Jak předcházet ztrátě dat v počítači při náhlém výpadku proudu

Zejména v letních měsících nás mohou zaskočit náhlé přerušení dodávek elektřiny zapříčiněné klimatickými nebo jinými vnějšími vlivy. Bez preventivních opatření jsou obavy z poškození přístrojů i ze ztráty neuložených dat ve vašem počítači zcela na místě.

Překvapit může vichr, krupobití i bouřka, stejně tak závada na rozvodné síti

K událostem, které přísun elektrické energie ohrožují, navíc dochází čím dál častěji. Do konce 21. století bude podle předpovědi německých vědců v Evropě růst frekvence bouřek, krupobití a silných větrů. Za fenoménem stojí stoupající vlhkost poblíž zemského povrchu. Máte své počítače na podobnou situaci zabezpečeny?

Domácnosti zpravidla náhradní zdroj elektřiny nemají

Před výpadky proudu je ochrana záložními zdroji energie. Zatímco firmy, které k fungování potřebují servery, volí jako pojistku elektrocentrály, domácnosti tyto situace zpravidla vyřešeny nemají a zůstávají bez záložního zdroje. Taková situace představuje závažný problém právě pro stolní počítače, ze kterých jako lusknutím prstu zmizí rozpracovaná data. Zejména v dnešní době, kdy u řady profesí výrazně přibylo práce z domova, to může znamenat velmi nepříjemný problém.

Spolehlivost nabízí UPS

“Před ztrátou neuložených úkonů chrání uživatele počítačů UPS (Uninterruptible Power Supply, nepřerušitelný zdroj energie). Zařízení zajišťuje rychlý a stabilní přísun energie v případě výpadku proudu. Srdcem UPS je vyměnitelná baterie, kterou dodávky elektřiny ze sítě udržují v nabitém stavu a která v případě nouze začne připojená zařízení sama napájet,” radí Radim Tlapák z českého internetového obchodu s bateriemi BatteryShop.cz.

Nejvýkonnější nepřerušitelný zdroj napájení zvládne dobíjet přístroje po několik desítek minut. Pomůže tak překlenout kritickou dobu bez proudu a poskytne vám dostatek času k uložení všech procesů na PC.

Díky okamžité reakci UPS se nemusíte obávat ani poškození spotřebičů, k němuž při náhlém vypnutí proudu někdy dochází. UPS poslouží majitelům rovněž v době nestability vstupního napětí. Záložní zdroj pečlivě monitoruje kolísání toku a chrání citlivé přístroje.

Čtěte také:  Opravy a údržba pronajatého bytu. Kdo a co hradí?

Který vybrat?

Při výběru nepřerušitelného zdroje energie se orientujte podle příkonu připojených zařízení. Pro ochranu domácích přístrojů, jako je PC, vám stačí UPS o výkonu do 500 W. Výkonnější modely doporučuji využít pro servery a kanceláře. Že je o UPS zájem, potvrzují například statistiky prodeje baterií do UPS naší české značky T6 Power, kdy se poptávka na zahraničních trzích meziročně zvýšila o 96 %.

Péče o vyměnitelnou baterii

Životnost UPS avšak není nekonečná. Standardně se zdroj o ochranu napojených přístrojů postará po dobu 3 až 5 let. Výdrž baterie ovlivňuje několik faktorů. Roli hraje například teplota a vlhkost prostředí. Neumisťujte UPS k topným tělesům a do vlhkých sklepů. Péči je potřeba věnovat také pravidelnému čištění zařízení. Zejména UPS s ventilátory si zaslouží zvýšenou pozornost, co se úklidu prachu týče. Kvůli nánosu nepořádku totiž dochází k přehřívání záložního zdroje.

Pokud akumulátor doslouží, nezoufejte. Náhradní baterie jsou běžně dostupné, a to například v internetovém obchodu BatteryShop.cz. Při pořizování akumulátoru si dejte pozor na kompatibilitu nového dílu se značkou a typem vašeho záložního zdroje. V současné době UPS nejčastěji využívají uzavřené bezúdržbové olověné baterie typu VRLA, které je dobré po 5 letech měnit.

Napsat komentář