Komentujeme: Vlastník bytu potřebuje předčasně ukončit nájemní smlouvu na dobu určitou

Smlouva o pronájmu bytu na dobu určitou už ze samotného názvu vypovídá o tom, že je zde jasně stanovená hranice doby, po kterou bude byt pronajímán. Dotaz v diskusním fóru na Okolobytu.cz popisuje situaci, kdy vlastník bytu z osobních důvodů potřebuje byt uvolnit dříve. Za jakých podmínek by to bylo možné?

Z popisu situace dovozuji, že se jedná o nájem bytu ve smyslu § 2235 a násl. Občanského zákoníku. V takovém případě má pronajímatel možnost nájem na dobu určitou vypovědět pouze z důvodů uvedených v § 2288 Občanského zákoníku. Tyto výpovědní důvody jsou dle § 2288/1 následující:

a/ poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu
b/ je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajimateli nebo členu jeho domácnosti nebo osobě, která bydlí v domě kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází
c/ má-li být byt vyklizen, protože je z důvodů veřejného zájmu potřebné s bytem  nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat
d/ je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu

V případě, že nenastal žádný z výše uvedených důvodů, je jedinou další možností dohoda nájemce s pronajímatelem na ukončení nájmu.

Komentář pro Informační servis Okolobytu.cz připravil spolupracující odborník  JUDr. Tomáš Pacner, předseda představenstva RAK CZ a.s.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?