Kupovat nebo prodávat. Aktuální situace i prognózy realitního trhu

Blíží se konec roku, a tak nastává čas vystavit realitnímu trhu účet. K dispozici je řada ukazatelů a statistik, které dovolují uplynulý rok zhodnotit a odhadnout trendy pro ten následující.

Ceny bytů v Česku jsou stále na historickém maximu

Podle nejnovějších dat Eurostatu je tempo jejich růstu v u nás šesté nejvyšší v rámci Evropské unie. Výsledkem je pozvolna opadávající zájem o nákup nemovitostí.

Jednou z hlavních příčin jsou vysoké nabídkové ceny nemovitostí a dlouhodobě strmý růst cen. V tomhle směru jsou ceny nejvíce vyšponované v hlavním městě, kde těch, kteří by si mohli dovolit bydlení ve vlastním, zkrátka už moc nezbylo. I éra levných hypoték je dávno za námi a zpřísnění pravidel pro jejich poskytování ze strany České národní banky pokles zájmu o nákup nemovitosti ještě prohloubilo.

„Realitní trh nelze vnímat ve vzduchoprázdnu, je součástí celého ekonomického systému. Poptávka po nemovitostech je úzce spjata se všeobecným hospodářským růstem a náladou ve společnosti. Nezaměstnanost se dlouhodobě drží na historicky minimálních hodnotách, roste průměrná mzda i zisky firem a to jde ruku v ruce s vyšší poptávkou po nemovitostech. V této situaci jsme nyní i my teď – dokud to tak bude, nedá se významnější pokles cen očekávat,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

Prodej bytu

Pokud vlastníte nemovitost, kterou chcete prodat, lepší čas než teď už podle odborníků nebude. „Zásadně příhodnější okamžik na prodej nemovitosti v blízké budoucnosti neočekáváme. Zvláště pokud se o nemovitost nechcete dlouhé roky starat, spravovat ji a pronajímat, s klidným svědomím se do prodeje můžete pustit teď. Nabídka nemovitostí, zvláště novostaveb, se zvětšuje, oproti tomu počet prodaných nemovitostí zaznamenává pokles. Do budoucna proto očekáváme, že se bude průměrná doba, za kterou se reality prodávají, prodlužovat,“ říká Jakub Kindl z Domov Reality.

Čtěte také:  Nezapomněli jste zaplatit daň z nemovitých věcí?

Koupě bytu

U nákupu je rozhodující i motivace, proč nemovitost chcete koupit. Položte si tedy otázku, zda ji chcete koupit na dlouho, anebo chcete investovat a za pár roků ji dost možná zase uvolnit do oběhu. „Je tu vysoká pravděpodobnost, že ceny budou do pár let nižší, spekulace s investicemi se tedy nemusejí vyplatit. Pokud chcete koupit nemovitost za účelem dlouhodobého vlastnictví, zhruba deset let a více, jděte do koupě i za dnešní ceny. Díky tomu, že je menší zájem, je vyšší šance, že narazíte na nabídku za dobrou cenu anebo se vám podaří pádnými argumenty vyjednat slevu,“ uzavírá Jakub Kindl.

1 Comment
  1. David 12 měsíci ago

    Kdyby všichni věděli jak to bude vypadat o pár měsíců později, tenkrát byl svět ještě v pořádku.. i když co jsem koukal tak i přesto některý realitky hlásí rekordní výdělky https://www.stavebni-forum.cz/cs/newsroom/mm-reality-rekordni-vysledky/ co je docela zajímavý po tom všem.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?