počet členů v domácnosti

Zvolená otázka obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  lojza a poslední změna proběhla před 3 h, 42 m.

 • Tvůrce
  Téma
 • #9367 Odpovědět

  Tomass

  Dobrý den, necháváte si od každého vlastníka bytu na začátku roku potvrzovat počet členů v domácnosti, nebo vycházíte z toho, že vám to lidi při změnách posílají? Případně – je to od výboru povinnost? Děkuju za vaše zkušenosti.

 • Autor
  Odpovědi
 • #9368
   Kaja

  Zdravím, u nás automaticky na přelomu roku rozešleme mailem všem vlastníkům úplně jednoduchý formulář s 12 ti okénky podle měsíců, aby doplnili počty, podepsali a hodili do schránky SVJ.

  Odpovědět
 • #9369
  Martin Černý Martin Černý 
  Uživatel

  Dobrý den,
  dle §1177, odst. 2 občanského zákoníku musí vlastník bytu SVJ bez zbytečného odkladu oznamovat změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a zároveň v něm bydlí po dobu v souhrnu nejméně třech měsíců v kalendářním roce. Plnění těchto povinností ve smyslu nařízení vlády č. 366/2013 Sb. vymáhá vůči vlastníkům osoba odpovědná za správu domu, z čehož můžeme dovozovat, že SVJ v případech, kdy vlastník sám nenahlásí změnu v počtu osob v jeho domácnosti, má povinnost tyto informace požadovat. Z praktického hlediska je samozřejmě na místě, aby výbor třeba pravidelně rozesílal příslušný formulář, jak píše Kaja.

  Odpovědět
  • #9371
   Pavel Pavel 
   Uživatel

   Pane Černý,

   mám jiný názor.

   1) § 1177/2 NOZ sice něco ukládá, ale oznamování počtu členů v domácnosti je nesmysl. Nikdo takový počet členů nepotřebuje znát.

   2) V NV 366/2013 Sb. není uvedeno, že plnění této oznamovací povinnosti vymáhá vůči členům SVJ. Tuto povinnost vymáhání nemůže NV ukládat již proto, že počet členů domácnosti se k ničemu nehodí.

   3) Pokud snad někdo používá k rozúčtování služeb rozhodné osoby podle zákona o službách, tak musí zjišťovat jinou množinu osob. Stačí porovnat definici uvedenou v § 1177/2 NOZ (3 měsíce) a definici uvedenou v § 2/g zákona č. 67/2013 Sb. (2 měsíce).

   4) Stranou ponechávám, že obě “definice” jsou nejasné a sporné.

   Hezký den!

   Odpovědět
   • #9372
     lojza

    Hmm, zajímavé. Takže když u nás v baráku rozúčtováváme některé služby podle počtu osob v domácnosti (slovy zákona, počet “rozhodných osob”) tak je to vlastně špatně, protože musíme zjišťovat jinou množinu osob:-))

    Podle této úvahy je pak třeba rozdíl když mi dá jedna osoba 1000Kč (jednu bankovku) a druhá osoba mi dá 10 stokorun, protože ta druhá osoba mi dala jinou množinu bankovek. Jenže já v tom rozdíl nevidím, protože ve výsledku jsem od každé jedné osoby dostal 1000Kč.

    Ono někdy stačí používat tu věc co je v hlavě a nemít tam jenom jeden velký paragraf.

    Odpovědět
 • #9370
  Pavel Pavel 
  Uživatel

  Tomáši,

  asi se ptáte na počet rozhodných osob podle zákona o službách a nikoliv na počet členů v domácnosti podle NOZ.

  U nás nepotřebujeme znát počet členů v domácnosti ani počet rozhodných osob.

  Žádnou službu totiž podle rozhodných osob nerozúčtováváme. Zejména proto, že zákon o službách je nejasný, jedná se o relativně nevýznamné služby a v neposlední řadě se přesný počet takových osob nedá zjistit i kdyby byla jasná definice.

  A pokud by se snad měl zjišťovat počet rozhodných osob, tak nikoliv na začátku roku ale na konci roku za uplynulý rok. Ale kdokoliv to může zpochybnit a jak to chcete řešit?

  Hezký den!

  Odpovědět
 • #9495
   Ota

  Takže některá SVJ neberou v potaz při placení úklidové služky, spotřeby elektřiny na chodbách, schodištích ap. Ale máme případy, že majitelka pronajme byt agentuře a ta do bytu 2+kk nastěhuje 11 UK pracovníků, tak rozúčtování je jen na tu jednu osobu, která ani v domě není hlášena? A ti UK pracují všichni na stavbě a víte jak se vracejí domů zmazaní a bláto nechají na schodech hned ten den, co se uklízelo. navíc k sobě zvou další kamarády, ubytované jinde, hlučí v době nočního klidu atd. A to za ně mají platit ti ostatní, divná logika či solitarita, ne?

  Dotaz: je rozúčtování podle počtu osob v bytech legislativně podloženo?

  Děkuji Ota

  Odpovědět
  • #9503
   Pavel Pavel 
   Uživatel

   Oto,

   rozúčtování nákladů na služby řeší § 5 zákona č. 67/2013 Sb.

   Primárně o rozúčtování nákladů rozhoduje shromáždění SVJ.

   Pokud nerozhodne, tak se rozúčtují náklady podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.

   Ale to je velmi sporný pojem, který se navíc některým zdejším pisatelům plete s pojmem počtů členů domácnosti z § 1177/2 NOZ.

   Ta skupina UK asi nebude mít v bytě domácnost, už proto, že tento pojem není v novém soukromém právu definován.

   Ostatní Vámi uvedené problémy jsou v SVJ prakticky neřešitelné. Na rozdíl od bytového družstva, což je jedna z jeho výhod.

   Hezký den!

   Odpovědět
   • #9505
     lojza

    Tak určitěěě, ještě jsi měl použít “množinu osob” a bylo by to kompletní, ty paragrafe:)

    Odpovědět
   • #9506
     Pátek

    Ślo by spamera lojzu průběžně mazat? Děkuji.

    Odpovědět
   • #9507
     lojza

    Něco se ti nelíbí Pátku?? Budeš určitě dosti nevyrovnaná osobnost Pátku, která se nedokáže postavit k záludnostem života čelem! Možná bych to i tipoval, že jsi Pavel “převlečený” za Pátka, jelikož tenhle nick tady vidím poprvé:-)

    Odpovědět
Reakce na: počet členů v domácnosti

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?