Komentujeme: Podzimní údržba oken. Kdo a co platí?

Právě nyní je vhodná doba, kdy byste měli vašim plastovým oknům věnovat chvilku času. Údržbou předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění. K článku Nezapomeňte na podzimní údržbu plastových oken. Proč je tak důležitá? vás jistě bude zajímat i odpověď na otázku, kdo by měl servis oken a jejich případné opravy hradit? Vlastník bytu, nebo SVJ? Komentář pro e-letter Okolobytu.cz připravil JUDr. Tomáš Pacner, předseda představenstva RAK CZ a.s.

Komu okna patří? Základem je znění zákona a prohlášení vlastníka

Problematika společných částí domu v rámci domů rozdělených na jednotky je řešena jednak v § 1160 NOZ. Paragraf 1160, odst. 2 uvádí: “Společné jsou vždy………,stavební části podstatné pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky……….” Toto ustanovení NOZ dále rozvádí vládní nařízení 366/2013 Sb v §  5, odst. 1/1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména: (a,b,c,) dále pak v písm. D/ zápraží, schody, vchody a vstupní dveře do domu, průčelí, schodiště, chodby, výplně stavebních otvorů hlavní svislé konstrukce (okna včetně okenic).
Je pravda, že přesné vymezení společných částí domu je obsaženo v prohlášení vlastníka, od výše uvedených ustanovení se však vlastníci nemohou odchýlit. Z toho plyne, že jsou okna vždy společnou částí domu a v případě jejich výměny je tato financována ze společných prostředků.

Údržba oken – prohlášení vlastníka a stanovy

Ve věci údržby záleží na případné dohodě vlastníků jednotek obsažené v prohlášení vlastníka či stanovách, zda se tento náklad bude hradit ze společných prostředků či zda jej hradí pouze vlastník bytu, kterému tato společná část výlučně slouží. Pokud v rámci vlastníků jednotek k dohodě o úhradě nákladů nedošlo a prohlášení vlastníka ani stanovy SV údržbu oken vlastníku neukládá, hradí se údržba ze společných prostředků.

2 Comments
  1. Kozlikova 3 roky ago

    Bydlim ve zvyšenem prizemi,mam v byte atypicka velka okna od steny,ke stene,pred 12 lety S V J menila okna ale jaksi v prizemnich bytech pozapomnelo na zaruku a nebyly v ramci teto zaruky opraveny a serizeny,u ostatnich ano.Nereagovalo ani na.me pripominky a tak jsem se stala cernou ovci v SVJ a na opravu nemam narok.

  2. KalMont 2 roky ago

    Vážení čtenáři, z vlastní zkušenosti při provádění servisu oken víme, že každé bytové družstvo či sdružení nájemníků se k tomuto problému staví různě. Některá družstva či sdružení provádí pravidelný servis na své náklady, některá tuto problematiku neřeší a ve svých stanovách tuto starost a náklady s tím související převádí na uživatele bytu. Někde servis oken družstva a sdružení řeší individuálně.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?