Designérka radí: Jak na nás působí jednotlivé barvy a jak je v interiéru kombinovat

Nová výmalba stěn umí s pokojem hotová kouzla. Pomocí správně zvolených tónů lze místnosti opticky zvýšit, snížit, rozšířit i naopak zmenšit. Při výběru berte na vědomí i to, že barvy působí též na naši náladu.

Trendem je kombinace bílé a černé. Nemusíte se jí bát

„I přes to, že kombinace černé a bílé může na první pohled působit výrazně a tvrdě, jedná se o trend 2020. S černobílou kombinací si lze hezky hrát. Vymalujte stěnu, na kterou dopadá nejvíce světla, černou. Zbylé pak bíle. Docílíte minimalistické a čisté kombinace. Opět jsou také trendem odstíny zelené, modré čí tmavě tyrkysové,“ radí designérka Alexandra Dýcková, která se podílela na barevné paletě Primalex Essence.

„Pro to, abychom docílili krásného a příjemného domova, se ale rozhodně nemusíme řídit pouze aktuálními trendy. Vybírejte vždy jako hlavní odstín ten, který je vám příjemný a zbylé barvy vhodně nakombinujte.“

Odstíny ze skupiny červené posunou váš domov k jihu

Tato barva je vhodná především pro jedince se silně vyvinutou emoční stránkou osobnosti. Ostřejší odstíny přímo vyzývá k aktivitě. Vybírejte je do místností, ve kterých potřebujete podnítit aktivitu, skvěle bude slušet každé pracovně, ale i jídelně. Vždy ale pamatujte, aby výrazné a syté odstíny nebyly využívány celoplošně, ale pouze jako akcent. Využívat je určitě můžete i v rámci jedné barevné skupiny. Teplé zemité tóny pálené terra coty fungují perfektně s růžovooranžovými tóny, které vnáší do interiéru atmosféru jihu.

Žlutá v odstínu kurkumy vám dovolí oddychnout

Každá barva má množství odstínů a žlutá není výjimkou. Tlumený útulný odstín kurkumy vytvoří hřejivý pocit domova. Není nikterak zatěžující na naše smysly a dovolí nám si oddychnout a nerušeně relaxovat.

Ideální je tak do všech místností. Jemnější odstíny spolu s kurkumově žlutou vytváří krásnou kombinaci: každá místnost bude pozitivní, hřejivá, útulná, ženská, hravá a něžná zároveň.

Čtěte také:  Konference na téma Rekonstrukce a provoz bytových domů

Šedá přináší eleganci bez ohledu na styl bytu

Ani bílá, ani černá. Šedá je nejspolehlivějším základním prvkem interiéru. V kombinaci se starým i moderním nábytkem vytvoří elegantní a klidnou atmosféru v každém interiéru. Hodí se tak skvěle do obývacích pokojů, ve kterých pak můžete měnit dekorace a doplňky dle nálady nebo třeba ročního období.

Šedomodrý odstín je tak univerzální, že se hodí do všech interiérů, k mužskému i ženskému elementu. Je elegantní a hlavně nadčasový. Skvěle vypadá s přírodními, nažloutlými, béžovými i šedými tóny.

Pomůže vám vzorník barev. Kódy barev ve vzorníku napoví, které spolu ladí

Na první pohled se jedná jen o změť čísel a písmen, když ale víte, na co se dívat, odhalí vám, jaké barvy se k sobě hodí. Část kódu před pomlčkou vyjadřuje tmavost a sytost barvy. Když mají odstíny stejnou první část kódu, mají i stejnou intenzitu a budou vedle sebe působit harmonicky. Část kódu za pomlčkou označuje barevný tón, ze kterého odstín vychází. Tato část kódu vám pomůže, když hledáte více odstínů jedné barvy a spíše umírněné kombinace. Například když výklenek ve světle žlutém interiéru chcete vymalovat tmavě žlutou.

/Foto: Primalex/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?