Co SVJ a družstva aktuálně řeší? Technický stav domu a vzájemnou komunikaci

Poslední rok výrazně ovlivnil nároky na bydlení a celkový provoz domu. Omezené možnosti setkávání vedou stále více SVJ a družstev k využívání alternativních možností rozhodování a vzájemné komunikace. Častější pobyt doma zvyšuje i nároky na technický stav domu. S tím souvisí rostoucí zájem o úspory nákladů na bydlení.

Správa a řízení provozu bytového domu se přesouvá do on-line prostředí

„Rok 2020 přinesl v oblasti správy a řízení bytových domů mnoho přelomového. Mimořádná opatření proti koronaviru urychlila výraznější využívání on-line platforem a aplikací,“ konstatuje právník Mgr. Vojtěch Opočenský ze společnosti První česká předsednická, která poskytuje služby profesionálního předsedy SVJ. Mimochodem, využívat pro řízení SVJ profesionální služby patří v současnosti mezi výrazné trendy.

On-line platformy mohla SVJ využívat již dříve, ale teprve tlak mimořádných opatření s nemožností standardních řešení probudil o on-line řešení skutečný zájem. Vítaná je zejména možnost hlasování on-line. Takto hlasovat odkudkoli, kdykoli a za zlomek nákladů je možné například po registraci na portálu Sousede.cz. „Jedná se o jednoduché, moderní a právně uznatelné online hlasování per rollam, ve kterém jsme mysleli i na ty, co nemají přístup k internetu”, říká jednatelka portálu sousede.cz Zlata Botero Vašková. Vyzkoušet si hlasování je nyní možné na dva měsíce zdarma. SVJ se mohou zaregistrovat, hlasovat kolikrát chtějí a pak z portálu odejít, nebo zůstat jako člen s předplatným.

Více času doma nemusí znamenat vyšší náklady na bydlení

Naše domovy si nás v průběhu posledního roku výrazně užily. Díky tomu jsme měli větší šanci všímat si, co nám na stávajícím bydlení vadí. Ve vyúčtování spotřeby elektřiny za loňský rok mnohé překvapil nedoplatek – byli jsme více doma, pracovali na počítači, pouštěli televizi, více vařili.

V těchto týdnech přichází na řadu i vyúčtování loňské spotřeby tepla a teplé vody. Také tady bude pravděpodobně situace obdobná. Na rozdíl od elektřiny je zpravidla možné tyto výdaje snížit a výrazně ušetřit. Podmínkou je ale správný postup. Stává se, že se v SVJ nebo družstvu rozhodnou pro některá dílčí řešení od kterých očekávají úspory, avšak efekt není takový, jak očekávali. Pro statutární zástupce nebývá snadné se v nabídkách a nejrůznějších technologiích rychle orientovat a správně porovnat a vyhodnotit, které řešení bude právě pro váš dům nejvhodnější.

Čtěte také:  Toužíte po pohodovém létě? S kompresory své přání přeměníte v realitu

Jaký potenciál energetických úspor má váš dům?

Obvyklou chybou je, že domy opomíjejí počáteční odborné zhodnocení stavu, což by mělo být prvním a nezbytným krokem na cestě k úsporám. Základní dokument je nyní možné na www.dumplnyuspor.cz v sekci služby získat zdarma. Energetičtí specialisté společnosti Dům plný úspor posoudí aktuální energetický stav vašeho domu a jeho technické možnosti a navrhnou vhodné technologie pro vytápění. Z dokumentu Potenciál energetických úspor se dozvíte, zda a jaké technologie lze ve vašem domě instalovat a co vám přinesou v porovnání k investici, která bude potřebná na jejich pořízení. Dokument Potenciál energetických úspor i konzultace u vás v domě je zcela zdarma a bez jakýchkoliv závazků.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner