Jak vyřešit hluk od sousedů? Pomůže vám předstěna ze sádrokartonu

Nadměrný hluk často trápí lidi žijící zejména v bytových domech ve městě. Kromě únavy z nevyspání může hluk zhoršit paměť, způsobit ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. Účinným řešením nadměrného hluku je sádrokartonová předsazená stěna. Navíc získáte i další benefity, které při bydlení oceníte.

Hluk od sousedů patří mezi nejčastější problémy, které v rámci bydlení řešíme

Problém s obtěžujícím hlukem je obvyklý nejen v panelácích, ale velmi často si na něj stěžují i obyvatelé řady novostaveb. Bývá slyšet nejen dupání, ale i nahlas puštěná televize od sousedů ve večerních hodinách, splachování toalet, ždímání pračky. Zejména v klidových hodinách může být obtěžující i hlasitý hovor a běžný provoz domácnosti.

Klid, který doma požadujeme, je mimořádně důležitým kritériem pohody bydlení. Je nezbytný pro odpočinek i pro práci, na kterou se v domácím prostředí potřebujeme soustředit.

Kromě osobní nepohody může obtěžující hluk způsobovat i zdravotní problémy, například zhoršení sluchu, stres, bolesti hlavy nebo potíže se soustředěním.

O přenosu hluku rozhoduje konstrukce vnitřních příček

V prostorách budovy se může hluk z vedlejších místností natolik utlumit, že ho obyvatelé neuslyší vůbec, a lidé tak vedle sebe mohou žít i pracovat v akustické pohodě. Záleží na konstrukci vnitřních příček. „Vlastnost konstrukcí označující se jako vzduchová neprůzvučnost a zejména její výše, uváděná v decibelech, určuje akustický komfort. Čím vyšší je její hodnota, tím vyšší je komfort a v místnosti je méně hluku,“ vysvětluje Robert Hošek, vedoucí Centra technické podpory Rigips. Věděli jste, že hluk ždímající pračky s hodnotou průměrně 70 dB se blíží polovině hlučnosti startu tryskového letadla s hlučností až 130 dB?

Řešení hluku, který do našeho bytu proniká od sousedů, většinou zůstane na nás

Účinným řešením pro snížení hluku je instalace sádrokartonové předstěny. Podmínkou však je použití speciální modré sádrokartonové desky s neprůzvučností až 78 dB, která velmi výrazně snižuje možnost pronikání rušivých zvuků od sousedů.

Čtěte také:  Mlžení a rosení oken. Kde je problém?

Instalace akustické předstěny ze sádrokartonu přinese výrazné zlepšení akustiky

Foto Rigips
Foto Rigips

Instalace konstrukce je jednoduchá a časem i přípravou odpovídá malování. „O tom, že i ve starším panelákovém bytě lze dosáhnout výrazného zvýšení akustického komfortu, vypovídá měření neprůzvučnosti na stavbě ve spolupráci s nezávislým Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze. Před instalací akustických desek a vhodné izolace v panelovém domě akustici v jedné místnosti naměřili vzduchovou neprůzvučnost 47 dB. Po instalaci došlo ke zvýšení o 6 dB, na hodnotu 53 dB – což už je značný rozdíl. Na kompletní stavbu sádrokartonové předstěny a samotné měření se můžete podívat na Youtube kanále Rigips,“ popisuje konkrétní přednosti sádrokartonové konstrukce specialista Robert Hošek z Rigipsu. Obecně lze instalací této předstěny dosáhnout zlepšení zvukové neprůzvučnosti až o 25 dB. Záleží však na vedlejších cestách, kterými může zvuk pronikat – například starší netěsnící dveře, jako tomu bylo v tomto panelovém domě – fungují pak jako akustický most.

Hodnoty zdroje hluku

0 dBPráh zvuku, slyšení
20 dBPadající listí
40 dBBěžné hlukové pozadí
50 dBNormální bavení se mezi sebou
50 dBMírný déšť
55 dBTelevizor při běžné hlasitosti
60 dBHlasité bavení se mezi sebou
60 dBMyčka nádobí
70 dBŽdímající pračka
70 dBTrvalý dlouhodobý zvuk nad tuto hranici má negativní vliv na zdraví
75 dBSpláchnutí toalety
80 dBKřik
80 dBOsobní auto v městském provozu
90 dBNákladní auto v městském provozu
90 dBJedoucí vlak
100 dBŘetězová motorová pila
110 dBRockový koncert
130 dBStart tryskového letadla
130 dBPráh bolestivosti, hrozí poškození sluchu při náhlém zvuku nad 130 dB
140 dBVýstřel děla z bezprostřední blízkosti
ilustrační hodnoty

Zdravý a čistý vzduch v interiéru jako bonus

Modré akustické sádrokartonové desky Rigips mají kromě výborných akustických vlastností ještě další přednost. Dokážou totiž neutralizovat formaldehyd, který se běžně vyskytuje v domácnostech, prakticky v každém výrobku. Formaldehyd je přirozenou součástí našeho prostředí, najdeme ho téměř všude – doma v koberci, nábytku, vylučují ho v malém množství také lidé, zvířata i rostliny, ale v nadměrném množství životu škodí. „Proto v sobě akustické desky mají technologii Activ’Air®, která dokáže formaldehyd odbourávat, a přispívají tak k čistému a zdravému vzduchu v interiéru,“ doplňuje Robert Hošek.

3 komentáře u „Jak vyřešit hluk od sousedů? Pomůže vám předstěna ze sádrokartonu“

  1. Dobrý den, bydlíme v 5 patře panelového domu a nad námi dělali dřevěnou podlahu ne odborníci ale sám soused s bráchou ani certifikát na to nemají je to dupani hodně slyšet a ještě si tam vodí dost hlučné návštěvy a většinou dlouho do noci nic nepomaha již tam byli dvakrát policajti a nic se nedělo ani jim ně otevřeli už nevíme jak dál jsme již v důchodu a potrebujeme již v noci se vyspat, děkuji Jarmila

    Odpovědět

Napsat komentář