek, také u pelargónií je správná zálivka jedním z nejdůležitějších bodů úspěchu. Na rozdíl od většiny balkónových květin vyžadují muškáty sice dostatečnou zálivku, nikdy ale nesmí trvale stát ve vodě. Přelévání muškátů může vést i k uhynutí rostliny.

Přelití, případně zálivka studenou vodou, může na listech převislých muškátů způsobit drobné zelené flíčky, které později zhnědnou. Řešením je rostliny nepřelévat a k zálivce nepoužívat čerstvě natočenou studenou vodu. Po zálivce je praktické rovnou nádoby opět naplnit vodou, která pak bude mít při příští zálivce tu správnou teplotu.

Hnojení pelargónií

Hlavním předpokladem bohatě kvetoucích balkónovek, muškáty nevyjímaje, je pravidelné přihnojování. Vybírejte hnojiva s vysokým obsahem fosforu, který má na kvetení příznivé účinky. Pozor ale na obsah dusíku, který by měl být co nejnižší, protože jinak může zastavit tvorbu nových květů. Nechce-li se vám sledovat složení hnojiv, kupte speciální hnojivo, které je určené buď přímo na pelargónie nebo na kvetoucí balkónové rostliny. Vhodná jsou jak hnojiva krystalická, tak i tekutá, tady spíše záleží na vašich preferencích, na jakou formu hnojiva jste zvyklí.

Četnost hnojení je zpravidla doporučována 1x týdně, vždy se ale řiďte informacemi na obalu.

Škůdci pelargónií – na co si musíme dát pozor?

Základem je, abychom měli zdravé sazenice. Poskytneme-li muškátům správnou péči, budou rostliny i dostatečně odolné a tedy i ochotné stále nasazovat na květy.

Dobrou zprávou je, že pelargónie nejsou na škůdce a choroby náchylné, proto nám zpravidla stačí průběžná kontrola.

Odstraňujte odkvetlé květy, není to jenom pro parádu

Odkvétající květy odstraňujeme nejen z důvodu, aby rostlinu nehyzdily. Jde především o to, že tím zamezíme vytvářením semeníků. Tvorba semeníků snižuje ochotu rostliny dále nasazovat na květy. Pamatovat na to musíme o to více u odrůd, u kterých květní lístky samy opadávají. I tady je nutné ze stejného důvodu květní stonek vyštípnout.

Čtěte také:  Jaké financování koupě bytu je výhodnější?

Muškáty také průběžně zbavujte žloutnoucích spodních listů. Tím předejdete napadení některou z chorob. Rostliny, kterým je průběžně věnována dobrá péče, jsou také daleko hezčí na pohled.

/Ilustrační foto: pixabay.com/