Coliving, cohousing. Nebo také česky komunitní bydlení. Jaké benefity nabízí tento nový trend?

Developeři v ČR sledují, zejména v Praze, nový trend. Stále více lidí má zájem o takzvané komunitní bydlení. Ačkoliv coliving vyhledávají především mladí, oslovit může kohokoliv. Podobné projekty již roky fungují v západní Evropě, setkat se s nimi můžeme i v České republice. Zájem o tuto formu komunitního bydlení stoupá.

Komunitní bydlení v této podobě nabízí soukromí v bytě a nadstandardní vybavení společných prostor domu

Jedná se o koncept společné budovy s menšími soukromými byty a sdíleným společným prostorem. Podobné projekty se již prosazují v západní Evropě a v ČR na podobném konceptu pracuje komě developerské společnosti Acord Invest i společnosti Trigema nebo Karlín Group.

„Společné vybavení v těchto domech je takové, které by si lidé sami do svého bytu nepořídili, třeba proto, že by se jim tam nevešlo nebo by se jim pořízení nevyplatilo. V suterénu najdete třeba tělocvičnu s běžeckým pásem, myčku na kola nebo třeba kavárnu,“ říká Serge Mayer z developerské společnosti Acord Invest.

Coliving láká především mladé a aktivní

Tento způsob bydlení je zajímavý hlavně pro mladé lidi, kteří chtějí žít v pestré komunitě, nemají potřebu vše včetně bytu bezvýhradně vlastnit, a chtějí plně využívat výhod malého bytu a široké nabídky společných prostor, které jim přinesou užitnou hodnotu, kterou by jinak neměli. Menší míra soukromí je pak vyvážena právě využíváním nadstandardně vybavených společných prostor a čilými sociálními kontakty.

U malých bytů musí být základem účelné vybavení

„V malých bytech, které jsou využívány v podobných projektech jako je komunitní bydlení, je třeba důsledně plánovat prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit,“ říká Barbora Burešová z architektonického studia Mooden.

Napříč Evropou je již coliving dobře etablovaný

Za všechna města lze jmenovat například Amsterdam, Londýn, Kodaň či Paříž. Zde všude si již nastupující generace nový styl bydlení oblíbila. Jedná se bez nadsázky o bydlení budoucnosti. Není pravděpodobné, že by se do colivingových domů hromadně stěhovali lidé, kteří jsou zvyklí na tradiční bydlení. „I když je možné, že právě komunitní bydlení učaruje i lidem starší generace. Někteří z nich se můžou v novince najít a získat tak nový pohled na svět,“ uzavírá Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Čtěte také:  Kupovat nebo prodávat. Aktuální situace i prognózy realitního trhu

/Ilustrační foto: Mooden design/

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner