Komentujeme: Nová povinnost SVJ a bytových družstev nechat zapsat do evidence skutečné majitele

Jak to s novou povinností SVJ a BD nechat zapsat do evidence skutečné majitele, vlastně je? Jedná se jen o zatěžující administrativu, nebo užitečný krok?

Pro praxi přináší nová povinnost další zátěž

Povinnost zapisovat tzv. skutečné majitele do evidence je u SVJ a BD i dle našeho názoru právní kanceláře naprosto absurdní, ještě když jsou zapisováni členové statutárního orgánu. Jde o další zbytečnou administrativní zátěž pro už tak vytížené členy statutárních orgánů (u BD jde navíc i o finanční zátěž). V tomto případě opravdu EU ani čeští politici nemysleli na běžné občany.

Jaké sankce mohou hrozit?

Je také pravdou, že přímé sankce prozatím stanoveny nejsou. Rizikem jsou však nepřímé dopady. Například banky a další finanční instituce, účetní, notáři apod., mají povinnost provádět kontrolu svých klientů, včetně ověření skutečných majitelů. Pokud tito nejsou zapsáni, může to mít negativní důsledky – od prodloužení doby vyřízení požadavku až po odmítnutí poskytnutí služby a hlášení na finanční úřad. Současně může být nezapsání skutečných majitelů problémem i např. při žádosti o dotace.

Na druhou stranu lze doufat, že u SVJ a BD nebudou s výše uvedeným vznikat takové problémy, jako u ostatních právnických osob. Uvidíme, třeba se nakonec zákonodárce umoudří a zruší tuto nesmyslnou povinnost.

Jak jste o tomto tématu diskutovali?

Tentokrát jsme pro naše Komentujeme nezvolili příspěvek z diskusního fóra, ale diskusi, probíhající pod zveřejněným článkem Nezapomeňte na novou povinnost SVJ a bytových družstev nechat zapsat do evidence skutečné majitele.Původní dotaz na téma počtu členů v domácnosti, položený na diskusním fóru Okolobytu.cz a reakce naleznete zde

Komentář pro Informační servis Okolobytu.cz připravil spolupracující odborník Mgr. Jan Eisenreich, vedoucí právník z portálu www.svjpravnik.cz a spolupracující právní s portálem změna stanov.cz.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?