Bakterie se v bytě nacházejí i na místech, kde byste je nečekali

Každá domácnost se hemží drobnými nezvanými hosty, i když vše na první pohled může vypadat dokonale čistě a upraveně. Řeč je o bakteriích. Čistá domácnost pomáhá zdraví i psychice.

Na prvním místě je kuchyně

Uhádnete, která místnost je doslova rájem bakterií? Ne, není to toaleta! Suverénně nejvíc mikroorganismů se nachází v kuchyni. Bakteriím totiž všeobecně svědčí teplé a vlhké prostředí a v kuchyni si mohou „pochutnat“ i na zbytcích jídla.

Kuchyňská houbička obsahuje miliardy bakterií

S kuchyňskou linkou přichází do styku špinavá zelenina, syrové maso anebo těsto. Bez toho abychom si to uvědomili, potom špinavými rukami saháme na vodovodní baterii. A všechny nečistoty, stejně tak jako mastná špína z nádobí se nakonec usazují ve dřezu. Těmto místům je proto potřeba věnovat větší pozornost a pravidelně je utírat, třeba houbičkou s trochou saponátu. Avšak pozor – kuchyňská houbička je v boji proti nečistotám nejen skvělým pomocníkem, ale zároveň i místem s vysokým výskytem mikroorganismů. Podle odborníků obsahuje houbička dokonce miliardy bakterií.

Babské rady nepomůžou. Jediným účinným řešením je houbičku důkladně do sucha vyždímat a každá týden obměňovat – případně, když začne zapáchat. Na trhu jsou dostupné i speciální houbičky s aktivním povrchem, určeným pro drhnutí, díky kterému dovnitř nepronikají žádné nečistoty (a tedy živná půda pro množení bakterií). Z povrchu hrubé části houbičky pak nečistoty jednoduše opláchnete vodou a houbička je zase jako nová.

Perte aspoň na šedesátku

Bakteriím se překvapivě daří i v pračce. Špinavé prádlo obsahuje krom viditelných nečistot i pot a choroboplodné zárodky. Řešením, avšak ne vždy 100 % – je praní prádla, šatstva i lůžkovin při teplotě minimálně 60 °C. Nízká teplota vody je sice šetrná k materiálu, ale i vůči bakteriím. Pokud to materiál neumožňuje, zapněte pračku aspoň na čtyřicítku a potom oblečení přežehlete. Horká pára si totiž poradí i s odolnými mikroorganismy. Avšak povlečení, spodní prádlo, utěrky a ručníky perte pro jistotu odděleně. Po ukončení praní a vyprázdnění pračky nechávejte dvířka otevřená, aby se vyvětrala. Pračku je přitom důležité vyprázdnit bezprostředně po doprání, nejpozději do půl hodiny. Buben plný mokrého oblečení je totiž ideálním prostředním pro bakterie, což se obyčejně projeví i nepříjemným zápachem.

Čtěte také:  Akvária ve zcela novém pojetí. Ozdobou interiéru se stane nanoakvárium nebo akvaponie

Často zapomínáme na vypínače

Utřít prach, vyleštit okna, vysát. Běžná rutina. Kdy jste ale naposledy čistili vypínače? Drtivá většina z vás na ně zapomněla, a přitom se bakteriemi jen hemží. To samé platí pro klíče, dvířka od skříněk či chladničky anebo tlačítka na sporáku – pravidelně se jich dotýkají zpravidla všichni členové rodiny, a tak byste je měli pořádně otírat alespoň jednou týdně. V těchto dobách klidně i častěji. Pomocí speciálního hadříku z kvalitního mikrovlákna to navíc zvládnete i bez chemických prostředků. Využijete ho proto i tam, kde pracujete s jídlem anebo kde si hrají děti. Mikrohadřík stačí jednoduše navlhčit vodou a jedním tahem se zbavíte všech nečistot. Vybírejte takový, které výborně saje, rychle schne a dá se prát až při 60 °C, díky tomu můžete předejít případnému přemnožení bakterií.

Mobil se vyplatí otřít každý den

Mnozí si neuvědomují, že škodlivé mikroorganismy se hromadí i na drobné elektronice, kterou každý den používáme. V dnešní době přitom není nic výjimečného na tom, že svačíme u klávesnice a mobilní telefon neodložíme ani na toaletě. A co potom dálkový ovladač, u kterého se střídá celá rodina? Efektivním a zároveň šetrným řešením mohou být například antibakteriální ubrousky. Mobilní telefon můžete klidně otírat každý den a ovladač každý druhý den.

Pokud se vám teď náhodou zdá, že boj s bakteriemi nelze vyhrát, máte pravdu. Na druhé straně díky našim tipům můžete nezvané bakterie udržet na uzdě a zabránit jejich přemnožení. Navíc nezapomínejme na to, že bakterie v rozumné míře jsou pro nás dokonce prospěšné, protože si díky nim posilujeme imunitní systém.

/Ilustrační foto: Villeda/

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?