Nezapomeňte na podzimní údržbu plastových oken. Proč je tak důležitá?

Plastová okna se spokojí jen s minimální údržbou. Právě nyní je vhodná doba, kdy bychom jim měli věnovat chvilku času, vyplatí se to. Nejedná se o nic náročného a na oplátku předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním.

Péče o povrch okna – s hrubostí na plast nechoďte

Povrchová údržba plastových oken je poměrně nenáročná. Díky odolnému plastu, ze kterých jsou okna vyrobena, není kromě běžného mytí nezbytná další speciální péče. I během mytí byste si však měli dávat pozor na několik zásad, díky kterým předejdete nenávratnému poškození povrchu.
Nikdy by se například neměla používat čistidla s příměsí hrubých částic, vysoce chemické přípravky, ředidla, kyseliny či organická rozpouštědla. A pozor také na hrubé mycí houbičky a drátěnky.

Pro seřízení okna jsou na podzim ideální podmínky

Špatná izolace, únik tepla, mírné drhnutí okna, šmouhy a odřeniny na rámu jsou všechno varovné signály pro nutnost seřízení oken. „Podzim je ideální čas na správné seřízení optimálního přítlaku křídla k rámu, vzhledem k nízkým teplotním rozdílům mezi interiérem a exteriérem. Je to jednoduché a po určité době užívání i nutné,“ vysvětluje Milan Klepsa ze společnosti Veka. Optimální přítlak si s pomocí imbusového klíče můžeme nastavit i sami. Nastavování vždy provádějte při otevřeném křídle a imbusovým klíčem vždy otáčejte jen o pár stupňů. Posouvejte okenní křídlo nepatrně nahoru (nebo posléze dolů) a sledujte, zda se pozice okna zlepšuje nebo zhoršuje. Po každém otočení vždy zavřete a otevřete okno a zkontrolujte výsledný efekt.

Údržba těsnění, kanálků a odtokových drážek – namazat, případně vyměnit

Péče o těsnění je pro udržení funkčnosti okna velmi důležitá. Pro udržení dobrých vlastností je třeba těsnění ošetřit silikonovým olejem či glycerinem. Zaručí se tak jeho pružnost a sníží se jeho opotřebení. V případě, že je již těsnění vytržené či jinak poškozené, neváhejte a vyměňte ho. Před tím se ovšem ujistěte, zda má nové těsnění správnou tuhost, tvar i velikost, jelikož nevhodné těsnění by mohlo okno poškodit. V rámci podzimní údržby rovněž zkontrolujte průchodnost odvodňovacích kanálků, odtokových drážek a odstraňte veškeré nečistoty, aby nebránily vodě v protékání.

Čtěte také:  Bydlíte v pronájmu? Co si už od vlastníka bytu nemusíte nechat líbit?

S péčí o kování poradí informace od výrobce

V drtivé většině případů výrobce přesně uvádí, jakým místům v péči o kování věnovat pozornost.
Aby se systém táhel a pohyblivých částí kování mohl hladce a volně pohybovat, je nutné všechny uzávěry pečlivě promazat mazacím tukem nebo olejem.

Na závěr zkontrolujte kliky

V celkové podzimní údržbě o plastová okna by se nemělo zapomenout ani na kliky. Je důležité zkontrolovat a případně utáhnout všechny kličky a úchyty. Stačí nadzvednout kryt pod kličkou, otočit ho do vodorovné polohy a utáhnout všechny šrouby.

9komentářů
 1. MildaS 9 měsíci staré

  Odvodňovací kanálky je lepší ucpat. Když vítr žene déšť, je za chvíli okenní rám plný vody. Ty kryty, které tam firma dala už dávno zlikvidovalo slunce a náhradní neexistují

  • Tercais 9 měsíci staré

   Kdysi jsem bydlela v bytě po paní, která uvažovala stejně. Krom toho, že tam bylo neskutečné vlhko pořád, jsem pak z těch odvodňovacích kanálků tahala staré, odporné, smradlavé, plesnivé obvazy, kterými to ucpala. Fakt pecka….

 2. vlasta 9 měsíci staré

  seřídit okna imbusovým klíčem ale kde ho sehnat,jestli se nepletu,je to taková hvězdička ale v obchodech není k zakoupení,kdo poradí ?

  • radka 9 měsíci staré

   Imbusové klíče si můžete vypůjčit od nějakého kutila nebo cyklisty v okolí. Také jsou dodávány jako součást při montování nábytku např. z Ikea. Zeptej te se sousedů. Koupit lze v obchodech s nářadím.

  • Milan 9 měsíci staré

   Dobrý den, lze zakoupit jak imbus tak thorx,dle různých výrobců kování do oken,správný dodavatel by měl současně s montáží oken předat i tyto seřizovací klíče. A lze i dodatečně zakoupit jak na internetu tak v prodejnách kutilů.

   • Michal 9 měsíci staré

    Kde jste slysel, ze by jste mel dostat serizovaci imbusy? To zas nejaky chytrolin pouští moudra do eteru.

    • Danuše Hlaváčová 9 měsíci staré

     Asi záleží na firmě, my jsme od firmy V-okno imbusy dostali…

 3. Milan 9 měsíci staré

  Dobrý den, náhradní samozřejmě existují. A ucpávat znamená, že se tam voda bude uvnitř té komory kde je profrézováno naopak zadržovat.

 4. MilanV 9 měsíci staré

  Imbus kľúč je šesťhranný. Hviezdička je Thorx. A majú ich v každom železiarstve.

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?