Tipněte si, které je nejšpinavější místo v bytě. Co všechno nám hrozí?

Čisté prostředí je základem zdravé domácnosti. Existuje však mnoho míst, na která při úklidu zapomínáme, nebo by nás vůbec nenapadlo, že jsou rájem bakterií. Sázíte na toaletu? Ta to není.

Nevidíme je, ale škodit umí

Mezinárodní studie bakterií v domácnostech odhalila, že nejvíce bakterií se nenachází v koupelně, jak by mnozí předpokládali, ale v kuchyni, kde připravujeme a konzumujeme jídlo. Některé z nich mohou být životu nebezpečné. Nejčastěji se zde vyskytují koliformní bakterie, mezi které patří i Salmonella a E.Coli. Ty mohou způsobit vážná onemocnění. Vědci je našli na více než 75 % houbiček a utěrek na nádobí, které navíc v 86 % domácností obsahovaly i kvasinky a plísně. Dále ve 45 % kuchyňských dřezů, 32 % kuchyňských linek a 18 % krájecích prkének. Důležité je také pravidelně čistit zásobník na kávu v kávovaru, plísně a kvasinky v něm mělo  50 % z domácností.

V koupelně jsou riziková místa dvě, studie odhalila bakterie na 27 % držáků na kartáčky a 9 % kohoutků.

Každý máme doma svou osobní špínu

V každé místnosti domácnosti najdeme bakterie, které jsou zcela unikátní. Naše tělo vylučuje bakterie odlupováním částeček kůže nebo třeba i zívnutím. Doma, ale například i v hotelovém pokoji, takto zanecháváme naší biologickou stopu. Mikrobiologická studie uveřejněná v časopisu Science uvedla, že pokud se přestěhujete do nového bydlení, během necelých 24 hodin bude z pohledu mikroskopických bakterií vypadat jako to staré. S nadsázkou tedy můžeme říci, že si s sebou v životě nosíme svou osobní špínu.

Nepřezouváte se? Netrpí jen podlaha

Všichni si jistě pamatujeme časy, kdy jsme byli nuceni ve škole nosit přezůvky. Ve většině amerických filmů a seriálů se postavy nepřezouvají, ve venkovních botách si lehnou na pohovku k televizi i do postele. Pokud však chodíte doma ve venkovních botách, roznášíte po podlahách a kobercích statisíce bakterií. Některé z nich jsou zdraví škodlivé a mohou způsobit nebezpečné infekce. Experti tedy důrazně doporučují přezouvat se do domácí obuvi.

Čtěte také:  Jaké financování koupě bytu je výhodnější?

Bakterie z ulice si do domácnosti nenosíme pouze na svých botách, přenáší je na tlapkách i naši mazlíčci. Proto by majitelé neměli zapomínat svým chlupatým ratolestem po příchodu domů tlapky umýt.

Prach jako zdroj bakterií, roztočů a alergenů

S prachem bojuje většina domácností pomocí klasického či robotického vysavače. Je zdrojem alergenů a usazuje se na každém povrchu jakékoliv struktury. Najdeme ho na nábytku, podlaze i v kobercích. Při víření způsobeném průvanem, vysáváním, nebo i pohybem osob v místnosti, se dostává do ovzduší a můžeme ho vdechnout do plic. Částice způsobující alergie jsou bakterie, plísně, chlupy domácích zvířat a zejména roztoči a jejich exkrementy. Věnujte čas pečlivému vysávání. K tomu potřebujete kvalitní vysvač, který vás bude prachu zbavovat a ne jej vířit kolem vás. Z tohoto pohledu jsou dobré centrální vysavače, které odvádí všechny nečistoty ihned zcela mimo vysávané místnosti. Dříve jsme se s nimi setkávali především v komerčních prostorách a v rodinných domech, dnes už není problém instalovat centrální vysávání také do bytu.

Cookie Consent with Real Cookie Banner