Často diskutovaný krátkodobý pronájem bytu provází změny

Krátkodobé pronájmy přinášejí vlastníkům bytů možnost zisku. Na druhé straně jsou v některých domech i důvodem obtíží. Jak na krátkodobé pronájmy nahlíží metodika Finanční správy a jaké další změny doznávají?

Jak krátkodobé pronájmy ovlivňují bydlení?

Podle některých odborníků totiž kvůli vysokému počtu bytů určených ke krátkodobému pronájmu dochází k vylidňování center měst, jejichž obyvatelé se stěhují do okrajových částí.

Důvody jsou pro to hned dva. Jedním je zdražování nájemních bytů. Skutečným problémem vysokých cen bydlení je ale především současný stavební zákon a v případě hlavního města územní plán Prahy.

Druhým důvodem jsou problémoví turisté. Ti jsou podle některých občanů hluční a nedbají na pořádek v domech.

Pomohou definované podmínky pro provoz krátkodobých pronájmů?

„Ještě před pár lety tkvěl zásadní problém v provozování krátkodobého pronájmu v tom, že lidé poskytující ubytovací služby nemuseli splňovat stejné podmínky jako provozovatelé ubytovacích zařízeních. Hoteliéři se tak zcela přirozeně bouřili a městům utíkala značná částka, která by jinak mohla sloužit na rozvoj turismu. Tento problém však vyřešila metodika Finanční správy, která stanovila velmi jasné podmínky pro všechny,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Zmiňovaná metodika jasně vymezila, že je provozování krátkodobého pronájmu regulérní ubytovací službou a pronajímatelé by tak měli mít nejen založenou živnost, ale zároveň by měli odvádět i veškeré daně a poplatky.

Pokud se tak v dnešní době rozhodnou vlastníci bytů využívat je pro krátkodobé pronájmy, čeká je nemalá administrativní zátěž, daňové odvody v rámci daně z příjmu fyzických osob a povinnost vést evidenci tržeb v rámci EET.

Provoz bytů se posouvá do rukou profesionálních správců

Nutné je zároveň zmínit i časovou náročnost, se kterou je provozování krátkodobého pronájmu spojené. Byt je nutné inzerovat, se zájemci je potřeba komunikovat, ubytovávat je, po nich se musí uklízet a samozřejmostí je i pravidelná údržba. To vše si žádá svůj čas. Přibývá firem, které nabízí službu správy bytu určeného ke krátkodobému pronájmu. Firma s vlastníkem bytu uzavírá nájemní smlouvu a přebírá plnění povinností.

Čtěte také:  Aktuální shrnutí: Jaké dotace mohou SVJ a bytová družstva využívat?

Profesionální spravování pronájmu umožňuje proces pronájmu regulovat výběrem nájemníků. Například na portálu Airbnb jsou hodnoceni nejen jednotliví nájemníci, ale také samotní hosté.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?