Komentujeme: Počet členů kontrolní komise a její přínos pro SVJ

Poprázdninové aktivity SVJ opět probudily téma kontrolní komise. Původní dotaz v diskusním fóru na Okolobytu.cz směřoval k minimálnímu počtu osob, který by kontrolní komise měla mít. Spolupracující odborník Okolobytu.cz JUDr. Tomáš Pacner, předseda představenstva RAK CZ a.s., zařadil do svého komentáře i odpovědi na další časté dotazy, vztahující se ke kontrolní komisi.

Je zřízení kontrolní komise povinné?

Podle občanského zákoníku musí Společenství vlastníků zřídit statutární orgán (výbor společenství nebo předsedu společenství) volený nejvyšším orgánem Společenství vlastníků, kterým je shromáždění vlastníků. Občanský zákoník dále připouští, aby Společenství případně zřídilo další orgány. Jejich zřízení však není povinné a jejich složení, počet členů a úkoly určují stanovy společenství vlastníků. Občanský zákoník současně odkazuje na ustanovení o spolku (§ 262 OZ), které se má použít přiměřeně.

Jaký je minimální počet členů kontrolní komise?

Na počet členů kontrolní komise není jednotný názor. Pokud bychom vycházeli přísně z ustanovení § 262 OZ, měla by mít kontrolní komise minimálně 3 členy. Osobně se domnívám, že v této otázce je zákonem dána jistá volnost (použije se přiměřeně) a rozhodující co do počtu členů kontrolní komise bude vůle vlastníků jednotek vyjádřená ve stanovách. Pokud by se měl počet členů kontrolní komise měnit, je třeba předem změnit příslušnou část stanov. Zde je třeba dodržet postup daný zákonem a stanovami pro změnu stanov.

Kdy přináší funkce kontrolní komise efekt?

Zda je kontrolní komise platným a funkčním orgánem určuje schopnost jejích členů a rozsah úkolů a oprávnění daný ve stanovách společenství vlastníků. Smysl kontrolní komise vidím zejména u společenství vlastníků, kde je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků (fyzická osoba).

1 reakce
  1. Kozlikova 7 měsíci staré

    V nasem SVJ dle ustniho vyjadreni vyboru SVJ,ktery je ve funkci od zalozeni SVJ je kontrolni komise zcela zbytecna,ja si to ale nemyslim,protoze se vyskytlo dost zavaznych problemu ale lidi se boji ozvat a ty,co byty pronajimaji,tem je to jedno.

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?