Kuchyně není jen místem, kde se dobře vaří. Má za úkol sdružovat rodinu pohromadě

V očích většiny lidí je kuchyně ryze praktickou místností, která slouží k jedinému účelu – přípravě jídla. Ačkoli je pravda, že v kuchyni se především vaří a právě zde vznikají všechna ta kulinářská kouzla, rozhodně neslouží jen jako zdroj jídla. Jedním z úkolů kuchyně je sdružovat rodinu pohromadě a i tomuto účelu by měla být přizpůsobena.

Kolik času trávíte v kuchyni?

Hned na začátek jedna otázka přímo na tělo: kolik času strávíte v kuchyni? Pro někoho je kuchyně hned po ložnici druhou nejoblíbenější místností v domácnosti. Jsou ale i tací, kteří se tudy jen několikrát během dne krátce mihnou s jediným cílem – ukořistit pro sebe něco k jídlu.

Pokud patříte k těm, kteří v kuchyni stráví podstatnou část dne a vaření či příprava pokrmů jako taková pro vás není jen nutnou povinností, jak sebe a rodinu udržet při životě, pak byste tomu měli prostor přizpůsobit. Když totiž někde trávíte dost času, chcete se zde přece cítit příjemně.

2 1
Foto: Ruslan Vagidov/Shutterstock

Kuchyně není jen praktická místnost

Mnoho lidí na kuchyni pohlíží jako na ryze praktickou místnost, a to je škoda. Jejich jediným přáním je, aby byla zařízena tak, aby se zde dobře vařilo, vše bylo po ruce a na dosah, aby se kuchyně snadno udržovala čistá a nevznikal tu zbytečný nepořádek. Je ale velká škoda vnímat kuchyni, kde se vždycky odehrávají kulinářská kouzla, jen jako praktickou místnost.

Každému z nás se líbí něco jiného a odráží se to na celkovém zařízení našeho bydlení. Záležet bychom si měli dát i na kuchyni. I zde se může projevit váš vkus. Nábytek do kuchyně vybírejte s ohledem na to, jestli máte rádi moderní styl, dáváte přednost rustikálnímu designu nebo jste se nadchli pro minimalismus. Tomu lze přizpůsobit nejen volbu materiálu, ale především vzhled kuchyňské linky, skříněk a dalších nezbytností, které v kuchyni potřebujete.

Čtěte také:  Venku je zima. I malé změny pomohou zútulnit a proteplit váš interiér

Úkol kuchyně? Sdružovat rodinu pohromadě!

I když už se to dneska tolik nevidí a je to velká škoda, dříve byly rodiny zvyklé usedat k jednomu stolu. Zejména obědy a večeře trávili rodinní příslušníci pohromadě. Při dobrém jídle si nejen zaplnily kručící žaludky, ale především získali možnost vzájemně si sdělit, co během daného dne prožili. Byl to mnohdy jediný společný čas, který si pro sebe rodina během hektického dne dokázala najít.

Ačkoli je dnešní doba trochu někde jinde a starostí či povinností má většina z nás doslova až nad hlavu, neměli bychom zapomínat na kouzlo společného stolování. Vždyť je to krásné, sejít se s rodinou u jednoho stolu, dobře se najíst a popovídat si. A právě za tímto účelem by v kuchyni neměl chybět jídelní stůl. Ten lze přizpůsobit celkovému zařízení pokoje, zároveň při jeho výběru myslete na to, kolik lidí u něho bude stolovat a kolik prostoru máte k dispozici.

3 1
Foto: Photographee.eu/Shutterstock

Dekorace patří i do kuchyně

Kdekdo by mohl říci, že právě v kuchyni není prostor na žádné lapače prachu, doplňky, drobnosti a dekorace, které by tu jen zbytečně překážely. I když je v kuchyni potřeba myslet na praktickou stránku, tedy na to, aby se zde snáze udržoval pořádek, i sem dekorace patří.

Pěkný obraz nad jídelním stolem navodí příjemnou atmosféru. Na stole může být položena váza a v ní vždycky živá rostlina. Horní skříňky kuchyňské linky nebudou působit tak opuštěně, dáte-li na ně třeba sadu dóz.

Ať to doma máte pěkné

Především hospodyňky si jistě potrpí i na detailech. Proto se v kuchyni nevyhýbají ani textilu a textilním dekoracím. Nemáme na mysli deky nebo polštáře. Kuchyňský textil zahrnuje třeba pěkný ubrus na stole, který rázem podtrhne atmosféru a dokonce může pomoci vyzdvihnout jedinečnost okamžiku – například sváteční ubrus prostřený na štědrovečerní tabuli.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner