Poplatky, provize a další povinnosti. Zjišťovali jsme, co všechno navíc musíte zaplatit, když kupujete nemovitost

Výší kupní ceny výdaje na pořízení nemovitosti nekončí. Svět je plný poplatků a provizí. Ty mohou cenu v krajním případě navýšit až o 10 %. Kolik tedy budete potřebovat navíc nad cenu kupované nemovitosti?

Nakupuji s realitkou

Pokud koupi nemovitosti zprostředkovává realitní kancelář, řekne si o provizi, která se pohybuje mezi 4-7 % a hradí ji kupující. Zpravidla je částka již zahrnuta v ceně nemovitosti, ale neuškodí si to ověřit.

Bez realitky, ale s advokátem

V případě, že kupujete bez realitky, využijte schopností advokáta. Ten dohlédne na správnost všech dokumentů a transakcí odhadem za 4 000 Kč. Při zajištění účtu advokátní úschovy se částka navyšuje. Interval 3 000 až 15 000 Kč by měl pokrýt většinu případů. Dobrý advokát vás upozorní na nevýhodné podmínky smlouvy a při možných potížích máte v rukou silný argument.

Ocenění nemovitosti

Cenový odhad nemovitosti není potřeba doložit pouze v případě, že kupujete byt z vlastních úspor. V opačném případě zaplatíte za toto potvrzení nejčastěji 3 000 – 6 000 Kč.

Úroky a daň

„Úrokové sazby úvěrů na bydlení jsou momentálně na historických minimech. Nezapomeňte ale, že kupující nově musí platit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z prodejní ceny nemovitosti. I tuto částku však lze úvěrem pokrýt,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Nutně na katastr

Ke změně majitele nemovitosti nedochází podpisem smlouvy, ale právě až změnou záznamu v katastru. Podání žádosti o vklad do katastru nemovitostí podmiňuje správní poplatek ve výši 500 Kč. Počítat musíte i s ověřováním podpisů smluv a s jejich opisy. Tyto poplatky by neměly přesáhnout 1 000 Kč.

Ještě několik povinností

S koupí nemovitosti je svázáno ještě pojištění nemovitosti, které závisí předně na jejím typu. Je důležité, zda jde o byt, či dům. Záleží také na pojišťovně a rozsahu pojištění. Průměrná pojistka na nemovitost se pohybuje okolo 2 500 až 4 000 Kč za rok.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?