Jak můžeme zmírnit horko v bytě a kolik za to zaplatíme?

Jak se ukazuje, na teplé letní dny letošní léto rozhodně skoupé nebude. Horko nás pronásleduje na každém kroku a udržet příjemný chládek není ani doma snadné. Řešení se nabízí několik. Od těch méně náročných, jako je použití okenních žaluzií nebo větráku, až po ty finančně nákladnější v podobě klimatizace.

 

Pořízení klimatizace do bytu je nutné dobře propočítat

Koupě klimatizace se může zdát vhodnou volbou, jak vedra uvnitř v bytě či domě snížit. Je však nutné si rozmyslet správný výběr, aby se z výhodné koupě nestal energetický žrout. Právě v létě díky chlazení interiéru spotřeba elektřiny stoupá. Vyplatí se proto porovnat si nabídky i dodavatelů elektřiny.

Energetický štítek napoví

Při výběru klimatizace byste rozhodně měli vzít v potaz, jakou mají jednotlivé modely spotřebu energie. Vodítkem může být energetický štítek, kdy i u klimatizací platí, že ty s energetickým štítkem A++ jsou jedny nejúspornějších. Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 2 500 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu se projeví na vašem rodinném rozpočtu částkou převyšující 3 000 korun.

Také větrák nám může přinést určitou úlevu

Větrák je spíše takové pocitové šidítko, ale určitou úlevu od horka nám také přináší. Tady o energeticky úsporných provedeních moc hovořit nemůžeme a hodiny provozu nás budou stát určitou spotřebu elektřiny.
Pořízení větráku je ale určitě levnější, než nákup klimatizace. Ty nejlevnější se dají pořídit již od několika stovek a teplotu v místnosti o něco zchladí. K výhodám patří jednoduché přemisťování. Jejich nevýhodou je, že zejména levné modely jsou dost hlučné. Také si dobře rozmyslete, kam větrák postavíte. Pokud bude mířit přímo na vás, pravděpodobně to odnesete zánětem středního ucha nebo zablokovanou páteří.

Čtěte také:  Jak na makramé? Drhání je opět IN

Co nám doma ještě může proti horku pomoci?

Ať už rozhodnete pro klimatizaci či větrák, rozhodně nezapomeňte ani na jednoduchá základní opatření. Jedním z nich je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní chladnější vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Rovněž se snažte zabránit pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vhodným řešením je zastínění oken pomocí žaluzií, rolet, markýz či alespoň závěsů. Další variantou jsou odrazové okenní fólie na vnější straně oken, které odráží sluneční záření.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?