Poradíme, jak se starat o květiny ve váze. Vydrží vám déle v plné kráse

Kytice květin nám mohou zdobit interiér po celý rok. Aby ale květiny ve váze vydržely co nejdéle, měly bychom se o ně také správně starat.

Než si kytici přinesete domů

Každá květina je jiná a má i jiné požadavky. Ideální je, když květiny při transportu neutrpí teplotní šok. V zimě tedy dejte pozor, abyste kytici nevystavovali větru a chladu. V létě naopak dbejte na dostatečnou ochranu před přehřátím a vytrvalými slunečními paprsky.

V případě, že květinu objednáváte přes doručovací květinou službu, zajímejte se o detaily týkající se skladování a doručování jednotlivých zakázek.

Foto: iBuld

Čistá váza je naprostý základ

Možná se to může zdát přehnané, ale i taková maličkost, jako je vhodná váza, ovlivňuje životnost květiny. A dokonce více, než si myslíte.

Než do vázy nalijete vodu, vydezinfikujte ji. K tomu ideálně použijte přípravek s obsahem chlóru. Květinám se daří v různých typech nádob, určitě se ale nedoporučují ty keramické, které jsou uvnitř bez glazury.

Neodstraňujte stuhu či lýko, kterým je kytice svázána. Uvázaná vydrží déle a i z estetického hlediska zachováte její originální vazbu.

Co řezané květiny potřebují? Pečujte o stonek

Než květinu umístíte do vázy, zbavte stonek přebytečných listů. Poté ho seřízněte ostrým nožem pod úhlem zhruba 45 stupňů. Účelem tohoto řezu je zvětšit plochu, kterou do sebe květina může dostávat vodu a živiny. Při každé výměně vody je dobré řez opakovat.

Dejte jim napít

Aby se řezané květiny dobře aklimatizovaly, dejte je nejprve do vlažné vody a až později do studené. Tu měňte jednou denně.

Kvůli tomu, že jediná část stonku, která pije, je řez, stačí dát do vázy vody minimum. Tím předejdete k tvorbě slizu, který pak přechází v hnilobu. K ochraně můžete použít i acylpyrin, kapku octa nebo citrónu. V teplých dnech květiny ocení kostku ledu. „Profesionální florista by vám ke kytici měl přidat také sáček s potřebnou výživou. Ta kromě podpory samotné květiny zamezuje vzniku hnilobných bakterií,“ vysvětluje Jitka Mandysová ze společnosti Fleurop.

Čtěte také:  Poloha na břiše, cigareta, kapající kohoutek. Co přinese příjemné sny a kdy to bude spíše psycho?

Květiny a ovoce k sobě nepatří

Skladování ovoce v blízkosti květin by pro vás mělo být naprostým tabu. Některé plody totiž uvolňuji etylén, který urychluje stárnutí květů.

Log in with your credentials

Forgot your details?