Nezapomeňte na podzimní údržbu plastových oken. Proč je tak důležitá?

Plastová okna se spokojí jen s minimální údržbou. Právě nyní je vhodná doba, kdy bychom jim měli věnovat chvilku času, vyplatí se to. Nejedná se o nic náročného a na oplátku předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním.

Péče o povrch okna – s hrubostí na plast nechoďte

Povrchová údržba plastových oken je poměrně nenáročná. Díky odolnému plastu, ze kterých jsou okna vyrobena, není kromě běžného mytí nezbytná další speciální péče. I během mytí byste si však měli dávat pozor na několik zásad, díky kterým předejdete nenávratnému poškození povrchu.
Nikdy by se například neměla používat čistidla s příměsí hrubých částic, vysoce chemické přípravky, ředidla, kyseliny či organická rozpouštědla. A pozor také na hrubé mycí houbičky a drátěnky.

Pro seřízení okna jsou na podzim ideální podmínky

Špatná izolace, únik tepla, mírné drhnutí okna, šmouhy a odřeniny na rámu jsou všechno varovné signály pro nutnost seřízení oken. „Podzim je ideální čas na správné seřízení optimálního přítlaku křídla k rámu, vzhledem k nízkým teplotním rozdílům mezi interiérem a exteriérem. Je to jednoduché a po určité době užívání i nutné,“ vysvětluje Milan Klepsa ze společnosti Veka. Optimální přítlak si s pomocí imbusového klíče můžeme nastavit i sami. Nastavování vždy provádějte při otevřeném křídle a imbusovým klíčem vždy otáčejte jen o pár stupňů. Posouvejte okenní křídlo nepatrně nahoru (nebo posléze dolů) a sledujte, zda se pozice okna zlepšuje nebo zhoršuje. Po každém otočení vždy zavřete a otevřete okno a zkontrolujte výsledný efekt.

Údržba těsnění, kanálků a odtokových drážek – namazat, případně vyměnit

Péče o těsnění je pro udržení funkčnosti okna velmi důležitá. Pro udržení dobrých vlastností je třeba těsnění ošetřit silikonovým olejem či glycerinem. Zaručí se tak jeho pružnost a sníží se jeho opotřebení. V případě, že je již těsnění vytržené či jinak poškozené, neváhejte a vyměňte ho. Před tím se ovšem ujistěte, zda má nové těsnění správnou tuhost, tvar i velikost, jelikož nevhodné těsnění by mohlo okno poškodit. V rámci podzimní údržby rovněž zkontrolujte průchodnost odvodňovacích kanálků, odtokových drážek a odstraňte veškeré nečistoty, aby nebránily vodě v protékání.

Čtěte také:  ​Pojištění schopnosti splácet hypotéku: Výhodná služba, nebo marketingový trik?

S péčí o kování poradí informace od výrobce

V drtivé většině případů výrobce přesně uvádí, jakým místům v péči o kování věnovat pozornost.
Aby se systém táhel a pohyblivých částí kování mohl hladce a volně pohybovat, je nutné všechny uzávěry pečlivě promazat mazacím tukem nebo olejem.

Na závěr zkontrolujte kliky

V celkové podzimní údržbě o plastová okna by se nemělo zapomenout ani na kliky. Je důležité zkontrolovat a případně utáhnout všechny kličky a úchyty. Stačí nadzvednout kryt pod kličkou, otočit ho do vodorovné polohy a utáhnout všechny šrouby.

9komentářů
 1. MildaS 11 měsíci staré

  Odvodňovací kanálky je lepší ucpat. Když vítr žene déšť, je za chvíli okenní rám plný vody. Ty kryty, které tam firma dala už dávno zlikvidovalo slunce a náhradní neexistují

  • Tercais 11 měsíci staré

   Kdysi jsem bydlela v bytě po paní, která uvažovala stejně. Krom toho, že tam bylo neskutečné vlhko pořád, jsem pak z těch odvodňovacích kanálků tahala staré, odporné, smradlavé, plesnivé obvazy, kterými to ucpala. Fakt pecka….

 2. vlasta 11 měsíci staré

  seřídit okna imbusovým klíčem ale kde ho sehnat,jestli se nepletu,je to taková hvězdička ale v obchodech není k zakoupení,kdo poradí ?

  • radka 11 měsíci staré

   Imbusové klíče si můžete vypůjčit od nějakého kutila nebo cyklisty v okolí. Také jsou dodávány jako součást při montování nábytku např. z Ikea. Zeptej te se sousedů. Koupit lze v obchodech s nářadím.

  • Milan 11 měsíci staré

   Dobrý den, lze zakoupit jak imbus tak thorx,dle různých výrobců kování do oken,správný dodavatel by měl současně s montáží oken předat i tyto seřizovací klíče. A lze i dodatečně zakoupit jak na internetu tak v prodejnách kutilů.

   • Michal 11 měsíci staré

    Kde jste slysel, ze by jste mel dostat serizovaci imbusy? To zas nejaky chytrolin pouští moudra do eteru.

    • Danuše Hlaváčová 11 měsíci staré

     Asi záleží na firmě, my jsme od firmy V-okno imbusy dostali…

 3. Milan 11 měsíci staré

  Dobrý den, náhradní samozřejmě existují. A ucpávat znamená, že se tam voda bude uvnitř té komory kde je profrézováno naopak zadržovat.

 4. MilanV 11 měsíci staré

  Imbus kľúč je šesťhranný. Hviezdička je Thorx. A majú ich v každom železiarstve.

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?