Designérka radí: Jak na nás působí jednotlivé barvy a jak je v interiéru kombinovat

Nová výmalba stěn umí s pokojem hotová kouzla. Pomocí správně zvolených tónů lze místnosti opticky zvýšit, snížit, rozšířit i naopak zmenšit. Při výběru berte na vědomí i to, že barvy působí též na naši náladu.

Trendem je kombinace bílé a černé. Nemusíte se jí bát

„I přes to, že kombinace černé a bílé může na první pohled působit výrazně a tvrdě, jedná se o trend 2020. S černobílou kombinací si lze hezky hrát. Vymalujte stěnu, na kterou dopadá nejvíce světla, černou. Zbylé pak bíle. Docílíte minimalistické a čisté kombinace. Opět jsou také trendem odstíny zelené, modré čí tmavě tyrkysové,“ radí designérka Alexandra Dýcková, která se podílela na barevné paletě Primalex Essence.

„Pro to, abychom docílili krásného a příjemného domova, se ale rozhodně nemusíme řídit pouze aktuálními trendy. Vybírejte vždy jako hlavní odstín ten, který je vám příjemný a zbylé barvy vhodně nakombinujte.“

Odstíny ze skupiny červené posunou váš domov k jihu

Tato barva je vhodná především pro jedince se silně vyvinutou emoční stránkou osobnosti. Ostřejší odstíny přímo vyzývá k aktivitě. Vybírejte je do místností, ve kterých potřebujete podnítit aktivitu, skvěle bude slušet každé pracovně, ale i jídelně. Vždy ale pamatujte, aby výrazné a syté odstíny nebyly využívány celoplošně, ale pouze jako akcent. Využívat je určitě můžete i v rámci jedné barevné skupiny. Teplé zemité tóny pálené terra coty fungují perfektně s růžovooranžovými tóny, které vnáší do interiéru atmosféru jihu.

Žlutá v odstínu kurkumy vám dovolí oddychnout

Každá barva má množství odstínů a žlutá není výjimkou. Tlumený útulný odstín kurkumy vytvoří hřejivý pocit domova. Není nikterak zatěžující na naše smysly a dovolí nám si oddychnout a nerušeně relaxovat.

Ideální je tak do všech místností. Jemnější odstíny spolu s kurkumově žlutou vytváří krásnou kombinaci: každá místnost bude pozitivní, hřejivá, útulná, ženská, hravá a něžná zároveň.

Čtěte také:  Jenom svítit jim už nestačí. Chytré žárovky dnes umí věci, které byste od nich rozhodně nečekali

Šedá přináší eleganci bez ohledu na styl bytu

Ani bílá, ani černá. Šedá je nejspolehlivějším základním prvkem interiéru. V kombinaci se starým i moderním nábytkem vytvoří elegantní a klidnou atmosféru v každém interiéru. Hodí se tak skvěle do obývacích pokojů, ve kterých pak můžete měnit dekorace a doplňky dle nálady nebo třeba ročního období.

Šedomodrý odstín je tak univerzální, že se hodí do všech interiérů, k mužskému i ženskému elementu. Je elegantní a hlavně nadčasový. Skvěle vypadá s přírodními, nažloutlými, béžovými i šedými tóny.

Pomůže vám vzorník barev. Kódy barev ve vzorníku napoví, které spolu ladí

Na první pohled se jedná jen o změť čísel a písmen, když ale víte, na co se dívat, odhalí vám, jaké barvy se k sobě hodí. Část kódu před pomlčkou vyjadřuje tmavost a sytost barvy. Když mají odstíny stejnou první část kódu, mají i stejnou intenzitu a budou vedle sebe působit harmonicky. Část kódu za pomlčkou označuje barevný tón, ze kterého odstín vychází. Tato část kódu vám pomůže, když hledáte více odstínů jedné barvy a spíše umírněné kombinace. Například když výklenek ve světle žlutém interiéru chcete vymalovat tmavě žlutou.

/Foto: Primalex/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?