Komentujeme: Bydlíte v pronájmu? Co si už od vlastníka bytu nemusíte nechat líbit?

Článek na Okolobytu.cz Bydlíte v pronájmu? Co si už od vlastníka bytu nemusíte nechat líbit? o řešení konfliktních situací u pronájmu bytu patřil za poslední dva měsíce k nejčtenějším. V diskusi k článku byla řešena i následující konkrétní situace, ke které jsme připravili komentář.

Je obava z exekuce oprávněná?

Pronajímatelce bytu začaly chodit dopisy od soudu s tím, že v katastru nemovitostí je napsáno exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a zahájení exekuce. Majitel bytu se obává, že každým dnem dorazí exekutor a polepí mu věci v bytě a vyhodí ho na ulici.
S pronajímatelkou má vlastník bytu uzavřenou platnou smlouvu a peníze dostává na ruku. Je obava ze zabavení věcí v bytě a dalších problémů ze strany vlastníka bytu oprávněná? Komentář pro e-letter zpracoval Martin Černý, redaktor Okolobytu.cz, specializující se na oblasti SVJ a BD.

Musí být průkazné, co patří vám a co pronajímateli

Co se týče vašich věcí v pronajatém bytě, musíte v případě provedení exekuce prokázat, že nepatří pronajímateli. K tomu může posloužit primárně předávací protokol, z něhož by jasně vyplývalo, které věci patří vám a které naopak pronajímateli. Dále můžete k prokázání vlastnictví použít účtenky, výpisy z účtu a podobně. Pokud se i tak některé Vaše věci objeví v soupisu exekutora, máte 30 dnů ode dne, kdy jste se o přítomnosti věcí v soupisu dozvěděl, na to, abyste zažádal o jejich vyškrtnutí. V případě neochoty exekutora toto učinit, musíte podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce. Za určitých podmínek může soud v rámci výkonu rozhodnutí prodejem nemovitosti rozhodnout, že nájem skončí (§336a, odst. (2), písm a) a následující občanského soudního řádu), a to v případech, kdy je nájemné zcela nepřiměřené k obvyklé výši nájemného v místě a čase a dále z důvodu, kdy by Vaše nájemní právo výrazně omezovalo možnost prodeje nemovitosti v dražbě. Jinak dle §336a, odst.1, písm d) OSŘ nájemní právo v dražbě nezaniká. Jestliže ale nebyla existence nájmu známa, tak poté práva a povinnosti z něj automaticky přejdou na vydražitele.

4komentáře
  1. Stánislava 2 měsíci staré

    Dobrý den mám dotaz musím přistoupit na zvýšení nájmu když nemám od majitele nájemní smlouvu jenom návrh nájemní smlouvy a to již 20 roků. A teď mi vyhrožuje soudem když nepřistoupím na navýšení nájemného za 20let do bytu neinvestoval nic byt je v púvodním stavu odr.1981 .Děkuji za odpověď

    • Martin Černý
      Martin Černý 2 měsíci staré

      Dobrý den,
      pronajímatel Vám dle §2249, odst.1 občanského zákoníku za předpokladu, že jste oba možnost zvýšení nájmu v minulosti výslovně nevyloučili, může písemně navrhnout zvýšení nájemného, které nesmí překročit 20% (včetně potencionálního zvýšení, které případně proběhlo v posledních třech letech). Dalším limitem zvýšení nájemného je hledisko obvyklého nájemného daném místními poměry (tzn. výše nájemného nesmí být nepoměrně vyšší, než je ve Vašem okolí obvyklé). Vy s takovým návrhem pronajímatele ale vůbec nemusíte souhlasit. Pokud pronajímateli do dvou měsíců ode dne, kdy jste obdržela jeho návrh, nesdělíte v písemné formě, že se zvýšením nájemného souhlasíte, má právo do tří měsíců podat návrh soudu, aby o výši nájemného rozhodl.

  2. Jana 2 měsíci staré

    Nějak tomu nerozumím, mezi majitelem bytu a nájemcem (nájemníkem) je ještě mezistupeň pronajímatelka ? Nebo je to synonymum pro majitelku bytu ? Nebo pro nájemnici ????

  3. rrr 2 měsíci staré

    Je to pěkná hloupost… ať si po sobě autor článku vše přečte a zamyslí se nad tím…. hlavně pojmy jako nájemce..pronajímatel..majitel…

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?