Formy pronájmu bytů se mění. Co to znamená pro vlastníky bytů?

Zájem o nájemní bydlení stoupá. Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, horší dostupnost hypoték a stoupající úrokové sazby. Připočteme-li ceny bytů, je vlastní bydlení pro mnohé nedostupné. Řešením je nájemní smlouva.  

Časté jsou smlouvy o nájmu bytu na dobu určitou

Cestovní ruch se v České republice ještě nevrátil do předcovidových měřítek. To se projevuje i u nájemních bytů. Do oběhu je totiž pouští i ti, kteří je původně pořizovali pouze za účelem jejich krátkodobého pronájmu.

„Byty, které byly původně určené ať už českým nebo zahraničním turistům, během posledních dvou let ztratily svůj původní investiční záměr a pro jejich majitele by bylo vyloženě nechytré spoléhat jen na krátkodobý pronájem. Mnoho z těchto bytů je tak nyní nabízeno například businessmanům nebo jednotlivcům a rodinám, kteří hledají nájem na předem určenou dobu, třeba na půl roku či na rok,“ vysvětluje David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Podmínky pro dlouhodobý pronájem bytu. Splňujete je?

U dlouhodobého pronájmu je pro vlastníka bytu zásadní platební morálka nájemníka.

Není výjimkou, že se koncept krátkodobého bydlení v některých městských částech úplně proměnil a mnoho lidí si do svých nemovitostí nastěhovalo celé rodiny za podmínek, které obvykle odpovídají dlouhodobému bydlení. Ani v těchto případech se však vlastníci nemovitostí úplně nevyhnou možným problémům.

Je třeba si uvědomit odlišnost krátkodobého a dlouhodobého pronájmu

S krátkodobým pronájmem mají vlastníci většinou více práce, i dlouhodobý pronájem ale má svá rizika. Výjimkou nejsou například nájemníci neplatiči, které je v mezích zákonech navíc velmi těžké z nemovitosti vystěhovat, a to i v případech, kdy opravdu záměrně neplatí. A pokud pak někdo na takovou nemovitost platí hypotéku a narazí na podobného problémového nájemníka, může se na několik měsíců ocitnout bez příjmu,“ dodává Novotný.

Čtěte také:  Základní úroková sazba zůstává beze změny. Hypotéky zlevňují jen pozvolně

Trendem je předání hledání nájemníků a provozu investičního bytu správci

Řada investorů volí u pronájmu bytu jistotu a bezproblémovost. Uzavírají smlouvu s některou ze společností, které nabízejí službu garantovaného nájmu. Služba spočívá v tom, že se o hledání nájemníků a provoz bytu stará společnost sama a po ukončení smlouvy ji vrací vlastníkovi v původním zdokumentovaném stavu.

Za tyto služby si bere předem domluvenou provizi a vlastníkovi dále vyplácí smluvené nájemné, a to i v případech, kdy je nemovitost neobsazena nebo nájemník neplatí. Tím zůstává vlastníkovi bytu jistota příjmu.

Napsat komentář