Když je slunce příliš. Čím zastínit balkón nebo lodžii

Počasí přímo láká k posezení na balkóně nebo lodžii, ale na prudkém slunci kouzlo příjemného pobytu během chvíle zmizí. Ani květinám přímé slunce v této intenzitě nesvědčí. Jaké zastínění balkónu a lodžie zvolit a kdy se neobejdeme bez souhlasu vlastníka domu?

Jak vybírat markýzu na balkón nebo lodžii?

Základem každé markýzy je materiál, ze které je markýza vyrobena. Požadujte kvalitní akrylovou látku, která nepropustí vodu. Zajímejte se také o propustnost světla a škodlivého UV záření. Nepodceňujte výběr barvy a vzoru. Ten pro novou markýzu vyberte tak, aby ladila k celkovému rázu vašemu domu nebo balkonu. Při výběru musíte zohlednit, kde je markýza umístěna. Mezi nejzákladnější dělení patří markýzy pevné a výsuvné. Markýzy s pevnou konstrukcí se používají všude tam, kde potřebujeme mít trvale zastíněnou plochu, takže se s nimi nejčastěji setkáme u zastínění oken. Vysouvací varianta se zase perfektně hodí pro stínění balkónů.

Bude potřeba stavební povolení nebo jiný souhlas?

Rozhodnete-li se pro klasický slunečník, žaluzie na zasklené lodžii a podobné jednoduché stínící prvky, nemusíte jejich instalaci s nikým konzultovat.

V případě markýz, předokenních žaluzií a podobných prvků stínění, které jsou uchyceny do fasády domu, konzultujte záměr s příslušných stavebním úřadem, který ze znalosti prostředí a velikosti konstrukce určí řešení, vycházející ze stavebního zákona.  Také informujte vlastníka domu – SVJ, družstvo, obec a vyžádejte si jejich stanovisko. I když lodžie nebo balkón přísluší k vašemu bytu, nemůžete si na nich dělat tak úplně všechno, co chcete. 

O markýzu se vám může starat čidlo a elektrický pohon

Markýzu můžete ovládat manuálně, není to nic složitého a vysunout a zasunout stínění dokážete bez námahy. Pohodlnější řešení je však ovládání elektronickým systémem s čidly, reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky. Nemusíte se tak o nic starat.

Čtěte také:  Které přípravky na mytí nádobí opravdu umyjí a u kterých je lepší si dokonce vzít ochranné rukavice?

Pokud ovládáte markýzu ručně, pamatujte na to, když hodně prší nebo fouká vítr, měli byste střechu stáhnout, aby se zbytečně neopotřebovávala.

Stín nám poskytne i slunečník na balkóně

Kromě markýzy můžeme pro zastínění balkónu použít i slunečník. Ve srovnání s markýzou je výhodou to, že nikoho nemusíme žádat o souhlas, abychom mohli slunečník na balkoně mít.

U volby slunečníku se budeme muset vypořádat s požadavkem s dvěma poněkud protichůdnými požadavky na dostatečně velkou plochu stínu při omezené velikosti balkónu. Z mnoha tvarů bude pro tento účel nejvhodnější slunečník čtvercový, obdélníkový, nebo půlkruhový. Všechny tyto typy nám půjdou dobře umístit ke stěně domu tak, aby zabíraly co nejméně místa, a přitom poskytovaly maximum stínu.

Při výběru slunečníku začněme rovnou u ceny. Nekupujte nejlevnější. Potřebujete, aby byl stabilní, s kvalitním potahem a alespoň jednu sezónu bez problémů vydržel. Samozřejmostí je teleskopická tyč. Najdete i slunečníky, které ji nemají umístěnou na střed, ale z boky. Tyto typy vám na balkóně budou zabírat méně místa, jsou proto z tohoto pohledu praktičtější. Pro balkón se vám určitě bude hodit i možnost naklápění střechy.

U slunečníku je důležitá jeho stabilita, proto si dejte záležet na dostatečném ukotvení. V první řadě se řiďte informacemi na obalu výrobku. Nejčastěji je slunečník kotven do mobilního stojanu na podlaze balkónu, ale jsou i typy, které je možné připevnit na zábradlí, případně ke stolu. Stojany a kotvicí systémy se většinou prodávají samostatně, dobré je ale koupit vše současně, abyste měli jistotu, že budou pasovat dohromady.

Na barevnost markýzy a slunečníku s rozmyslem

Barvy a vzory potahů markýzy i slunečníků můžeme vybírat opravdu z velkého množství. Pokud byste měli markýzu u rodinného domu, budete si moci vybírat opravdu jen podle svého vkusu. U balkónu nebo lodžie ve městě je z estetického pohledu vhodnější volit umírněné vzory, případně jednobarevné provedení. Určitě nic nezkazíte elegantní šedou, černou, béžovou, hnědou a podobnými neagresivními odstíny. Pamatujte také, že tmavé odstíny jsou náchylnější na vyšisování od slunce.

Čtěte také:  Jaká pravidla platí pro zvyšování nájemného?

/Ilustrační foto Atypy, s.r.o./

Cookie Consent with Real Cookie Banner