Co SVJ a družstva aktuálně řeší? Technický stav domu a vzájemnou komunikaci

Poslední rok výrazně ovlivnil nároky na bydlení a celkový provoz domu. Omezené možnosti setkávání vedou stále více SVJ a družstev k využívání alternativních možností rozhodování a vzájemné komunikace. Častější pobyt doma zvyšuje i nároky na technický stav domu. S tím souvisí rostoucí zájem o úspory nákladů na bydlení.

Správa a řízení provozu bytového domu se přesouvá do on-line prostředí

„Rok 2020 přinesl v oblasti správy a řízení bytových domů mnoho přelomového. Mimořádná opatření proti koronaviru urychlila výraznější využívání on-line platforem a aplikací,“ konstatuje právník Mgr. Vojtěch Opočenský ze společnosti První česká předsednická, která poskytuje služby profesionálního předsedy SVJ. Mimochodem, využívat pro řízení SVJ profesionální služby patří v současnosti mezi výrazné trendy.

On-line platformy mohla SVJ využívat již dříve, ale teprve tlak mimořádných opatření s nemožností standardních řešení probudil o on-line řešení skutečný zájem. Vítaná je zejména možnost hlasování on-line. Takto hlasovat odkudkoli, kdykoli a za zlomek nákladů je možné například po registraci na portálu Sousede.cz. „Jedná se o jednoduché, moderní a právně uznatelné online hlasování per rollam, ve kterém jsme mysleli i na ty, co nemají přístup k internetu”, říká jednatelka portálu sousede.cz Zlata Botero Vašková. Vyzkoušet si hlasování je nyní možné na dva měsíce zdarma. SVJ se mohou zaregistrovat, hlasovat kolikrát chtějí a pak z portálu odejít, nebo zůstat jako člen s předplatným.

Více času doma nemusí znamenat vyšší náklady na bydlení

Naše domovy si nás v průběhu posledního roku výrazně užily. Díky tomu jsme měli větší šanci všímat si, co nám na stávajícím bydlení vadí. Ve vyúčtování spotřeby elektřiny za loňský rok mnohé překvapil nedoplatek – byli jsme více doma, pracovali na počítači, pouštěli televizi, více vařili.

V těchto týdnech přichází na řadu i vyúčtování loňské spotřeby tepla a teplé vody. Také tady bude pravděpodobně situace obdobná. Na rozdíl od elektřiny je zpravidla možné tyto výdaje snížit a výrazně ušetřit. Podmínkou je ale správný postup. Stává se, že se v SVJ nebo družstvu rozhodnou pro některá dílčí řešení od kterých očekávají úspory, avšak efekt není takový, jak očekávali. Pro statutární zástupce nebývá snadné se v nabídkách a nejrůznějších technologiích rychle orientovat a správně porovnat a vyhodnotit, které řešení bude právě pro váš dům nejvhodnější.

Čtěte také:  SVJ a jejich fungováni v době druhého nouzového stavu. Jak správně využívat zákon lex covid?

Jaký potenciál energetických úspor má váš dům?

Obvyklou chybou je, že domy opomíjejí počáteční odborné zhodnocení stavu, což by mělo být prvním a nezbytným krokem na cestě k úsporám. Základní dokument je nyní možné na www.dumplnyuspor.cz v sekci služby získat zdarma. Energetičtí specialisté společnosti Dům plný úspor posoudí aktuální energetický stav vašeho domu a jeho technické možnosti a navrhnou vhodné technologie pro vytápění. Z dokumentu Potenciál energetických úspor se dozvíte, zda a jaké technologie lze ve vašem domě instalovat a co vám přinesou v porovnání k investici, která bude potřebná na jejich pořízení. Dokument Potenciál energetických úspor i konzultace u vás v domě je zcela zdarma a bez jakýchkoliv závazků.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?