Jak se pronájem bytu studentům liší od klasického dlouhodobého pronájmu?

S blížícím se začátkem nového semestru na vysokých školách se na inzertních portálech i sociálních sítích začínají kupit poptávky po studentském bydlení. Máte volný byt k pronájmu a přemýšlíte, jestli se vám vyplatí pronajímat právě studentům? Jak se liší od klasického dlouhodobého pronájmu a co od něj očekávat?

Hlavní výhodou pronájmu bytu studentům je více peněz

Majitelům bytů v městech jako Praha, Brno, Olomouc či Ostrava a dalších se tak nabízí možnost pronajímat právě studentům. Vhodná je tato možnost zejména pro majitele větších bytů v centrech měst. Takové totiž mají větší šanci uspět spíše u studentů než u rodin s dětmi, kterým by mohl vadit hluk a obavy, že nemohou pustit děti samotné ven. „Nejvyšší poptávku ze strany studentů tradičně pozorujeme u bytů 2+1 a 3+1. Žádané bývají byty s neprůchozími pokoji, v blízkosti fakult a s dobrou dopravní dostupností. Další výhodou jsou pak prostorné pokoje, do nichž se vejde více studentů,“ popisuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů a aktuálně se stará o více než 2 500 bytů napříč Českou republikou.

Co se financí týče, hlavní výhodou pronájmu studentům je fakt, že lze nemovitost pronajmout za více peněz, než kdyby v ní bydlela například rodina či pár. Platí to zejména u dispozičně větších bytů (alespoň 2+1), kde může mít více osob vlastní pokoj, a u bytů s prostornými pokoji, do nichž se vejde dva a více studentů. Například v Brně se pohybuje cena za lůžko u studentského bytu po odečtení energií od 4 250 do 5 000 korun. U bytu dispozice 3+1 při počtu 2 lůžek na pokoji tak může majiteli plynout nájem 25 500 až 30 000 korun. Byt 3+1 se přitom v Brně pronajímá aktuálně průměrně za 18 500 korun. Studentům navíc bydlení minimálně z větší části hradí rodiče, takže se není potřeba obávat, že vašim nájemcům nezbude na nájem. I mezi studenty samozřejmě můžete narazit na neplatiče, většinou však bude stačit urgence, aby se dlužná částka dostala na váš účet.

Čtěte také:  Představuje trvalý pobyt v pronájmu pro vlastníka bytu nějaké riziko a lze ho zakázat?

Smlouva o pronájmu bytu studentům

Při uzavírání nájemní smlouvy se studenty se nabízí dvě řešení: podepsat smlouvu s každým nájemníkem zvlášť, anebo pouze s jedním z nich a ten se postará o placení nájemného a obsazení bytu. U jednotlivých smluv budete mít lepší přehled o tom, kdo ve vašem bytě bydlí, budete ale muset hlídat více plateb a vše kolem bytu řešit s více lidmi. Každopádně se ujistěte, že nájemníci jsou seznámeni s tříměsíční výpovědní lhůtou a domluvte se s nimi, kdo bude hledat náhradníky. „Smlouvám samozřejmě i v případě pronájmu studentům věnujte důkladnou pozornost. Pokud pro její sestavení nevyužijete služeb právníka a raději použijete vzory z internetu, dbejte na to, aby byly z důvěryhodného zdroje a aktuální,“ radí Michal Hrbatý a dodává, že na webu služby Ideální nájemce lze stáhnout vzory nájemních smluv sestavené týmem zkušených právníků, každoročně aktualizované a obsahující i inflační doložku.

Nabízet byt s vybavením, nebo bez?

Častou otázkou majitelů nemovitostí bývá, zda byt pro studenty nabízet s vybavením nebo bez. Obvykle není problém najít zájemce o jednu i druhou variantu, určitě ale myslete na zařízení koupelny a kuchyně. Minimálně velké spotřebiče jako lednice a trouba jsou standard, který studenti očekávají, dobrou volbou je i pračka. Pokud ji totiž nepořídíte, vaši nájemníci s největší pravděpodobností zvolí spotřebič horší kvality. A u takového je vytopený byt či vyplavení sousedé otázkou času, což znamená starosti nejen pro nájemníky, ale i majitele.

U vybaveného bytu se vyplatí předávací protokol včetně seznamu vybavení a fotodokumentace

Pokud zvolíte variantu předem vybaveného bytu, je v případě studentů mnohdy potřeba počítat s větším opotřebením nábytku, a tedy i častějšími opravami a renovacemi. Na druhou stranu není potřeba investovat do prémiového či luxusního vybavení, studentské nároky jsou skromnější. Bohatě postačí nábytek za rozumné peníze z IKEA. I u levnějšího vybavení však stále platí, že předávací protokol včetně seznamu vybavení a fotodokumentace je nezbytnou přílohou smlouvy.

Čtěte také:  Kdy a o kolik je možné zvýšení nájemného

Napsat komentář