Co na podzim zasadit do nádob a truhlíků na balkóně? Vyzkoušejte vřes

Sezóna letniček v truhlících končí, ale to rozhodně neznamená, že zůstanou prázdné. Byla by to velká škoda, protože právě teď nastává velká show vřesů. Sesadíte-li jich několik do truhlíku, garantujeme vám, že budou po celý podzim k vašemu balkónu nebo oknům přitahovat pozornost.

Nespočet květů a skromné nároky. Takový je vřes

V době, kdy vás svými nápadnými květy okouzlují chryzantémy a podzimní astry, rozkvétají i vřesy. Nenechte se mýlit jejich zdánlivou nenápadností. Zasaďte je do ozdobného květináče, sesaďte je do truhlíku a budete překvapeni, jak stále skvostně budou až do pozdního podzimu vypadat.

Vřesy můžete už od začátku podzimu běžně koupit nejen v zahradnických centrech, ale často i v supermarketech a stojí jen pár korun.

Nejčastěji koupíte vřes obecný (Calluna vulgaris), který byl vyšlechtěn do desítek atraktivních odrůd různých barev (od bílé přes růžovou, lososovou po tmavorůžovou), Tento vřes postupně nakvétá od června až do prosince.

Za zmínku stojí i jeho latinské jméno Calluna, které je odvozeno z řeckého slova ‘k zametání’. Ano, vysoké vřesy kdysi skutečně sloužily k výrobě košťat.

K dostání bývá i vřesu podobný vřesovec. Má větší květy a výraznější zbarvení a některé jeho odrůdy udrží barevné květy i během zimy. Jeho dlouhodobé pěstování na balkóně je ale poněkud náročnější.

Základem je správný substrát

Koupili jste si malou rostlinu vřesu v květináči? Jestliže ji nebudete chtít mít jen na několik podzimních týdnů jako ozdobu balkónu, čeká vás přesazování. I když se vám nepodaří na balkóně vytvořit vřesoviště, přesto můžete vřes v květináči nebo v truhlíku úspěšně pěstovat po dlouhou dobu.

Vřesy v přírodě rostou na vysychajících rašeliništích. Proto jim připravte propustnou půdu a nezapomeňte na spodní drenážní vrstvu, aby mohla dobře odtékat voda. Dodržte důležitou podmínku – substrát pro pěstování vřesu musí mít kyselost s pH 5,5 až 6. Koupit můžete už namíchaný substrát přímo pro vřesovištní rostliny nebo běžný substrát smícháte s rašelinou a pískem v poměru 2:1.

Čtěte také:  Jak zalévat a zda rosit. Nejdůležitější péče o pokojové rostliny má svá pravidla

Jak vřes správně zalévat?

Kromě správného substrátu je druhou podmínkou úspěšného pěstování vřesu zálivka. I když jsou vřesy poměrně odolné vůči suchu, při pěstování v nádobách by substrát neměl zcela vysychat. V ideálním případě by měl zůstávat stále mírně vlhký. K tomu pomůže vrstva mulčovací kůry na povrchu substrátu.

Vřes ocení zálivku měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá voda vřesům nesvědčí kvůli obsahu vápníku.

Přezimování vřesu

Byla by škoda vřes před zimou vyhazovat. Zejména v případě, že máte zasklenou lodžii, není problém pěstovat vřes po několik let.

Přezimování vřesu je možné i na nekrytém balkóně. Nádobu s vřesem postavte na chráněné místo. Pomůže také obložení polystyrenem nebo textilií, aby kořeny nevymrzly. I v zimě je třeba vřes občas zalévat. Nezalévejte ale v období mrazů.

Neúspěchy s přezimováním na balkóně ale čekejte u některých vřesovců (například vřesovec brvitý), které i při pěstování ve volné půdě vyžadují důkladnou ochranu proti promrznutí a nejsou tedy pro přezimování na balkóně vhodné. U běžně pěstovaných vřesů ale s přezimováním problémy nebývají a po zimě můžete s pěstováním pokračovat.

Přežije-li váš vřes zimní období, na jaře mu zkraťte výhony zhruba o jednu třetinu. Vřes pak lépe kvete a rostliny budou hustší. Od jara lehce přihnojujte hnojivem pro rododendróny nebo jiným hnojivem, neobsahujícím vápník.

Pěstování a množení vřesu

Vřes bude nejlépe prosperovat na místě s dostatkem světla. Tak také nejlépe pokvete. Před přímým letním sluncem je ale nutné jej chránit, případně vyhledat vhodnější umístění.

Pro pěstování v bytě není vřes vhodný a z tohoto pohledu je považován spíše za balkónovou rostlinu.

Vřesy nerostou příliš rychle, což je u pěstování rostlin na balkóně spíše výhoda. Menší velikost a kompaktní tvar umožňují vymýšlet řadu kompozic a kombinací, které na dlouhé týdny zkrášlí balkón. Při koupi vřesu ale dejte pozor, jaký kultivar si vybíráte. Běžně jsou v prodeji klasické nízké vřesy dorůstající obvyklé výšky 20-30 cm. Koupit byste si ale mohli i mladou rostlinu některého z vysokých kultivarů, která by vám mohla vyrůst do půl metru výšky a do značné šíře, což by už mohl být na některém balkónu problém.

Čtěte také:  Co s balkónovými květinami o dovolené?

Vřesy si na konci léta a na podzim snadno namnožíte hřížením. V létě budete úspěšní s obyčejným řízkováním.

Vřesy můžete i kombinovat

Efektně vypadají vřesy v barevných kombinacích. Ať zvolíte kterýkoliv z mnoha odstínů růžové, fialové, zlaté nebo bílé, s žádnou barvou nesáhnete vedle. Vřesy se liší také výškou růstu, i obdobím květu. Najdete vřesy, které vykvétají již v červenci, jiné kvetou naopak až do prosince. Některé vřesy dokonce kvetou ve více barvách na jedné rostlině.

Vzhledem ke stejnému období květu můžete vřesy v nádobách kombinovat i s drobnokvětými chryzantémami. Zvolit můžete buď tón v tónu, nebo barevnou kombinaci, která se vám líbí. Chryzantémám postačuje standardní zahradnický substrát. Protože chryzantémy a vřesy tedy mají odlišné požadavky na složení substrátu, ponechte je i truhlících v jejich květináčích. Oběma rostlinám se tak bude dařit lépe.

Jestli si nechcete přidělávat práci s odděleným pěstováním, vyberte za sousedy vřesu některý z drobnolistých břečťanů nebo barvínek. Obě rostliny vyžadují stejný typ substrátu. Zajímavým tipem je společné pěstování vřesu s kanadskými brusinkami nebo borůvkami. Samotné keříky po sklizni plodů už mnoho parády nadělají, ale právě v této době začne nakvétat vřes a stále se bude na co dívat.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?