Jak se zbavit mravenců v bytě?

Představa nekonečné mravenčí dálnice, která vede přes náš byt, není nic příjemného. Právě teď jsou naše příbytky v ohrožení. Letošní slunečné dny s minimem srážek představují podle odborníků ideální podmínky pro množení hmyzu, včetně mravenců.

Výraznou inteligenci projevují právě při získávání potravy

Právě v těchto týdnech začínají mravenci hledat nová místa, kde by začali stavět svá mraveniště. Než se nadějeme, ocitnou se v naší blízkosti. V rámci hledání potravy zabrousí i do našich příbytků. Běda nám, pokud svým vynikajícím čichem objeví jediný drobeček.
Mravenci žijí vysoce organizovaně se složitými vzorci chování. Když se dostanou k jídlu, dokážou to sdělit ostatním tak, že pokládají feromonovou stopu. Ostatní se seběhnou na místo a pomáhají odnášet nalezenou potravu. Pak do našeho bytu začnou chodit jako do samoobsluhy a nejsou výjimečné případy, kdy si přímo u nás doma postupně vybudují celé nové mraveniště.

Nejvíce je láká kuchyně, nepohrdnou však ani ostatními částmi bytu

Mravenci si s oblibou zakládají mraveniště v domech za obložením stěn a v různých škvírách. Kolonii si mravenci prvních pár let budují nepozorovaně a sem tam nějaký mravenec nám unikne. Všimneme si jich až ve chvíli, kdy si naším bytem pochodují v nekonečném zástupu. V tu chvíli už bývá náročné se jich zbavit.

Nejprve trochu detektivní práce

Prvním úkolem je zjistit, odkud k vám mravenci přilézají. Typická jsou místa kolem dveří, oken a nejrůznější škvíry. Tyto vstupy jim uzavřete. Funguje i klasický přípravkem na mytí nádobí, kterým zakápnete škvíru. Použít můžete i obyčejné savo, stejně funguje acetonové ředidlo, lepidlo kanagon nebo i zubní pasta.

Jaké návnady na mravence můžeme použít?

V domech, bytech, ale také na balkonech a terasách, kde pobývají i děti a domácí mazlíčci, je vhodné použít návnadu, která obsahuje účinnou látkou spinosad. Látka spinosad je produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě.
Dózy s roztokem se umístí v blízkosti mraveniště nebo většího výskytu mravenců. Mravenci k dózám s návnadou běhají opravdu jak do bufetu. Roztok nanosí do mraveniště, kde jím krmí dělnice, larvy a královnu. Dózy by měly zůstat na místě asi 3 – 4 týdny, nebo tak dlouho, dokud mravenci návnadu přijímají. Průhledné víčko umožňuje pravidelnou kontrolu množství účinné látky. Dózy je třeba kontrolovat a po spotřebování obsahu doplnit.
Chtěli byste se zbavit mravenců hned? Pro okamžitou likvidaci mravenců je vhodné použít kontaktní přípravek s účinnou látkou pyrethrin. Také tato látka pochází z přírody, jedná se o extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium). Přípravek ve formě posypu, nebo postřiku se aplikuje především na mravenčí stezky.
V létě se může stát, že mravenci na návnadu nereagují i několik týdnů. V období rojení totiž nepřijímají žádnou potravu. Není ale nic ztraceno. Až rojení ustane, začnou potravu opět přijímat a návnada bude zase plnit svůj účel.
Nedaří-li se nám mravence z bytu dostat, obraťte se na dezinsekční firmu.

Čtěte také:  Které přípravky na mytí nádobí opravdu umyjí a u kterých je lepší si dokonce vzít ochranné rukavice?

Co proti mravencům také funguje?

Na internetu můžeme najít řadu tipů, co by na mravence také mohlo zabírat. Hledáte-li něco absolutně přírodního, vyzkoušejte nastrouhaný osolený celer posypaný skořicí. Po této nelibé kombinaci mravenci okamžitě začnou váš byt hromadně opouštět. Stejně by mělo fungovat, pokud nasypete do mravenčích cestiček pepř, kuchyňskou sůl nebo pálivou papriku. Mravenci jsou alergičtí na silné vůně. Například skořici, mátu, hřebíček, citrón či majoránku.To vše navíc běžně najdeme v kuchyni a je to i levné řešení.

Největší ochranou proti mravencům je důslednost

Základem je správně skladovat potraviny. Mouku, cukr, krupici, strouhanku a podobné potraviny nenechávejte v papírových obalech, do kterých se mravenci snadno dostanou. Pozor také na sladké a slané pečivo, vajíčka a maso. Mravenci si ale dokážou pochutnat i na papírových kapesnících!
Udržujte kuchyň v čistotě a byt kontrolujte. Mravenci se naučí k vám chodit i kvůli pár drobkům, které zůstávají po dětské snídani.

Mravenci ale přesto zasluhují nás obdiv

Věděli jste, že mravenec unese až dvacetinásobek své vlastní váhy?

Kdyby se měl člověk pohybovat tak, jako mravenec, jeho rychlost by dosahovala 100 km/hod.

Žijí ve vysoce organizovaných a spolupracujících společenstvích. která se věnují například strategickému vedení válek či zemědělství. Zeměkouli obývají již 50 milionů let.

Celkem bylo popsáno 12,5 tisíce druhů mravenců, jen na našem území jich žije přes sto druhů.

V jednom mraveništi může žít i více než 1 milion jedinců, v mravenčí kolonii pak mnoho milionů.

Důležitou součástí potravy mravenců je medovice, kterou vylučují mšice, Mravenci se o mšice starají, na zimu je odnášejí do svého mraveniště, po sezónu je chrání před predátory a přenáší k potravě.

2komentáře
 1. Hanina 12 měsíci staré

  Ahoj, mravenci ještě nejsou nic proti octomilkám. Dědeček bydlí sám, klidně nechává na lince zbytky jídla a ovoce a nepřeju vám vidět, když za nim přijdeme. Nemáte někdo zkušenost, co s tím?

 2. redakce okolobytu.cz 12 měsíci staré

  Dobrý den, Hanino, o octomilkách je na Okolobytu.cz článek
  Jak vyhubit octomilky. Testovali jsme za vás, co opravdu funguje.
  https://okolobytu.cz/clanky/jak-vyhubit-octomilky-testovali-jsme-za-vas-co-opravdu-funguje/

  S pozdravem Redakce Okolobytu.cz

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?