Chystáte si koupit televizi? Těchto pět věcí by určitě měla mít!

Sezonní slevy a výprodeje nabízejí spotřební elektroniku opravdu za výhodné ceny. Zvažujete novou televizi? Rozhodovat se podle úhlopříčky a ceny nestačí. Proto jsme pro vás připravili pět tipů, co by vaše nová televize měla umět.

1. Tuner DVB-T2

Naprostá nezbytnost pro příjem nového televizního vysílání je tuner DVB-T2. I když do začátku vypínání současného vysílání ve standardu DVB-T zbývá zhruba rok a většiny domácností se dotkne až za půldruhého roku, výměnu přijímače a přechod na nové vysílání lze provést již nyní. Televizory vybavené tímto tunerem jsou tzv. zpětně kompatibilní, což znamená, že dokáží zpracovat nejen nové vysílání ve standardu DVB-T2, ale končící vysílání ve standardu DVB-T.

Nepřijdete tím o žádný program, na který jste zvyklí, a naopak se vám otevře možnost přijímat více televizních stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Pozemní televizní vysílání zároveň zůstává jedinou bezplatnou platformou.

Televizory vybavené tunerem DVB-T2 jsou označeny logem tohoto standardu nebo pečetí „DVB-T2 ověřeno“ od Českých Radiokomunikací.

2. Kodek HEVC/H.265

Tuner DVB-T2 ale k bezproblémovému příjmu nového televizního vysílání nestačí. Vaše nová televize by měla mít i kodek HEVC označovaný také H.265. Jde o kompresní standard pro video, v němž se v České republice šíří televizní vysílání v DVB-T2. Bez kodeku HEVC/H.265 by vaše televize nedokázala zpracovat obraz šířený ve standardu DVB-T2. Nové programy by sice naladila, ale nabídla by vám černou obrazovku a šel by pouze zvuk. Takové televizory (naštěstí jich je mezi diváky pouze malé množství) jsou sice vybaveny tuneremDVB-T2, ale mají v sobě kodek MPEG-4 označovaný také H.264 a pro příjem českého vysílání DVB-T2 byste k nim potřebovali přikoupit set-top box (stejně jako k televizoru, který podporuje jen DVB-T příjem).

Čtěte také:  Objevili jste mšice na rajčatech a dalších rostlinách na balkóně? Zničíte je i bez chemie

3. „Červené tlačítko“ HbbTV

Druhá televizní digitalizace výrazně přispěje k větší vybavenosti českých domácností chytrými televizory. Jednou z nejžádanějších funkcí u těchto přijímačů je hybridní vysílání (HbbTV), jehož prostřednictvím se divák může dostat k archivu pořadů dané stanice a přehrávat si je, kdykoli má čas a chuť. Takzvané „červené tlačítko“ ale budou moci využít pouze ti diváci, kteří budou mít televizor připojený k internetu. Televizory vybavené možností příjmu hybridního vysílání jsou označeny logem HbbTV. Vyplatí se koupit přijímače, které mají nejnovější verzi HbbTV 2.0, jež umožní zpětný kanál a prostřednictvím televizoru pohodlně nakupovat.

4. HDMI a USB vstupy

V dnešní době jde spíše o samozřejmost, ale raději si zkontrolujte, kolik HDMI a USB vstupů kupovaná televize obsahuje. Je to důležité kvůli různým přídavným zařízením: k televizi si můžete připojit USB flashdisk nebo celé úložiště s filmy nebo hudbou, přehrávat si na ní fotografie z dovolené, vlastní videa, apod. Chytrá televize je vlastně jedno velké multimediální centrum s velkým monitorem, které se chová jako počítač. Pravda, ještě je třeba zapracovat na jeho pohodlném ovládání, ale to je jen otázka času.

5. Nezapomeňte na internet!

Pokud chcete chytrou televizi používat naplno, potřebujete k tomu kvalitní a poměrně rychlé připojení k internetu (alespoň 8 Mb/s). Bez připojení k internetu chytré funkce Smart TV nefungují a měli byste pouze drahou „hloupou“ televizi omezenou na pasivní příjem klasických televizních programů. A to by byla škoda. Pokud se rozhodnete ke koupi chytrého televizoru s operačním systémem Android TV, můžete se ještě ochránit před nástrahami internetu jako jsou klasické viry nebo vyděračský ransomware prostřednictvím specializovaného antiviru, který se dá stáhnout z Google Play. Základní verze jek dispozici zdarma, prémiová za roční poplatek.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?