počet členů v domácnosti

Zvolená otázka obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  lojza a poslední změna proběhla před 3 h, 42 m.

  • Tvůrce
    Téma
  • #9367 Odpovědět

    Tomass

    Dobrý den, necháváte si od každého vlastníka bytu na začátku roku potvrzovat počet členů v domácnosti, nebo vycházíte z toho, že vám to lidi při změnách posílají? Případně – je to od výboru povinnost? Děkuju za vaše zkušenosti.

  • Autor
    Odpovědi
  • #9368
     Kaja

    Zdravím, u nás automaticky na přelomu roku rozešleme mailem všem vlastníkům úplně jednoduchý formulář s 12 ti okénky podle měsíců, aby doplnili počty, podepsali a hodili do schránky SVJ.

    Odpovědět
  • #9369
    Martin Černý Martin Černý 
    Uživatel

    Dobrý den,
    dle §1177, odst. 2 občanského zákoníku musí vlastník bytu SVJ bez zbytečného odkladu oznamovat změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a zároveň v něm bydlí po dobu v souhrnu nejméně třech měsíců v kalendářním roce. Plnění těchto povinností ve smyslu nařízení vlády č. 366/2013 Sb. vymáhá vůči vlastníkům osoba odpovědná za správu domu, z čehož můžeme dovozovat, že SVJ v případech, kdy vlastník sám nenahlásí změnu v počtu osob v jeho domácnosti, má povinnost tyto informace požadovat. Z praktického hlediska je samozřejmě na místě, aby výbor třeba pravidelně rozesílal příslušný formulář, jak píše Kaja.

    Odpovědět
    • #9371
      Pavel Pavel 
      Uživatel

      Pane Černý,

      mám jiný názor.

      1) § 1177/2 NOZ sice něco ukládá, ale oznamování počtu členů v domácnosti je nesmysl. Nikdo takový počet členů nepotřebuje znát.

      2) V NV 366/2013 Sb. není uvedeno, že plnění této oznamovací povinnosti vymáhá vůči členům SVJ. Tuto povinnost vymáhání nemůže NV ukládat již proto, že počet členů domácnosti se k ničemu nehodí.

      3) Pokud snad někdo používá k rozúčtování služeb rozhodné osoby podle zákona o službách, tak musí zjišťovat jinou množinu osob. Stačí porovnat definici uvedenou v § 1177/2 NOZ (3 měsíce) a definici uvedenou v § 2/g zákona č. 67/2013 Sb. (2 měsíce).

      4) Stranou ponechávám, že obě “definice” jsou nejasné a sporné.

      Hezký den!

      Odpovědět
      • #9372
         lojza

        Hmm, zajímavé. Takže když u nás v baráku rozúčtováváme některé služby podle počtu osob v domácnosti (slovy zákona, počet “rozhodných osob”) tak je to vlastně špatně, protože musíme zjišťovat jinou množinu osob:-))

        Podle této úvahy je pak třeba rozdíl když mi dá jedna osoba 1000Kč (jednu bankovku) a druhá osoba mi dá 10 stokorun, protože ta druhá osoba mi dala jinou množinu bankovek. Jenže já v tom rozdíl nevidím, protože ve výsledku jsem od každé jedné osoby dostal 1000Kč.

        Ono někdy stačí používat tu věc co je v hlavě a nemít tam jenom jeden velký paragraf.

        Odpovědět
  • #9370
    Pavel Pavel 
    Uživatel

    Tomáši,

    asi se ptáte na počet rozhodných osob podle zákona o službách a nikoliv na počet členů v domácnosti podle NOZ.

    U nás nepotřebujeme znát počet členů v domácnosti ani počet rozhodných osob.

    Žádnou službu totiž podle rozhodných osob nerozúčtováváme. Zejména proto, že zákon o službách je nejasný, jedná se o relativně nevýznamné služby a v neposlední řadě se přesný počet takových osob nedá zjistit i kdyby byla jasná definice.

    A pokud by se snad měl zjišťovat počet rozhodných osob, tak nikoliv na začátku roku ale na konci roku za uplynulý rok. Ale kdokoliv to může zpochybnit a jak to chcete řešit?

    Hezký den!

    Odpovědět
  • #9495
     Ota

    Takže některá SVJ neberou v potaz při placení úklidové služky, spotřeby elektřiny na chodbách, schodištích ap. Ale máme případy, že majitelka pronajme byt agentuře a ta do bytu 2+kk nastěhuje 11 UK pracovníků, tak rozúčtování je jen na tu jednu osobu, která ani v domě není hlášena? A ti UK pracují všichni na stavbě a víte jak se vracejí domů zmazaní a bláto nechají na schodech hned ten den, co se uklízelo. navíc k sobě zvou další kamarády, ubytované jinde, hlučí v době nočního klidu atd. A to za ně mají platit ti ostatní, divná logika či solitarita, ne?

    Dotaz: je rozúčtování podle počtu osob v bytech legislativně podloženo?

    Děkuji Ota

    Odpovědět
    • #9503
      Pavel Pavel 
      Uživatel

      Oto,

      rozúčtování nákladů na služby řeší § 5 zákona č. 67/2013 Sb.

      Primárně o rozúčtování nákladů rozhoduje shromáždění SVJ.

      Pokud nerozhodne, tak se rozúčtují náklady podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.

      Ale to je velmi sporný pojem, který se navíc některým zdejším pisatelům plete s pojmem počtů členů domácnosti z § 1177/2 NOZ.

      Ta skupina UK asi nebude mít v bytě domácnost, už proto, že tento pojem není v novém soukromém právu definován.

      Ostatní Vámi uvedené problémy jsou v SVJ prakticky neřešitelné. Na rozdíl od bytového družstva, což je jedna z jeho výhod.

      Hezký den!

      Odpovědět
      • #9505
         lojza

        Tak určitěěě, ještě jsi měl použít “množinu osob” a bylo by to kompletní, ty paragrafe:)

        Odpovědět
      • #9506
         Pátek

        Ślo by spamera lojzu průběžně mazat? Děkuji.

        Odpovědět
      • #9507
         lojza

        Něco se ti nelíbí Pátku?? Budeš určitě dosti nevyrovnaná osobnost Pátku, která se nedokáže postavit k záludnostem života čelem! Možná bych to i tipoval, že jsi Pavel “převlečený” za Pátka, jelikož tenhle nick tady vidím poprvé:-)

        Odpovědět
Reakce na: počet členů v domácnosti

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:




Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?