3 faktory ovlivňující to, jak velkou a dlouhou radost budete mít z tepelného čerpadla

Nízké náklady za teplo v dlouhodobém horizontu, na to nestačí „pouze“ vybrat správný typ tepelného čerpadla s odpovídajícím výkonem, ale také najít seriózního prodejce, pro kterého vztah nekončí vystavením příjmového pokladního dokladu.

Instalace

Zásadní vliv na výkon a životnost tepelného čerpadla má už instalace jednotek. Neodborně vykonaná instalace zvyšuje tepelné ztráty, snižuje tepelný faktor čerpadla, může dokonce i zvýšit hluk a celkově zkrátit životnost čerpadla.

Pozor také na situaci, kdy např. izolace, spojovací materiály apod. nejsou dodávány spolu s čerpadlem, ale kupovány zvlášť. U těchto dílů nemáte jistotu vysoké kvality, což se opět může negativně projevit na spolehlivosti čerpadla a jeho výkonu.

Poskytované záruky

V praxi se můžete setkat se situací, kdy Vám prodejce nabízí nadstandardní záruku. Ať už se jedná o záruku „za příplatek“, zahrnutou v ceně produktu či záruku podmíněnou nákupem dalšího zboží či služby. V tomto případě, záruku Vám neposkytuje výrobce, ale sám prodejce. I v České republice již došlo k případům, že prodejce tepelných čerpadel nebyl schopen svým závazkům dostát, zkrachoval, a jeho zákazníci následně museli svá tepelná čerpadla nechat spravit, ovšem již za peníze, techniky konkurenční společnosti.

Reálný výkon tepelného čerpadla

Topný faktor tepelného čerpadla, „cena“ vyrobeného tepla, očekávaná životnost, hluk, to jsou některé z hlavních faktorů, podle kterých si zákazníci vybírají tepelná čerpadla. Bohužel, dochází k tomu, že prodejci či dokonce již samotní výrobci, s těmito faktory manipulují. Majitele „šizených“ čerpadel pak čeká zklamání a jen těžko se domáhají jakýchkoliv kompenzací. Toto však není „doména“ prodejců z České republiky, k manipulaci s technickými informacemi o čerpadlech dochází snad všude v Evropě, což vedlo k vytvoření evropského standardu „Evropská značka kvality Q“, který majitelům čerpadel garantuje např. to, že:

 • parametry uváděné na čerpadle odpovídají skutečnostem
 • dovozce či výrobce poskytují dostatečnou technickou podporou a mají vybudovanou servisní síť s reakční dobou do 24 hodin
 • hlavní komponenty čerpadla jsou vyrobeny ve shodě s mezinárodními i národními předpisy
 • akustický hluk čerpadel v provozu nepřevyšuje stanovenou úroveň
 • tepelná čerpadla jsou dodávána s návodem v národním jazyku
 • tepelné čerpadlo dosahuje minimálního hodnot COP a to:
  • 4,3 u čerpadel země/voda
  • 5,1 u čerpadel voda/voda
  • 3,1 u čerpadel vzduch/voda
  • 4,3 u čerpadel přímé odpařování/voda
 • tepelné čerpadlo je dodáváno s návodem v národním jazyce
Čtěte také:  Skutečný začátek topné sezóny se blíží. Co je nutné právě teď udělat?

Více informací o Evropské značce kvality Q se dočtete zde.

Při výběru tepelného čerpadla se tedy zajímejte o to, jestli má či nemá Evropskou značku kvality Q.

Napsat komentář