Sezóna je v plném proudu. Právě při skladování ovoce a zeleniny doma hodně chybujeme

Určitě si myslíte, že rady, jak skladovat ovoce a zeleninu, vám nemohou přinést žádné nové informace. Je to přece snadné. Ale víte, u kterého ovoce nemusíte skladování vůbec řešit? A jak dosáhnete toho, aby vám salát vydržel krásně křupavý i pět dnů od nákupu?

Méně je více

Když kupujete mnoho ovoce a zeleniny do zásoby, jednak tím riskujete, že se vám velká část zkazí a jednak je třeba počítat s tím, že ovoce i zelenina jsou nejbohatší na živiny, když jsou čerstvé. Delším skladováním podíl prospěšných látek klesá. Proto je lepší nakupovat ovoce a zeleninu raději v menším množství a častěji.

Kde skladovat v bytě ovoce a zeleninu?

Ovoci je obecně lépe mimo chladničku. Ze zeleniny se druhům jako je cibule, brambory, dýně, zázvor daří ve sklepě nebo jiném tmavém chladném místě. Zvláštní pozornost věnujte uložení jablek, která významně urychlují proces zrání ostatního ovoce a zeleniny ve své blízkosti. Jablka totiž obsahují větší množství rostlinného hormonu ethenu, který podporuje zrání.

Chladnička má své zásady

Většina domácností nejspíš vyhovující sklep nemá a tak nezbývá, než většinu potravin uskladnit v chladničce. I to má ale své zásady, jejichž dodržováním můžete výrazně prodloužit čerstvost nakoupeného ovoce a zeleniny. Prvně je dobré si prostudovat a dodržovat doporučené rozložení potravin v chladničce, což většinou najdete v manuálu chladničky nebo na stránkách výrobce.

Pokud nezvládáte sníst cokoliv, co je přezrálé, využijte chladničku jako poslední záchranu. Například mangu tím prodloužíte život i o dva dny. „Chladnička zpomaluje biologické procesy v potravinách, proto vlastně vznikla. Ale znamená to, že utlumuje i jejich chuť a vůni, čehož si všimneme hlavně u některého ovoce. Proto doporučuji potraviny alespoň 30 minut před konzumací a zpracováním z chladničky vyndat. Pomůže to nejen chuti, ale při syrové konzumaci si s nimi lépe poradí i trávení,“ doporučuje Josef Pizúr z Freshbedynky.cz.

Čtěte také:  Udělejte si atraktivní balkónovou minizahrádku. Nemusíte se o ni starat, přesto roste a kvete

Co bychom měli spotřebovat co nejrychleji?

Jahody, maliny, borůvky a další bobulové ovoce je vhodné spotřebovat co nejdříve, protože se kazí rychleji a často podléhají plísním. Den-dva to v chladničce zvládnou, hodně záleží na jejich aktuální kondici. Jejich správným skladováním se ideálně vůbec nezabývejte – prostě je rovnou po nákupu spotřebujte. Pokud je potřebujete uschovat na více dní, je lepší je zmrazit.

Při dozrávání nezralého ovoce využijte denní světlo nebo superschopnosti

Exotické ovoce u nás musí často ještě “dojít”. Stačí, když ho necháte pár dnů v pokojové teplotě a na denním světle. To platí kromě exotických druhů například také pro rajčata či broskve. Jablečné superschopnosti se dají využít k přirozenému urychlení zrání, skvěle to funguje u avokáda nebo citrusů – zabalte je do papírového sáčku spolu s jablkem a za den zkontrolujte. Nehodí se to však u všech druhů ovoce, například u manga nebo kiwi hrozí rychlé nastartování hnilobného procesu nebo plísní.

Kontrolujte

Ovoce a zelenina jsou produktem přírody a jednotlivé kusy se mohou kazit v různém čase, proto je pravidelně kontrolujte.

Čistota je důležitá

Chladničku nepřeplňujte a naučte se v ní regulovat stupeň chlazení dle návodu od výrobce. A hlavně – udržujte ji čistou. A stejně tak všechny skladovací nádoby na ovoce a zeleninu. Chladničku omyjte alespoň každý měsíc, mísy a košíky, ve kterých skladujete zeleninu a ovoce, čistěte každý týden. Vyzkoušejte ekologické varianty čisticích prostředků. Skvělou službu udělá i obyčejný ocet.

Dva konkrétní tipy navíc

  • Jemné bylinky vysvoboďte z obalu, seřízněte jim stonky a dejte je do sklenice s vodou. Takto bylinky vydrží v perfektní kondici asi čtyři dny na kuchyňské lince anebo sedm dní v chladničce. Je důležité jednou za den až dva vodu vyměnit a stonky opět seříznout, aby nezahnívaly.
  • Skladujte saláty jako v restauraci. Salátové listy umyjte ve studené vodě a osušte v odstředivce. Listy dejte do velké mísy a překryjte utěrkou namočenou ve studené vodě, důkladně vyždímanou. Skladujte v chladničce, a když utěrka bude téměř suchá, opět ji namočte a vyždímejte. Salát vám takto vydrží krásně křupavý asi pět dnů a navíc ho máte připravený k použití kdykoliv si vzpomenete.

Log in with your credentials

Forgot your details?