Změny u realitních makléřů – vzdělání, pojištění odpovědnosti a oddělené účty

Nyní začátkem března vstoupil v České republice v platnost nový zákon, který reguluje práci realitních makléřů. Do této doby se jim mohl stát téměř každý. Čeho nyní bude potřeba pro tuto pracovní pozici dosáhnout?

V České republice máme nyní nejvíce realitních makléřů v rámci okolních států. Hlavní příčinou je především to, že se může stát realitním makléřem praktický každý. Potřeba je pouze živnostenský list, jehož vydání je podmíněno plnou svéprávností a bezúhonností. Vzdělání a jiná kvalifikace prozatím nebyla nutná. To se však změnilo 3. března, kdy vstoupil v platnost Zákon o realitním zprostředkování neboli realitní zákon, který vstup realitních makléřů po vzoru i jiných zemí Evropy začíná regulovat.

Bez vzdělání nemovitost makléř neprodá

Realitní makléři nyní musejí mít vysokoškolské vzdělání v oboru stavebnictví, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví nebo vyšší odborné či středoškolské vzdělání doplněné tříletou praxí. Třetí možností je osvědčení o profesní kvalifikaci na základě složení státem certifikované zkoušky nebo specializovaného kurzu MBA a k tomu mít ještě rok praxe.

Konec s mícháním účtů

Zamysleli jste se někdy, co se děje s vašimi penězi po složení jistiny na účet realitní kanceláře? Od letošního března budou muset realitky všechny uschované peníze svých klientů držet na oddělených účtech. Do problematiky nás více zasvětil JUDr. Tomáš Pacner, odborník v oblasti realitního poradenství a SVJ ve společnosti RAK CZ a.s.: “Nevýhodou úschovy kupní ceny u realitní kanceláře bylo, že tyto peněžní prostředky nebyly chráněny proti exekuci či úpadku zprostředkovatele, jak tomu je u advokátů či notářů. To by se novým zákonem o realitních zprostředkovatelích mělo změnit. Závěrem je třeba konstatovat, že nejdůležitějším kritériem při volbě schovatele kupní ceny je vzájemná důvěra kupujícího i prodávajícího v osobu schovatele.”  

Čtěte také:  Jaká bude cena elektřiny a plynu v roce 2021?

Nově také povinné pojištění odpovědnosti

Zákon také nově nařizuje povinné pojištění realitní makléřů. Jedná se o pojištění odpovědnosti, vztahuje se na škody související s výkonem realitního zprostředkování. Zákon myslí také na limity pojištění, které jsou v minimální výši 1 750 000 Kč na jednu pojistnou událost a 3 500 000 Kč pro případ souběhu více pojistných událostí v jednom roce. „Pokud profesním pochybením podnikatel někomu způsobí škodu, z pojištění profesní odpovědnosti ji za něj pojišťovna zaplatí. Pojištění tak chrání nejen pojištěnce, ale i jejich klienty,“ doplňuje metodička Allianz pojišťovny Gabriela Waisserová.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?